Początek nowego roku to czas nie tylko podsumowań, ale też prognoz na kolejne 12 miesięcy. Po przerwie spowodowanej pandemią branża turystyczna nareszcie wróciła do normalności. Jak będą wyglądały podróże w 2023 roku? 

W ostatnich latach na popularności zyskiwały nowe trendy turystyczne. Część z nich, tak jak workation czy bycie cyfrowym nomadą, to następstwo zmiany modelu pracy ze stacjonarnej na zdalną lub hybrydową.

Nie można też przejść obojętnie obok renesansu kolei. Trend jest widoczny szczególnie w Europie. Co roku siatka międzynarodowych połączeń jest poszerzana o nowe trasy. Tylko w 2022 roku podróżni mogli skorzystać z nowych ofert między innymi we Francji, Hiszpanii, Austrii czy Czechach.

Nowe międzynarodowe połączenie kolejowe w Europie

Nowy nocny pociąg w Europie połączy Brukselę z Berlinem. / fot. westend61/Getty Images

W maju 2023 r. na tory wreszcie wyjedzie tzw. Good Night Train. Nocny pociąg połączy ze sobą Brukselę i Berlin, po drodze zatrzymując się w Amsterdamie i Rotterdamie. Pierwotnie połączenie miało zostać uruchomione w 2022 r.

Międzynarodowych połączeń kolejowych jest w Europie coraz więcej. W tym przypadku również będzie można skorzystać z usług kilku przewoźników. Na przykład jadąc pociągiem Eurostar z Londynu do Brukseli. Podróż na tej trasie trwa średnio 2 godziny i 2 minuty. W 2024 r. sypialniany Good Night Train ma wydłużyć trasę aż do Pragi. W rozkładzie jazdy dodatkowo pojawi się też przystanek w Dreźnie.

Nowy pociąg na trasie Bruksela-Berlin będzie początkowo kursować trzy razy w tygodniu. Ceny biletów z Brukseli i Amsterdamu do Berlina zaczynają się od 49 euro za miejsce, lub 79 euro za kuszetkę. Sporo, ale usługa obejmuje nie tylko przewóz. Podróżni dostaną również dostęp do darmowego Wi-Fi, kawę i śniadanie. Bilety na nową europejską usługę Sleeper trafią do sprzedaży od 20 lutego.

Podróże pociągiem zyskują na popularności

Warto również przypomnieć, że zgodnie z nowym rozkładem jazdy PKP z Poznania została uruchomiona kolejna, szósta już para pociągów łącząca Poznań z Warszawą i Berlinem. Podróż pociągiem z Poznania do Berlina trwa niewiele ponad 2,5 godziny.

Nowe połączenia to niejedyny sposób na przyciągnięcie podróżnych. Kuszące są też bilety na pociągi w bardzo niskich cenach. W sezonie letnim 2022 hitem w Niemczech był bilet miesięczny na transport publiczny w cenie 9 euro. W tym samym czasie Hiszpania wprowadziła darmowe bilety na kolej.

Źródło: European Sleeper.