Jeszcze nie tak dawno temu atrakcje turystyczne wymieniane w przewodnikach to były najczęściej zabytkowe budowle, muzea, uroczyska czy nawet charakterystyczne drzewa. Mniej więcej od lat 90. XX wieku na całym świecie powstają nowe miejsca nastawione na generowanie turystycznych wrażeń. Nie wszystkie rzeczywiście nawiązują bezpośrednio do kultury i historii danego regionu. Część z nich jest po prostu „naj” – największa, najnowsza, najwyższa… To wystarczy, żeby zainteresować turystów.

Czy to są najdroższe atrakcje turystyczne na świecie?

Przy wzroście kosztów życia nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, uważniej patrzymy na nasze wydatki. Dotyczy to także podróży. Oczywiście wyjazdy, nawet te najdalsze można organizować z ograniczonym budżetem. Poza oczywistymi wydatkami na noclegi i transport zazwyczaj zostaje nam jeszcze pula pieniędzy do przeznaczenia na atrakcje turystyczne na miejscu. Przez zaplanowaniem tegorocznych wojaży warto zapoznać się z analizą przygotowaną przez Saving Spot. Twórcy zestawienia wybrali miejsca, które w recenzjach na TripAdvisor najczęściej były określane jako „zbyt drogie”.

Harry Potter za drogi dla tysięcy osób

Na pierwszym miejscu znalazła się wycieczka tematyczna Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter. To prawdziwa gratka dla fanów serii o Harrym Potterze. W studiach filmowych na zwiedzających czekają lokacje dobrze znane z ekranizacji książek, w tym Zakazany Las, Ulica Pokątna czy Peron 9 ¾. Dodatkowo na wystawach można zobaczyć oryginalne rekwizyty i ubrania aktorów wcielających się w główne postaci.


fot. Andrew Aitchison / Getty Images

Skoro mowa o Harrym Potterze, nie mogło zabraknąć prawdziwej magii kina. W Warner Bros. Studio zamieszkały książkowe potwory. Jak z bliska wyglądają Bazyliszek, Hardodziob i ogromny pająk Aragog? Dowiemy się tego za 49,95 £ (dorośli). Bilety dla dzieci są 10 funtów tańsze.

280 zł za spełnienie marzeń o wizycie w świecie Harry’ego Pottera nie jest wygórowaną ceną. Mimo to 8283 użytkowników TripAdvisor napisało w recenzji, że ceny biletów są za wysokie.

Najpopularniejszy park rozrywki w Wielkiej Brytanii

Drugie miejsce zajął park rozrywki Legoland Windsor Resort skierowany do dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat. Na gości czekają kolejki i karuzele utrzymane w stylistyce popularnych klocków, imponujących rozmiarów budowle i modele. Najmłodsi mogą również wziąć udział w warsztatach konstruktorskich. W 2019 r. brytyjski Legoland odwiedziło ponad 2,4 miliona osób. Z takim wynikiem stał się najpopularniejszym parkiem rozrywki w Wielkiej Brytanii.


fot. Steve Parsons PA Images / Getty Images

Klocki Lego wydają się nieśmiertelne. Kolejne zestawy są tworzone nie tylko z myślą o dzieciach, ale także o ich rodzicach. Z niewielkich elementów można układać zarówno domy, jak i całe miasta, samochody czy samoloty. Park chętnie odwiedzają więc całe rodziny. Część gości wydłuża pobyt i zostaje na noc w hotelu na terenie kompleksu.

Kupując bilet online, zapłacimy mniej. Ceny zaczynają się od 32 funtów. Dzieci poniżej 90 cm wzrostu wchodzą za darmo.

Symbol Londynu i nie tylko

Podium zamyka kolejna atrakcja turystyczna z Wysp Brytyjskich – London Eye. Jedno z najbardziej znanych kół widokowych na świecie to też najpopularniejsza płatna atrakcja w Anglii. Co roku bilety na przejazd z widokiem na panoramę Londynu kupuje ponad 3 miliony osób.


fot. Gonzalo Azumendi / Getty Images

Mimo że koło zostało otwarte dopiero pod koniec 1999 r., to szybko stało się jednym z symboli Wielkiej Brytanii. Obok Tower Bridge czy przejażdżki dwupiętrowym autobusem to jedna z obowiązkowych atrakcji Londynu. Turystów nie zniechęcają ceny, które według 5 tysięcy recenzentów są za wysokie. Za samo okrążenie dorośli płacą 29,50 £. Standardowy bilet można rozszerzyć o inne atrakcje Londynu, w tym rejs Tamizą czy wejście do muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

W pierwszej piątce znalazły się też Burdż Chalifa (najwyższy budynek na świecie) i inny drapacz chmur – londyński The Shard. Za widok z pierwszego zapłacimy w przeliczeniu około 470 zł, z kolei wjazd na drugi to wydatek ok. 156 zł.