Większość z nas będzie wspominała 2020 rok jako okres zaskakujący i wyjątkowo trudny, kiedy to na długie miesiące utknęliśmy w domach. Podróżniczo z całą pewnością nie był to udany czas. Towarzyszyła nam ciągła niepewność, brak stabilności i możliwości swobodnego przemieszczania się z powodów pandemicznych, imigracyjnych, odwołań lotów czy zamknięcia granic. Ale były na szczęście też i wyjątki. 

Zagorzali miłośnicy podroży odbywali bliższe i trochę dalsze wycieczki. Od czasu letnich wakacji pomału zaczęły pojawiać się zapowiedzi wznowienia kolejnych lotów i długo oczekiwane światełko nadziei. Niestety, dalszy rozwój pandemii i urzędniczy chaos niweczył wszelkie plany wyjazdowe, a także ogromne wysiłki branży turystycznej próbującej działać i przetrwać tą wyjątkowo ciężką sytuację.

Z racji wykonywanego przez mnie zawodu, wnikliwie i na bieżąco śledzę sytuację imigracyjną na całym świecie. Reaguję niemalże na każdą informację, która umożliwia organizację kolejnego wyjazdu. Na szczęście w ostatnich miesiącach na swojej drodze spotkałem osoby zdeterminowane i jak ja kochające podróże. Wspólnie dążyliśmy do celu, jakim był wyjazd na kolejną wyprawę. Jako wielki i szczęśliwy powrót w dalsze rejony świata wspominam wyjazd Poza Trasą Adventure do Karakorum w Pakistanie w październiku 2020. 

Nasza podróż pokazała i potwierdziła, że dobrze zaplanowany oraz zorganizowany wyjazd może zagwarantować bezpieczeństwo i wymarzony odpoczynek. W ciagu szesnastodniowej wyprawy odbyliśmy wspaniałą podróż słynną Karakorum Highway.

Widoki, poczucie wolności, przestrzeń oraz świeże powietrze były najlepszym panaceum na stres i lęki ostatnich miesięcy, a także wzmocnieniem formy psychicznej na najbliższą zimę. 

Przełom listopada i grudnia 2020 Poza Trasą spędzało w przepięknej i barwnej Ugandzie. Dla tych, którzy pragną już wkrótce spokojnie i bezpiecznie odpocząć, zdystansować się od polskiego zgiełku i spojrzeć na świat trochę z innej perspektywy, organizowany jest właśnie wyjazd do Malawi oraz do Ugandy. 

Na początku 2021 mamy w planach także bardzo wymagające logistycznie kierunki takie, jak unikalny Sudan Południowy i jego dzikie, nieskażone cywilizacją społeczności. A to oczywiście nie koniec nowości i planów na nadchodzący czas. 

Planujesz podróż - sprawdź ograniczenia

Czy zatem można i warto podróżować w czasach pandemii? Zdecydowanie tak! Z rozmów  z innymi podróżnikami wiem, że tym czego najbardziej obawiają się chcący dziś zwiedzać świat, są obostrzenia wprowadzane niemal we wszystkich krajach. Decydując się na wyjazd do dalekich egzotycznych krajów warto mieć świadomość, iż dziś o możliwości wjazdu do nich decyduje szereg skomplikowanych czynników, tworzących niezwykle zbiurokratyzowaną szachownicę. 

Obecnie kilka krajów na świecie zezwala na wjazd na swoje terytorium, jak na przykład afrykańska Uganda, Tanzania, Kenia, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone, Dżibuti, Zambia i Malawi. Przy czym w wielu przypadkach konieczne jest posiadanie testów PCR na COVID-19 przy wjeździe, a często także przy wyjeździe. 

Różne są również wymagania stawiane przez linie lotnicze. Część państw zupełnie zrezygnowała w chwili obecnej z wydawania wiz turystycznych, jak niemal wszystkie kraje Azji, a w Afryce - Kamerun czy Gwinea. Inne planują wprowadzenie wkrótce e-visy, jak Demokratyczna Republika Kongo. 

W porównaniu z Afryką sytuacja w Azji jest znacznie bardziej skomplikowana. Służby imigracyjne żadnego z państw wschodniej i południowej Azji nie podają niestety daty otwarcia swoich granic dla turystów. Tu wjechać można w tej chwili na przykład do Pakistanu, jednak wymagany jest szereg dokumentów oraz e-visa zarejestrowana w aplikacji imigracyjnej.