Wraz z rozpoczynającym się wielkim krokami sezonem wakacyjnym na turystycznej mapie Polski pojawia się coraz więcej nowych atrakcji. Na przełomie kwietnia i maja swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne „Brama w Gorce”, które od miesiąca jest prawdziwym hitem wśród turystów z całego kraju. 

Z kolei 1 czerwca 2023 r. otwarty został Park Zakrzówek w Krakowie. Na ten dzień z niecierpliwością czekali nie tylko mieszkańcy stolicy Małopolski, ale także turyści z pobliskich województw. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Jak dojechać? Ile kosztuje wstęp? Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

Park Zakrzówek w Krakowie otwarty dla turystów

Zakrzówek powstał w latach 90. XX wieku poprzez zalanie wapiennego kamieniołomu. Należy do krakowskiej dzielnicy Dębniki i jest oddalony o niewiele ponad dwa kilometry od Wawelu. Będąc tam latem ma się wrażenie, że to nie Polska, a raczej śródziemnomorski raj. Stąd częste porównywania do Chorwacji

Białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów, w dole błękit wody. Wokół łąki, które upodobał sobie modraszek telejus, ginący w Europie gatunek niebieskoskrzydłego motyla, i rzadki wąż gniewosz. W tych pięknych okolicznościach przyrody od lat chętnie wypoczywają mieszkańcy Krakowa.

Jednak w ostatnim czasie wczasowicze musieli obejść się smakiem, bowiem obiekt był zamknięty z powodu remontu. Ku ogromnej radości krakowian i odwiedzających miasto urlopowiczów, 1 czerwca 2023 r., po wielu miesiącach oczekiwań, kąpielisko na Zakrzówku ponownie zostało otwarte. Z kolei od 22 czerwca nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwać będą ratownicy. Do tego momentu osoby korzystające z obiektu są proszone o zachowanie szczególnej ostrożności.  

– Park Zakrzówek otwarty! Można już korzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie, bo to teren z głęboką wodą i wysokimi skałami. 22 czerwca ruszy natomiast kąpielisko z ratownikami – czytamy na oficjalnym profilu miasta Kraków na Twitterze. 

Atrakcje Parku Zakrzówek – co czeka na turystów?

Jak zaznaczają miejscowe władze, największą atrakcją liczącego ponad 50 ha Parku Zakrzówek będzie kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnych poziomach głębokości (od 40 cm do 2 m). Na odwiedzających czekają także alejki spacerowe i ścieżki biegowe, zarówno dla doświadczonych biegaczy, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. 

– Przepiękne, turkusowe jezioro otoczone skalistymi urwiskami i zielenią stało się publicznie dostępnym, bezpiecznym kąpieliskiem. Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel. Limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody, a także ochronę przyrody – zaznacza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Zalew Zakrzówek / Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images

Ile kosztuje wstęp na Zakrzówek?

Wstęp na kąpielisko na Zakrzówku jest całkowicie darmowy. Według zapowiedzi ratusza, miasto nie planuje wprowadzać opłat za korzystanie z akwenu. 

Godziny otwarcia kąpieliska na Zakrzówku 

Kąpielisko na Zakrzówku będzie otwarte siedem dni w tygodniu, przez cały okres wakacji, w godzinach 10:00–18:00. Planowane zakończenie sezonu kąpielowego to 3 września

Jak dojechać nad zalew Zakrzówek?

Nad zalew Zakrzówek bez problemu dostaniemy się za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Na kąpielisko dojechać można tramwajami linii 11, 17, 18, 22 i 52 oraz autobusami 101, 112, 162, 194, 219 i 578.

Przystanki docelowe to Park „Skały Twardowskiego”, Kapelanka, Grota-Roweckiego lub Norymberska.

Zalew Zakrzówek – parking

Osoby poruszające się autem mogą skorzystać z znajdującego nieopodal obiektu parkingu. Do dyspozycji kierowców jest 77 miejsc parkingowych. I wiele na to wskazuje, że liczba ta nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. 

– Przy żadnym innym parku nikt nie pytał, czy wybudowaliśmy parkingi. Zakrzówek to też park. Co więcej, park o ogromnych walorach przyrodniczych, co jest koronnym argumentem przeciwników inwestycji. Czy naprawdę więc ktoś oczekiwał tam wielkiego parkingu? – dodaje Piotr Kempf. 

Źródło: krakow.pl

Szukasz fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie