Jak czytamy na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), „kąpiele są niezwykle popularną i ważną formą spędzania wolnego czasu w Europie”. Trudno się z tym nie zgodzić. W końcu w upalne weekendy chętnie uciekamy z miast nad jeziora czy zalewy.
W Polsce bezkonkurencyjnym naturalnym kąpieliskiem jest oczywiście Morze Bałtyckie. Chętnie spędzamy też urlopy na Mazurach. Gdzie jeszcze warto popływać? EEA wybrała kraje, w których znajdziemy najlepsze kąpieliska w Europie.
Najlepsze kąpieliska w Europie
Agencja Unii Europejskiej co roku przeprowadza ocenę europejskich kąpielisk z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska. Badania pomagają nam wybierać miejsca, w których możemy pływać bez zagrożenia dla zdrowia. Raport uwzględnia łącznie 21 551 oficjalnie zidentyfikowanych kąpielisk w krajach UE oraz 119 w Albanii i 189 w Szwajcarii.
Kąpieliska otrzymują oceny „doskonałe”, „dobre”, „wystarczające” lub „słabe”. Następnie po zsumowaniu wybierany jest najlepszy kraj do pływania na „dziko”. Co ciekawe, na pierwszym miejscu nie znalazło się państwo z dostępem do morza, lecz Austria. Eksperci ocenili, że aż 97,7% naturalnych kąpielisk w Austrii zasługuje na ocenę „doskonałe”. Najpopularniejsze austriackie jeziora to Hallstättersee położone w Alpach Salzburskich i malownicze Achensee w Tyrolu.
Austriackie jeziora są nie tylko czyste, ale też malowniczo położone. / fot. Westend61/Getty Images
Dalsze miejsca na podium zajęły kolejno Malta i Grecja. Oba kraje przyciągają turystów – również z Polski – przepięknymi wybrzeżami z piaszczystymi plażami i niemal turkusową wodą.
Polskie kąpieliska dalekie od doskonałości
Z najnowszego raportu wynika, że jakość wody w kąpieliskach w UE jest dość wysoka. Od czasu przyjęcia dyrektywy w sprawie wody w kąpieliskach w 2006 r. liczba „doskonałych miejsc” stale rośnie. W 2021 r. było ich już ponad 84%. Minimalne standardy jakości wody zostały spełnione w 95,2%.
A jak sytuacja wygląda w Polsce? Niestety, znaleźliśmy na szarym końcu. Tylko 44,5% spośród 672 kąpielisk w kraju oceniono jako „doskonałe”. Niewiele lepiej jest w Słowacji – 50%.
Polski Bałtyk cieszy się popularnością nawet poza sezonem. / fot. Dariusz Oczkowicz/Getty Images
Poniżej lista TOP 10 krajów z najlepszymi kąpieliskami w UE z dodatkowym uwzględnieniem Szwajcarii i Albanii. Podane wartości to procent miejsc ocenionych jako doskonałe.
- Austria – 97,7%
- Malta – 96,6%
- Grecja – 95,8%
- Chorwacja – 95,7%
- Cypr – 93,3%
- Dania – 91,9%
- Niemcy – 90,4%
- Litwa – 89,2%
- Bułgaria – 89,6%
- Portugalia – 88,5%
Coroczne badania jakości wody
Państwa członkowskie ustalają kalendarze monitorowania jakości wody w kąpieliskach zgodnie z dyrektywą. Co to oznacza?
- Należy pobrać jedną próbkę przedsezonową na krótko przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego.
- W trakcie trwającego sezonu należy pobrać i poddać analizie nie mniej niż cztery próbki (łącznie z próbą przedsezonową).
- Odstęp między datami pobierania próbek nie powinien przekraczać jednego miesiąca.
Żeby kalendarz mógł zostać wdrożony, wszystkie trzy punkty muszą zostać spełnione. W 2021 r. pełny monitoring wdrożono na 98% europejskich kąpieliskach. Wszystkie zgłoszone akweny zbadano tylko Austrii, Bułgarii, na Cyprze, w Finlandii, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, Malcie i Słowenii.
Źródło: EEA.