W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, tysiące Polaków będą wypoczywać nad Adriatykiem w Chorwacji. Wielu z nas ma już swoje ulubione miejscowości, a nawet hotele czy pola kempingowe. Kolejna podróż do Chorwacji może być świetną okazją do zejścia z utartego szlaku i odkrycia nowych uroków uwielbianego przez nas kraju. Zwłaszcza, że Chorwacja cały czas się rozwija. Jednym z priorytetów w najbliższych planach jest stawianie na zrównoważoną turystykę.

Skąd pasja do Chorwacji? Czym ujął Panią ten kraj?

Zaczęło się od mojej pierwszej wizyty w Chorwacji – ta przygoda trwa już prawie 27 lat i nic nie wskazuje na to, że szybko się skończy. To co niezmiennie mnie w niej fascynuje to nie tylko historia, kultura, pyszne jedzenie, ale przede wszystkim ludzie. Lubię z nimi przebywać, bo odpowiada mi ich nieśpieszne podejście do rzeczywistości.

Jak zmieniła się Chorwacja przez ostatnie 5-10 lat?

Nieprzerwanie się rozwija. Powstają nowe atrakcje turystyczne, ale i sporo inwestycji infrastrukturalnych. Latem tego roku zostanie otwarty najważniejszy, z chorwackiego punktu widzenia, Most Pelješac, który połączy Dubrownik z resztą Chorwacji.

Gdzie w Chorwacji najlepiej wybrać się na plener fotograficzny?

Dosłownie wszędzie. Nie jestem profesjonalistą w dziedzinie fotografii, ale moje laickie oko podpowiada mi, że co chwilę są miejsca mogące idealnie wyglądać w kadrze. Każdy z chorwackich regionów ma coś zupełnie innego do zaoferowania w Lice – bajkowe Jeziora Plitwickie, w Slawonii – pola winnic i łany zbóż, w Dalmacji – niezwykłe kolory wody morskiej i ogromniej liczby wysepek. Różnorodność jest ogromna, a wymieniłam przecież tylko kilka możliwości.

Czy i jak Chorwacja realizuje założenia turystyki zrównoważonej?

Przygotowywane obecnie dwa kluczowe dokumenty: „Strategia rozwoju turystyki zrównoważonej do roku 2030” oraz „Narodowy plan rozwoju zrównoważonej turystyki do 2027 roku” w całości bazować będą na idei zrównoważonej turystyki. Mają osiągnąć konkretne cele takie jak: reagowanie na wyzwania wynikające z overtourismu, potrzeby rozwojowe obszarów słabo rozwiniętych, ochronę i waloryzacja zasobów czy satysfakcja turystów i usługodawców, a także zaangażowanie społeczności lokalnej. Również inwestycje muszą służyć rozwojowi destynacji i przyczyniać się do jakości treści i doświadczenia, jakie otrzymają goście, wszystko po to, aby wzmocnić odporność sektora na przyszłe możliwe wyzwania.

Jak urozmaicić chorwackie wakacje tak, żeby były niezapomniane?

Zejść z utartych ścieżek, zerknąć do konoby pełniej lokalsów i zjeść coś miejscowego to moja recepta na udane chorwackie wakacje. Chorwacja jest rogiem obfitości, jeśli chodzi o atrakcje dla dużych i małych. Każdy, dosłownie, znajdzie coś dla siebie. Mnie inspiruje niezmienne od wielu już lat i nigdy mi się nie nudzi. Za każdym razem, nawet w doskonale mi już znanych miejscach, odkrywam coś nowego. Coś, co mnie kolejny raz zachwyca. Gdyby tak jeszcze udało się zabrać na pamiątkę, do słoika, odrobinę zapachu powietrza, promieni słońca i błękitu nieba.