Lanzarote: gdzie leży?

Lanzarote leży w bezpośredniej bliskości Afryki. Wyspa Lanzarote jest oddalona od tego kontynentu jedynie o 115 kilometrów. Nazwa wyspy pochodzi od imienia genueńskiego nawigatora Lancelotto Maloseio (Lancelotto Mallocello), który pojawił się tutaj w 1312 roku.

Gdzie jest Lanzarote? Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim. Populacja wynosi 141 938 osób (2009). Jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, o powierzchni 845,9 km², wybrzeżu o długości 213 km, długości około 50 kilometrów, maksymalnej szerokości około 25 km.

Lanzarote cechują krajobrazy wulkaniczne. Występuje tu ponad 300 kraterów w kolorach czarnym, różowym i fioletowym, a także charakterystyczne pola i winnice o dziwnych, powtarzających się kształtach pierścieni. Żyzna warstwa gleby na wyspie znajduje się pod grubą warstwą popiołu, więc mieszkańcy wyspy sadzą winnice i inne rośliny w głębokich dziurach, otaczając je pierścieniami fragmentów zamarzniętej lawy.

 

Lanzarote: co warto wiedzieć?

Lanzarote wyspa należy w sensie administracyjnym do Hiszpanii. Lanzarote jest jedną z najstarszych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Powierzchnia Lanzarote zaczęła się kształtować 22 miliony lat temu w wyniku procesów geologicznych, które doprowadziły do powstania Oceanu Atlantyckiego.

Decyzją UNESCO cała wyspa Lanzarote w 1993 roku stała się rezerwatem przyrody. Budowa wielopiętrowych budynków jest zabroniona na jego terytorium, a wszystkie projekty muszą być zgodne z projektem i kolorystyką tradycyjnego stylu wyspy. Bliskość Lanzarote od wybrzeży Afryki przyciągnęła uwagę algierskich i marokańskich piratów, którzy często dewastowali jej stolicę - Teguise. W XVI i XVII wieku wyspa została zaatakowana przez angielskich i francuskich piratów. Ataki te w połączeniu z latami suszy i katastrofalnymi erupcjami wulkanicznymi doprowadziły wyspę do niemal całkowitego wyludnienia.

Głównym zajęciem ludności tradycyjnie było rolnictwo i rybołówstwo, ale w ostatnich latach wyspa otrzymuje 80% dochodów z turystyki. Do niedawna istniał poważny problem niedoboru wody pitnej, którą sprowadzano statkami. W 1964 roku otwarto pierwszą instalację odsalania i dziś prawie cała słodka woda w Lancerot jest produkowana ze słonej wody oceanicznej. Lanzarote to międzynarodowa wyspa. Większość mieszkańców to Anglicy. Oprócz Brytyjczyków na Lanzarote można spotkać Marokańczyków, Niemców i Włochów.

Lanzarote: atrakcje

Lanzarote jak inne wyspy kanaryjskiej obfituje w atrakcje turystyczne. Niesamowite formy skalne, jaskinie i oczywiście piękne plaże – wszystko to cechuje Lanzarote. Stolica wyspy – Arrecife to zabytkowe budynki z XVIII wieku i czyste plaże. Inne miasta na Lanzarote są niewielkie i mają raczej prowincjonalny charakter, ale pozostała część wyspy jest warta zwiedzania.

Zwiedzanie wyspy należy rozpocząć od Parku Narodowego Timanfaya, które jest często nazywane Górami Ognia. Timanfaya Park to najmłodsze wulkany na wyspie, a temperatura kamieni leżących kilka centymetrów pod ziemią osiąga sto stopni. Ruch w parku jest dozwolony tylko w towarzystwie przewodnika.

Na Lanzarote zdecydowanie powinieneś odwiedzić małą wioskę rybacką El Golfo, z której zaczyna się droga do pięknego jeziora, które powstało w kraterze wulkanu Charco de los Clicos. Co ciekawe, woda w tym jeziorze jest tak słona, że nawet przekracza zasolenie Morza Martwego. Warto też zobaczyć Teguise – starożytną stolicę Lanzarote. Co zobaczyć w dalszej kolejności?

W pobliżu Teguise znajduje się najstarszy fort na Wyspach Kanaryjskich - forteca Santa Barbara. Tam znajduje się muzeum, którego ekspozycja opowiada o podróżach z Wysp Kanaryjskich do Ameryki. Następnie możemy udać się do stolicy wyspy. Spacer po Arrecife rozpoczyna się od Charco de San Ginés, naturalnej laguny połączonej z oceanem wąskim kanałem. Wzdłuż laguny znajduje się ścieżka spacerowa z pomostem wędkarskim z wieloma łodziami, a także forteca San Gabriel, zbudowana na jednej z wysp przy wejściu do portu.

