Jak czytamy na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), „kąpiele są niezwykle popularną i ważną formą spędzania wolnego czasu w Europie”. Trudno się z tym nie zgodzić. W końcu w upalne weekendy chętnie uciekamy z miast nad jeziora czy zalewy.

W Polsce bezkonkurencyjnym naturalnym kąpieliskiem jest oczywiście Morze Bałtyckie. Chętnie spędzamy też urlopy na Mazurach. Gdzie jeszcze warto popływać? EEA wybrała kraje, w których znajdziemy najlepsze kąpieliska w Europie.

Najlepsze kąpieliska w Europie

Agencja Unii Europejskiej co roku przeprowadza ocenę europejskich kąpielisk z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska. Badania pomagają nam wybierać miejsca, w których możemy pływać bez zagrożenia dla zdrowia. Raport uwzględnia łącznie 21 551 oficjalnie zidentyfikowanych kąpielisk w krajach UE oraz 119 w Albanii i 189 w Szwajcarii.

Kąpieliska otrzymują oceny „doskonałe”, „dobre”, „wystarczające” lub „słabe”. Następnie po zsumowaniu wybierany jest najlepszy kraj do pływania na „dziko”. Co ciekawe, na pierwszym miejscu nie znalazło się państwo z dostępem do morza, lecz Austria. Eksperci ocenili, że aż 97,7% naturalnych kąpielisk w Austrii zasługuje na ocenę „doskonałe”. Najpopularniejsze austriackie jeziora to Hallstättersee położone w Alpach Salzburskich i malownicze Achensee w Tyrolu.

Austriackie jeziora są nie tylko czyste, ale też malowniczo położone. / fot. Westend61/Getty Images

Dalsze miejsca na podium zajęły kolejno Malta i Grecja. Oba kraje przyciągają turystów – również z Polski – przepięknymi wybrzeżami z piaszczystymi plażami i niemal turkusową wodą.

Polskie kąpieliska dalekie od doskonałości

Z najnowszego raportu wynika, że jakość wody w kąpieliskach w UE jest dość wysoka. Od czasu przyjęcia dyrektywy w sprawie wody w kąpieliskach w 2006 r. liczba „doskonałych miejsc” stale rośnie. W 2021 r. było ich już ponad 84%. Minimalne standardy jakości wody zostały spełnione w 95,2%.

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Niestety, znaleźliśmy na szarym końcu. Tylko 44,5% spośród 672 kąpielisk w kraju oceniono jako „doskonałe”. Niewiele lepiej jest w Słowacji – 50%.

Polski Bałtyk cieszy się popularnością nawet poza sezonem. / fot. Dariusz Oczkowicz/Getty Images

Poniżej lista TOP 10 krajów z najlepszymi kąpieliskami w UE z dodatkowym uwzględnieniem Szwajcarii i Albanii. Podane wartości to procent miejsc ocenionych jako doskonałe.

 1. Austria – 97,7%
 2. Malta – 96,6%
 3. Grecja – 95,8%
 4. Chorwacja – 95,7%
 5. Cypr – 93,3%
 6. Dania – 91,9%
 7. Niemcy – 90,4%
 8. Litwa – 89,2%
 9. Bułgaria – 89,6%
 10. Portugalia – 88,5%

Coroczne badania jakości wody

Państwa członkowskie ustalają kalendarze monitorowania jakości wody w kąpieliskach zgodnie z dyrektywą. Co to oznacza?

 • Należy pobrać jedną próbkę przedsezonową na krótko przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego.
 • W trakcie trwającego sezonu należy pobrać i poddać analizie nie mniej niż cztery próbki (łącznie z próbą przedsezonową).
 • Odstęp między datami pobierania próbek nie powinien przekraczać jednego miesiąca.

Żeby kalendarz mógł zostać wdrożony, wszystkie trzy punkty muszą zostać spełnione. W 2021 r. pełny monitoring wdrożono na 98% europejskich kąpieliskach. Wszystkie zgłoszone akweny zbadano tylko Austrii, Bułgarii, na Cyprze, w Finlandii, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, Malcie i Słowenii.

Źródło: EEA.