Podróże koleją mają swój urok – szczególnie te nocne. Mimo że pociągi poruszają się znacznie wolniej od samolotów, to mają przewagę, chociażby w tym, że są bardziej ekologiczne, a pasażerowie mogą bez ograniczeń wstawać z miejsc i spacerować po wagonach. Do kultu kolei przyczynił się też słynny, luksusowy pociąg Orient Express. Na przestrzeni lat jego trasa wielokrotnie się zmieniała. Kursy zawieszono w 2009 r. To jednak nie koniec historii. Włoski Orient Express La Dolce Vita ma zacząć kursować w 2023 r.

Powrót Orient Expressu to kolejny dowód na to, że podróże koleją wracają do łask. Od kilku lat w Europie jest uruchamianych coraz więcej międzynarodowych połączeń. Pociągi najczęściej kursują między stolicami. Kto wie, może już niebawem eurotrip nabierze nowego znaczenia? Sprawdzamy najnowsze, najciekawsze trasy kolejowe na najbliższe miesiące. Tym razem nie zapinamy pasów, a jedynie trzymamy bilety pod ręką – na wypadek kontroli.

Nowe międzynarodowe połączenie kolejowe w Europie

Praga to jedna z ulubionych europejskich stolic Polaków. Miasto jest piękne i dobrze skomunikowane z Polską. Możemy tam dojechać autobusem z większości miast wojewódzkich i pociągiem z Katowic czy Warszawy. A gdyby zwiedzanie Europy nie zaczynać, a skończyć właśnie w Pradze?


fot. Hans-Peter Merten/Getty Images

European Sleeper proponuje rozpoczęcie europejskiej podróży w Brukseli. Nowy nocny pociąg ma wystartować latem 2022 r. Po drodze do Czech przewidziane są przystanki w Amsterdamie, Hanowerze i Berlinie. Kolej na trasie Bruksela-Praga ma kursować trzy razy w tygodniu. Ceny biletów nie są jeszcze znane. Rezerwacji będzie można dokonać w kwietniu. Podróżni będą mogli korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Przewidziane są również łóżka oraz śniadania.

Belgijsko-holenderski przewoźnik planuje co roku uruchamiać nowe połączenie z Belgii i Holandii. W 2023 r. pociągi wyruszą do Warszawy.

Podróże koleją z Francji do Austrii

Paryż to nie tylko stolica Francji, ale też mody, szyku i elegancji. Jakie inne miasto w Europie można opisać podobnie? Z pewnością Wiedeń. Nie dziwne więc, że Nightjet OBB postanowił połączyć właśnie te dwie miejsca.


fot. Johannes Spaethe/EyeEm/Getty Images

Nocny pociąg z Wiednia do Paryża kursuje w obu kierunkach trzy razy w tygodniu od grudnia 2021 r. Po drodze zatrzymuje się w Salzburgu, Monachium i Strasburgu. W trakcie 14-godzinnej podróży pokonamy więc odcinek oryginalnej trasy Orient Expressu. Start z Wiednia o 19:40, przyjazd do Paryża o 9:42 – idealnie na drugie śniadanie, na przykład croissanta. Ceny biletów zaczynają się od 109,90 euro.

Pociągiem do Santiago de Compostela

O tym, że Hiszpania stawia na kolej pisałem już wcześniej. Po wystartowaniu budżetowego pociągu z Madrytu do Barcelony, w tym roku ze stolicy Hiszpanii ruszą kolejne niedrogie połączenia, tym razem do Walencji i Alicante. Hitem może być też trasa do Santiago De Compostela. To idealna propozycja dla osób, które spędzają wakacje w Hiszpanii i choć nie mają czasu, żeby odbyć pielgrzymkę, chętnie zobaczą słynną katedrę.


fot. Andrew Gunners/Getty Images

Droga św. Jakuba, nazywa też Camino de Santiago, to jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych nie tylko w Europie, ale również na świecie. Na miejsce nie prowadzi jedna konkretna trasa. Jest ich wiele. Od niedawna do Santiago De Compostela dotrzemy również pociągiem. Podróż koleją z Madrytu trwa 3 godz. 20 min. Za najtańsze bilety zapłacimy już 20,65 euro.