Mimo że Austria jest kilka razy mniejsza od sąsiadujących z nią Niemiec czy Włoch, śmiało może konkurować z większymi krajami o turystów. Zwłaszcza zimą, kiedy miłośnicy sportów zimowych chętnie wybierają się właśnie w Alpy Austriackie. Nie wiesz, gdzie zaplanować narty w Austrii? Oto sprawdzone miejsca uwielbiane przez amatorów i doświadczonych narciarzy.

Gdzie na narty w Austrii? Na pewno do Tyrolu

Narciarstwo w duchu eko

Pełna różnorodność Tyrolu czeka na gości w jednym z największych i najnowocześniejszych, a przede wszystkim najbardziej ekologicznych ośrodków narciarskich na świecie. Oto SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental.

Ośrodek obejmuje 9 miejscowości w dolinie, a także 82 nowoczesne kolejki, ponad 270 km tras narciarskich i 80 prowadzonych przez prywatnych właścicieli schronisk. Liczne górskie restauracje zapraszają z kolei na spotkanie z tyrolską kuchnią i żywą tradycją regionu.

SkiWelt ma w ofercie trasy niebieskie, czerwone i czarne. Nawet jeśli członkowie rodziny reprezentują różne poziomy umiejętności, każdy może wybrać stok odpowiedni do swojego poziomu technicznego i upodobań. A na koniec spotkać się na dole, aby dalej spędzać czas razem. Goście mają do dyspozycji 22 profesjonalne szkoły narciarskie oferujące kursy dla dzieci oraz opiekę dla najmłodszych na stokach.

Z rodziną na stoku

113 km najróżniejszych tras narciarskich, 25 schronisk serwujących specjały tyrolskiej kuchni, atrakcyjne oferty rodzinne i moc innych atrakcji to niektóre z powodów, dzięki którym Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau jest uważany za jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom ośrodków narciarskich w Tyrolu.

Narty w Austrii / fot. Shutterstock

Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau wyróżnia się nie tylko położeniem, ale też rozmiarami. To jeden z dziesięciu największych takich obiektów w Tyrolu. Najwyższym szczytem terenu narciarskiego jest Wiedersberger Horn w Alpach, który mierzy 2128 m n.p.m. Razem z Schatzbergiem w Wildschönau tworzą serce regionu. Szeroka oferta tras narciarskich o różnych stopniach trudności zapewnia urozmaicenie i mnóstwo emocji. To miejsce jest polecane także tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem. Działa tam 10 szkółek dla adeptów tego sportu w różnym wieku.

Ośrodek oferuje jednak atrakcje nie tylko narciarzy. Dużych i małych na pewno zainteresuje całoroczny alpejski rollercoaster „Alpbachtaler Lauser-Sauser” oraz tory saneczkowe.

Wypróbuj Zillertaler Superskipass

A może dolina Zillertal? Region zapewniają miłośnikom sportów zimowych idealne warunki i doskonale przygotowany śnieg. Poszukiwacze adrenaliny znajdą ją w licznych snowparkach i na gwarantujących zwroty akcji funline’ach, a także na fantastycznych terenach freeride’owych. Łącznie trasy narciarskie mają tam długość ponad 540 km.

Poza mocą wrażeń na nartach odmienne doznania dostarczą spacery po szlakach wędrownych czy narciarskich trasach biegowych położonych w otoczeniu natury. Goście mogą też poszusować na torach saneczkowych.

Ofertą doliny najlepiej cieszyć się, korzystając z biletu Zillertaler Superskipass. Daje on możliwość wstępu na stoki narciarskie wokół doliny Zillertal oraz 180 kolejek linowych i wyciągów we wszystkich czterech regionach narciarskich doliny. Dodatkowo Zillertaler Superskipass upoważnia do bezpłatnych przejazdów wszystkimi skibusami, a także większością środków komunikacji publicznej w dolinie.

Narty w Austrii, czyli gdzie?

Zima w dolinie Saalachtal

W sercu regionu Pinzgau leży salzburska dolina Saalachtal, która obejmuje ośrodki narciarskie Almenwelt Lofer i Unken Heutal. Na miejscu czekają liczne atrakcje dla gości w różnym wieku. Najmłodsi uwielbiają zadaszony „czarodziejski dywan”, trochę starsze dzieci wraz z przyjaciółmi odkrywają freestyle. Rodzice mogą w tym czasie beztrosko szusować na doskonale przygotowanych stokach. Szkoły narciarskie w regionie specjalizują się w spełnianiu potrzeb rodzin i gwarantują najwyższą jakość usług. Instruktorzy zapraszają wszystkich chętnych bez względu na wiek i to, jak długą mieli przerwę od jazdy na nartach.

Saalachtal upodobali sobie jednak nie tylko narciarze. Można tam także spotkać zakochane pary, wędrujące romantycznymi zimowymi szlakami. Dzieci wraz z rodzicami szaleją na sankach na torze na Hochalm lub w Maria Kirchental. Mieszkańcy i przyjezdni spotykają się z kolei na lodzie, gdzie konkurują w kultowej grze w eisstocka. Na koniec dnia warto zajrzeć do jednego ze schronisk lub restauracji, w których regionalne przysmaki rozpieszczają podniebienia gości.

Schladming-Dachstein nie tylko na narty

Schladming-Dachstein to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Austrii. Oferta skierowana do gości obejmuje nie tylko trasy narciarskie, które gościły mistrzów świata, i doskonale utrzymane trasy biegowe, ale także ogromny wybór innych aktywności poza stokami.

W tym regionie narciarstwo alpejskie cieszy się szczególną popularnością. Miłośnicy białego szaleństwa mają do swojej dyspozycji 10 gór liczących w sumie 230 km doskonale przygotowanych tras. Ofertę uzupełnia 81 supernowoczesnych kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych oraz ponad 100 gościnnych schronisk. Położenie na wysokości nawet 2700 m n.p.m. gwarantuje wczesny początek sezonu i grubą warstwę śniegu.

Polecane ośrodki narciarskie w Austrii

Na narty do Karyntii

Nassfeld to największy teren narciarski w Karyntii. Na gości czeka 110 km tras dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania: od początkujących po profesjonalistów. Liczne tradycyjne schroniska górskie serwujące specjały kulinarne to kolejny plus narciarskiego urlopu w Nassfeld. Dzięki położeniu blisko Włoch jest to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się południowym stylem życia nie tylko podczas letnich wakacji.

Ośrodek narciarski w Nassfeld / fot. Shutterstock

Region wyróżnia nowoczesna infrastruktura, w tym 30 nowoczesnych kolejek i wyciągów narciarskich, oraz idealne warunki do szusowania. Średnio leży tu od 7 do 8 metrów śniegu. Dodajmy do tego austriacką gościnność i włoski relaks, a przepis na udany zimowy urlop mamy gotowy.

Dlaczego warto odwiedzić Ischgl?

Położony w Alpach Tyrolskich Ischgl to miejsce polecane aktywnym podróżnikom. Jeden z największych ośrodków narciarskich w Austrii zapewnia stoki śnieg na stokach od końca listopada do początku maja. Jest to przy okazji kierunek, który zainteresuje osoby ceniące sobie luksus. W Ischgl znajduje się więcej cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli i nagradzanych restauracji niż w większości pozostałych ośrodków zimowych w Austrii.

W ramach odpoczynku od szusowania warto zajrzeć właśnie do jednej z restauracji lub obejrzeć występ międzynarodowej gwiazdy w ramach serii koncertów Top of the Mountains. Siły można zregenerować aktywnie, podczas wędrówki po malowniczej okolicy, lub biernie, w nowym Silvretta Spa.