Przez miliony lat nieprzerwane podmuchy ciepłych wiatrów formowały rzeźbę Fuerteventury, tworząc wyjątkowe dzieło. Tam, gdzie 20 milionów lat temu rosły lasy, dziś rozciąga się morze piaszczystych plaż. Plaże - dziewicze i ukryte w odległych zakątkach, plaże w uroczych rybackich wioskach i te doskonale wyposażone, plaże do uprawiania sportów wodnych, plaże… wszędzie plaże.

Plaża dla każdego

Fuerteventura to idealne miejsce dla tych, którym przyjemność kojarzy się głównie ze złotym piaskiem i turkusową wodą. Wówczas do szczęścia wystarczą kilkukilometrowe spacery brzegiem oceanu. Ten bezkresny raj tworzą na południu niekończące się plaże wybrzeży Barlovento i Sotavento, a na północy wielkie piaszczyste kąpieliska, jak na przykład Corralejo. Ale okazuje się, że Fuerteventura to również miejsce dla smakoszy, amatorów zacisznych zatoczek, rodzin z dziećmi i miłośników sportów. Sprawdźmy!Naturpark Corralejo

Urokliwe zatoczki i rybackie wioski

Jeśli więc w podróży wolisz zapomnieć o reszcie świata i obcować z naturą sam na sam, wybierz jedną z dzikich zatoczek ukrytych na wyspie. Nie brakuje ich tutaj. Przyciągają również małe rybackie miasteczka. Każde z nich ma swój wyjątkowy wdzięk. Głęboko zakorzeniona tradycja rybacka wyspiarzy sprawia, że rybackie wioski rozsiane są po całym wybrzeżu, od północy na południe: El Cotillo, Corralejo, Los Molinos, Puerto Lajas, Las Salinas, Pozo Negro, Las Playitas, El Puertito, Ajui… Każda wioska przylega do niewielkiej plaży, gdzie zazwyczaj zobaczyć można rybackie łodzie lub usiąść w jednej z niedalekich restauracyjek, by zachwycić się specjałami prosto z oceanu.

Ekowakacje

Fuerteventura została ogłoszona przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery. Na ponad 350 tys. hektarów znajdują się rezerwaty przyrody, zamieszkiwane przez rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym żółwie tortuga boba. Wiele z nich można  podziwiać dzięki nowo utworzonej sieci szlaków turystycznych, które przecinają wyspę z zachodu na wschód. Fuerteventura okazje się więc wdzięcznym tematem do fotografowania.

Ze wszystkimi wygodami

Wybrzeże Fuerteventury to nie tylko pocztówkowe krajobrazy. Na całej wyspie można znaleźć plaże z udogodnieniami, które uprzyjemnią plażowanie w rodzinnym  gronie. Znajduje się tu aż osiem plaż uhonorowanych Błękitną Flagą: Playa Blanca, Gran Tarajal, Las Playitas, Grandes Playas de Corralejo, Costa Calma, Esquinzo-Butihondo, Solana Matorral i La Concha-El Cotillo;  a także wiele innych odpowiednio wyposażonych kąpielisk, takich jak Caleta de Fuste czy La Guirra.

 
Dla amatorów sportów wodnych

Jeżeli poszukujesz idealnego miejsca, by uprawiać sporty wodne, nie ma nic prostszego. Na północy, w części środkowej oraz na południu, we wszystkich regionach wyspy, czekają miejsca zapewniające doskonałe warunki do korzystania z wodnych atrakcji: stale wiejący wiatr dla miłośników windsurfingu, kiteboardingu i żeglarstwa, ogromne fale dla amatorów surfingu i stand up paddle; nowoczesne przystanie sportowe dla zapalonych wędkarzy, a także zachwycające różnorodnością morskie dna dla tych, którzy marzą o głębinach. Fuerteventura  oferuje malownicze rejony do jazdy na rowerach. Nie brakuje wypożyczalni skuterów  wodnych i  statków wypoczynkowych. Na wyspie znajdują się również trzy pola golfowe z widokiem na morze, wydmy i formy wulkaniczne.

Klimat, czyli 3000 godzin słońca

Klimat Fuerteventury to w skrócie ponad 3000 godzin słońca i temperatury praktycznie niezmienne przez cały rok. Bliskość Sahary, brak znacznych wzniesień i otaczający wyspę ocean z prądem kanaryjskim przekładają się na bardzo łagodne temperatury, a brak wysokich gór sprawia, że wyspa cieszy się z reguły bezchmurnym niebem i brakiem opadów. Temperatura wody waha się od 19 do 24 stopni, kąpiele wchodzą więc w grę bez względu na porę roku.


Caleta de Fuste