Co to jest parkour?

Parkour to transformacja zwykłego przemieszczania się w sport. Jego ideą jest jak najefektywniejsze pokonywanie naturalnych i urbanistycznych przeszkód, pozostając w ruchu. Ważne jest to, aby podczas poruszania się nie tracić siły i szybkości. Wszystko powinno przebiegać płynnie i sprawnie. Do celu wybiera się najkrótszą drogę, przeskakując przez przeszkody, wspinając na mury czy biegając po wąskich gzymsach, a wszystko to przy jak najmniejszym wykorzystaniu energii i ograniczeniu zbędnych ruchów.

Zbliżony do parkour jest tzw „Free run”, który opiera się na efektownych kombinacjach, saltach czy piruetach podczas biegu i pokonywania przeszkód. Często obie te dyscypliny występują w połączeniu, dlatego zazwyczaj są mylone. Warto wiedzieć jednak, że występuje między nimi zasadnicza różnica. Parkour to efektywność, free run to efektowność.

 

Historia parkour

Parkour ma swoje korzenie w dawnych czasach i biegach przez naturalne przeszkody, po lasach lub górach. Jego obecny kształt stworzył i przystosował do warunków urbanistycznych Francuz David Belle. Wraz z przyjacielem Sebastienem Foucanem założył on pierwszą grupę parkourową o nazwie „Yamakasi”.

Nazwę „Parkour” wymyślił przyjaciel Belle'a Hubert Kounde, pochodzi ona od fr. parcours du combattant, oznaczającego tor przeszkód. Dyscyplina została rozsławiona na cały świat dzięki filmowi Luca Bessona z 2001 roku pod tytułem „Yamakasi. Współcześni samurajowie”. Od tamtej pory na świecie zaczęły powstawać kolejne kluby parkourowe, sportowcy określani są mianem traceur, a sportsmenki traceuse. Do dnia dzisiejszego sport ten cieszy się dużą popularnością.