Słońce, morze, miękki piasek... Co może zepsuć wypoczynek w takich okolicznościach przyrody? Cóż, możliwości jest wiele, ale jedną z największych bolączek wczasowiczów są nałogowi palacze papierosów. To, że nawet bierne palenie poważnie szkodzi zdrowiu wiedzą już chyba wszyscy. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach, dym i bardzo często niedopałki pozostawione na plaży. To nie tylko przykry widok, ale też zagrożenie dla zwierząt. Dlatego właśnie Hiszpania postanowiła raz na zawsze rozprawić się z osobami, które palą papierosy na plażach.

Zakaz palenia na hiszpańskich plażach

Zgodnie z najnowszym prawem palenie papierosów zostanie zakazane na wszystkich hiszpańskich plażach. Rząd ogłosił poprawkę do inicjatywy o ochronie przybrzeżnych terenów kilka miesięcy po tym, jak ponad 283 tys. osób podpisało petycję w tej sprawie. Palacze, którzy nie zastosują się do zakazu, zostaną ukarani grzywną w wysokości nawet do 2 tys. euro. Kary będą nakładane przez samorządy. Wcześniej podobne prawo uchwalono w pojedynczych miastach i regionach, między innymi w Barcelonie i na Wyspach Kanaryjskich.

Zeszłego lata zakaz palenia wprowadzono między innymi na niektórych plażach w południowej Francji i na Sardynii. Lokalne władze chciały ograniczyć w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rząd Hiszpanii zwraca dodatkowo uwagę na inne zagrożenia. W ostatnich latach kwestia trujących niedopałków stała się poważnym problemem na całym wybrzeżu. Odpady te zawierają niebiodegradowalny polimer z tworzywa sztucznego, który uwalnia toksyczne związki. Ogólnokrajowy zakaz w Hiszpanii jest pierwszym tego typu w Europie. Nowa ustawa uzyskała 182 głosy poparcia w parlamencie i 70 przeciw. 88 polityków się wstrzymało.

Niedopałki niszczą środowisko

Analiza przeprowadzona przez Europejską Agencję Środowiska w 2018 r. wykazała, że ​​niedopałki papierosów należą do najczęściej znajdowanych przedmiotów na europejskich plażach. Naukowcy ostrzegają, że zawarta w nich nikotyna, metale i benzen mogą skazić glebę i wodne środowiska. Wyrzucane filtry papierosów mogą zostać z kolei zjedzone przez zwierzęta morskie.

Hiszpański premier Pedro Sanchez często podkreśla, że kwestie związane z ochroną środowiska są centralnym elementem polityki jego rządu. Zgodnie z jego planami, do 2050 r. Hiszpania ma być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Przyszłoroczny sezon wakacyjny pokaże, czy turyści rzeczywiście zastosują się do nowego prawa oraz, czy będzie ono egzekwowane przez samorządy. Zimą większość wczasowiczów odwiedzających Hiszpanię wybiera Wyspy Kanaryjskie, gdzie zakaz palenia jest przestrzegany już od kilku lat. Obecnie z powodu wykrycia nowego wariantu koronawirusa turystów jest jednak znacznie mniej, niż dwa lata temu o tej samej porze roku.

Źródło: The Times