Wyspy Kanaryjskie to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Turyści chętnie odwiedzają archipelag przez cały rok. Nawet w styczniu termometry na Lanzarote czy La Gomerze wskazują powyżej 20 stopni Celsjusza.

Od połowy stycznia 2023 r. na jednej z wysp zacznie obowiązywać nowe prawo. Jego złamanie będzie wiązało się z wysoką grzywną.

Choć Wyspy Kanaryjskie oferują zróżnicowane rozrywki, obowiązkową atrakcją na każdej z nich jest plażowanie. Kąpiele słoneczne można uatrakcyjnić uprawianiem sportów wodnych. I tu szczególnie poleca się Fuerteventura. Wyspa jest znana z dobrych warunkaów do surfowania i podobnych dyscyplin.

Nowe prawo na Teneryfie. Co warto wiedzieć?

Wyspy Kanaryjskie: od 16 stycznia w życie wchodzi zakaz palenia na plażach. Grzywny będą bardzo wysokie / fot. westend61

Bolączką plażowiczów pozostają palacze. I choć wygląda na to, że „moda na palenie” sprzed lat już dawno poszła do lamusa, niektórzy nadal trują siebie i innych w miejscach publicznych.

To ma się już niedługo zmienić na Teneryfie. Rada miasta Santa Cruz zatwierdziła zmiany w polityce gospodarki odpadami i sprzątania przestrzeni publicznych. Jedno z nowych praw zakazuje palenia papierosów na części plaż.

Władze miasta tłumaczą, że chcą w ten sposób uniknąć obecności niedopałków papierosów w piasku i potencjalnego późniejszego skażenia wybrzeża. Zakaz palenia na plażach i kąpieliskach będzie obowiązywał od 16 stycznia. Spod prawa wyjęte będą miejsca wyznaczone przez radę miasta.

Wyspy Kanaryjskie z zakazem palenia papierosów na plażach

Nowe przepisy dotyczą nie tylko zakazu palenia papierosów. Prawo zabrania też zaśmiecania przestrzeni publicznych w jakikolwiek sposób, w tym wyrzucania gumy do żucia lup niedopałków. Zostawienie śmieci w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, może doprowadzić do ukarania grzywną w wysokości od 2 tys. euro w przypadku osób fizycznych, do nawet 100 tys. w przypadku firm. Od 16 stycznia wykroczenie nie będzie już uważane za „drobne”, a za „bardzo poważne”.

Zgodnie z rozporządzeniem właściciele barów plażowych, kiosków, restauracji i innych punktów gastronomicznych w pobliżu plaż lub znajdujących się na nich muszą postępować odpowiedzialnie i posiadać odpowiednie pojemniki na śmieci. Tak, aby uniknąć ryzyka zaśmiecania plaż.

Plaże wolne od dymu

Od dłuższego czasu coraz więcej krajów i regionów na świecie wprowadza zakaz palenia papierosów na plażach. Podobne prawo obowiązuje na Hawajach już od 2014 r.

W 2020 r. zakaz palenia wprowadzono między innymi na niektórych plażach w południowej Francji i na Sardynii, a rok później w kontynentalnej części Hiszpanii. Prawo ma przede wszystkim chronić nabrzeżne ekosystemy. Ale korzystają też na nim turyści, którzy nie chcą wdychać szkodliwego, śmierdzącego dymu.

Źródło: Canarian Weekly.