Lanzarote: gdzie leży?

Lanzarote leży w bezpośredniej bliskości Afryki. Wyspa Lanzarote jest oddalona od tego kontynentu jedynie o 115 kilometrów. Nazwa wyspy pochodzi od imienia genueńskiego nawigatora Lancelotto Maloseio (Lancelotto Mallocello), który pojawił się tutaj w 1312 roku.

Gdzie jest Lanzarote? Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim. Populacja wynosi 141 938 osób (2009). Jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, o powierzchni 845,9 km², wybrzeżu o długości 213 km, długości około 50 kilometrów, maksymalnej szerokości około 25 km.

Lanzarote cechują krajobrazy wulkaniczne. Występuje tu ponad 300 kraterów w kolorach czarnym, różowym i fioletowym, a także charakterystyczne pola i winnice o dziwnych, powtarzających się kształtach pierścieni. Żyzna warstwa gleby na wyspie znajduje się pod grubą warstwą popiołu, więc mieszkańcy wyspy sadzą winnice i inne rośliny w głębokich dziurach, otaczając je pierścieniami fragmentów zamarzniętej lawy.

 

Lanzarote: co warto wiedzieć?

Lanzarote wyspa należy w sensie administracyjnym do Hiszpanii. Lanzarote jest jedną z najstarszych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Powierzchnia Lanzarote zaczęła się kształtować 22 miliony lat temu w wyniku procesów geologicznych, które doprowadziły do powstania Oceanu Atlantyckiego.

Decyzją UNESCO cała wyspa Lanzarote w 1993 roku stała się rezerwatem przyrody. Budowa wielopiętrowych budynków jest zabroniona na jego terytorium, a wszystkie projekty muszą być zgodne z projektem i kolorystyką tradycyjnego stylu wyspy. Bliskość Lanzarote od wybrzeży Afryki przyciągnęła uwagę algierskich i marokańskich piratów, którzy często dewastowali jej stolicę - Teguise. W XVI i XVII wieku wyspa została zaatakowana przez angielskich i francuskich piratów. Ataki te w połączeniu z latami suszy i katastrofalnymi erupcjami wulkanicznymi doprowadziły wyspę do niemal całkowitego wyludnienia.

Głównym zajęciem ludności tradycyjnie było rolnictwo i rybołówstwo, ale w ostatnich latach wyspa otrzymuje 80% dochodów z turystyki. Do niedawna istniał poważny problem niedoboru wody pitnej, którą sprowadzano statkami. W 1964 roku otwarto pierwszą instalację odsalania i dziś prawie cała słodka woda w Lancerot jest produkowana ze słonej wody oceanicznej. Lanzarote to międzynarodowa wyspa. Większość mieszkańców to Anglicy. Oprócz Brytyjczyków na Lanzarote można spotkać Marokańczyków, Niemców i Włochów.