Największy z kurortów na wyspie to Puerto del Carmen. Najpiękniejsze plaże są rozrzucone wokół Playa Blanca. Na północ od Lanzarote, oddzielona od niej cieśniną o szerokości pół kilometra, znajduje się wyspa Gracios, zgodnie z legendą, która była rajem dla żądnych krwi piratów. Warto zobaczyć też muzeum Césara Manrique (Museo-Fundación César Manrique). Dom Cesara Manrique, twórcy architektonicznego i turystycznego wizerunku Lanzarote, pod koniec XX wieku został przekształcony w muzeum. To pierwszy i prawdopodobnie najlepszy przykład architektury, któremu Manrique poświęcił całe swoje życie. We wnętrzu zastosowano czarny bazalt, który kontrastuje z białymi ścianami charakterystycznymi dla domów na Lanzarote. Muzeum prezentuje osobistą kolekcję Manrique. Obejmuje prace samego artysty, poświęcone Lanzarote, a także dzieła Picassa, Miro, Tapies i innych.

Lanzarote: co warto zjeść?

Lanzarote na wyspach kanaryjskich cechuję zróżnicowana kuchnia. Widać tu wpływy angielskie, ale też greckie, afrykańskie i oczywiście hiszpańskie. Wyspa Lanzarote to więc klasyczna kuchnia wielokulturowa.

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wypróbować na Lanzarote, jest malvasia z lokalnym kozim serem. Malvasia to słodkie białe wino pochodzące ze starożytnej Grecji. Uważa się, że gleby wulkaniczne nadają malvasii szczególny smak. Możesz to sprawdzić w dowolnej winnicy w regionie La Geria, w centralnej części Lanzarote, obok parku Timanfaya. Na Lanzarote ser dzieli się na:

  • świeże i miękkie Tierno;
  • twarde Semicurado;
  • twarde i pikantne Curado.

 

Oprócz wina i sera na Lanzarote warto jeść ryby. Jest tu duży wybór owoców morza, ponieważ Arrfesife jest głównym portem rybackim wszystkich Wysp Kanaryjskich. W parku Timanfaya znajduje się restauracja Diablo, która używa wulkanu do gotowania potraw.  Skały wulkaniczne w tym obszarze są bardzo gorące, a temperatura grilla osiąga 450 stopni Celsjusza.

Lanzarote: kiedy jechać?

Lanzarote to długie słoneczne dni, stabilny klimat i temperatura wody na poziomie 20 stopni. Przybywa tu wielu surferów, którzy szczególnie chętnie odwiedzają wyspę od listopada do marca. Zimą wysokość fali sięga 4 metrów.

Jeśli nie przyjechaliśmy surfować, to możemy odwiedzić wyspę w dowolnym okresie. Zwiedzanie wyspy jest bardziej komfortowe w miesiącach wiosennych i jesiennych. Jeśli interesuje nas głównie plażowanie, to końcówka lata będzie najlepszym terminem.

 

Lanzarote: pamiątki

Z każdej podróży przynosimy rodzinie i przyjaciołom różne gadżety, pamiątki, prezenty. Co możemy kupić w Lanzarote?

Na Lanzarote nie ma opłat celnych, a doskonałe towary z całego świata można kupić taniej niż w Hiszpanii. Zwróć szczególną uwagę na towary produkowane lokalnie. Kanaryjscy rzemieślnicy produkują niesamowite wyroby. Warto docenić gastronomiczne pamiątki - jedzenie i napoje produkowane wyłącznie na wyspach. Spośród kosmetyków z Wysp Kanaryjskich do pielęgnacji twarzy i ciała na uwagę zasługują produkty zawierające ekstrakt z aloesu.

Produkty lokalnych rzemieślników lepiej kupować w małych osadach. Możesz tak kupić wyroby z tradycyjnym haftem i koronką. Za niewielkie pieniądze można kupić delikatne obrusy, szale koronkowe, prześcieradła oraz pokrowce na poduszki na sofę. W lokalnych sklepach znajdziesz mnóstwo ceramiki. Najcenniejsze są przedmioty ceramiczne z Chipude i Maso. Symbolem Fuerteventury są wiatraki. Ceramiczni mistrzowie z miasta Antigua wykonują pamiątkowe gliniane kopie wiatraków.

Aby ozdobić dom, turyści nabywają inny rodzaj tradycyjnych kanaryjskich pamiątek - kopie rzeźbionych balkonów sosnowych, powszechne w architekturze wyspy. Sprzedawane są tutaj różne produkty z sosny kanaryjskiej rzeźbione i malowane deski kuchenne, a nawet meble. Warto przyjrzeć się wiklinowym przedmiotom stworzonym przez rzemieślników z gałęzi wierzby lub liści palmowych. Wielu gości zabiera ze sobą rzeźbione obrazy na kamiennych płytach oraz oryginalną biżuterię z oliwinu. Tenerife Pearl Center prezentuje perły z całego świata. Możesz wybrać perły i zamówić biżuterie według własnego projektu.