Dla fanów białego szaleństwa Austria to przede wszystkim górskie szczyty oraz najlepsze w Europie stoki narciarskie i i trasy biegowe. Z kolei miłośnikom muzyki klasycznej ojczyzna Mozarta kojarzy się głównie z koncertem noworocznym w Filharmonii Wiedeńskiej, który transmitowany jest na całym świecie. Z czego jeszcze słyną Austriacy? Ciekawe informacje o Austrii do sprawdzenia poniżej

Co warto wiedzieć o Austrii?

 1. Stolicą, a zarazem największym miastem Austrii, jest Wiedeń. Jedną z najchętniej odwiedzanych metropolii w Europie i na świecie, której początki sięgają około 500 p.n.e., zamieszkują prawie dwa miliony osób, a jej powierzchnia wynosi 414,6 km kw. Planujesz weekend w Wiedniu? Oto najciekawsze atrakcje stolicy Austrii
 2. Pod względem powierzchni – 83 879 km kw. – Austria zajmuje 20. miejsce w Europie. Przypomnijmy, że ludność Republiki Austrii, według danych z początku 2022 roku, wynosi niespełna 9 milionów mieszkańców (8 979 894).
 3. W 1995 roku Austria – wspólnie z Finlandią i Szwecją – weszła w skład Unii Europejskiej. Siedem lat później Austriacy dołączyli do strefy euro. Przed wprowadzeniem w obieg europejskiego środka płatniczego, walutą narodową był szyling austriacki (ATS). Jedno euro to w przeliczeniu ok. 13,76 szylingów. 
 4. Austria jest federalną republiką parlamentarną. Głową państwa jest wybierany na 6-letnią kadencję, w wyborach powszechnych, prezydent. Z kolei na czele rządu stoi kanclerz, którego powołuje prezydent. Parlament austriacki, tak jak polski, składa się z dwóch izb: niższej (Nationalrat) i wyższej (Bundesrat). Do 1918 roku na czele kraju – wówczas Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier – stał cesarz Austrii, a zarazem król Węgier i Czech. 
 5. Republika Austrii, zgodnie z podpisanym 15 maja 1955 roku w Wiedniu traktatem w sprawie odbudowy niezawisłej i demokratycznej Austrii, jest państwem neutralnym. Kraj nie może uczestniczyć w konfliktach zbrojnych, udzielać poparcia jednej ze stron, a także wstępować w międzynarodowe sojusze wojskowe, np. NATO. 
 6. Austria jest jednym z czterech krajów na Starym Kontynencie, gdzie językiem urzędowym jest język niemiecki. Posługuje się nim blisko 90% obywateli. Poza Austrią i Niemcami, do państw niemieckojęzycznych (DACHL) zalicza się także Szwajcarię i Liechtenstein. 
 7. Austria znalazła się na szóstym miejscu w przygotowanym przez GIP (Globalny Indeks Pokoju) rankingu najbezpieczniejszych państw świata 2022. Duży nacisk austriackich władz na bezpieczeństwo przekłada się na liczbę turystów odwiedzających ten alpejski kraj. Tylko w sezonie zimowym 2017/2018 do Austrii zawitało prawie 13 mln podróżnych z zagranicy. 

Ciekawostki o Austrii

 1. Austria to jeden z najstarszych krajów świata. Dane z książki „(Prawie) wszystko dla zabieganych” autorstwa Johna Elledge'a wskazują, że mediana wieku mieszkańców tego kraju wynosi 44,5. Przypomnijmy, że mediana wyznacza granicę wieku, którą połowa danej grupy lub społeczeństwa już przekroczyła, a druga połowa jeszcze nie. W dziesiątce najstarszych państw świata – oprócz Austrii – znalazły się także: Maroko, Japonia, Niemcy, Włochy [Ciekawostki o Włoszech. Wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do słonecznej Italii], Andora, Grecja, San Marino, Słowenia i Portugalia. 
 2. Austria jest najbardziej utytułowanym krajem w narciarstwie alpejskim. Na zimowych igrzyskach olimpijskich reprezentanci tego kraju sięgnęli dotychczas po 128 medali, w tym aż 40 złotych. Dla porównania, druga w tabeli wszech czasów Szwajcaria ma w swoim dorobku 75 krążków – 27 złotych, 23 srebrnych i 25 brązowych. Austriacy dominują także na mistrzostwach świata, gdzie do tej pory 294 razy stawali na podium, co jest absolutnym rekordem. Najbardziej znani austriaccy zawodnicy i zawodniczki to: Marcel Hirscher, Annemarie Moser-Pröll, Toni Sailer, Vreni Schneider, Hermann Maier, Benjamin Raich, Matthias Mayer i Anna Veith. 
 3. Sznycel wiedeński, czyli cienko rozbity kotlet z cielęciny, to narodowe danie Austrii. Najczęstszym dodatkiem do potrawy jest sałatka ziemniaczana. Warto wspomnieć, że od kilku lat nazwa „Wiener Schnitzel”, dzięki staraniom tamtejszych władz, jest prawnie chroniona. Co jeszcze warto zamówić w restauracji w Austrii? Poznaj nasze propozycje
 4. Niewiele osób wie, że z Austrii, a dokładnie z miejscowości Thal koło Graz, pochodzi Arnold Schwarzenegger – hollywoodzki aktor, były kulturysta i gubernator stanu Kalifornia w latach 2003–2011. W Austrii urodzili się również: kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart, twórca psychoanalizy Sigmund Freud, malarz Gustav Klimt czy książę Józef Poniatowski, późniejszy dowódca armii koronnej Rzeczypospolitej. 
 5. Flaga Austrii – składająca się z trzech poziomych pasów: czerwonego, białego i czerwonego – jest jedną z najstarszych na świecie. Według krążących legend, jej barwy mają nawiązywać do białej tuniki księcia Leopolda V Babenberga, która podczas bitwy pod Akką w 1191 roku została splamiona krwią. 
 6. W Austrii znajduje się najstarsza restauracja na świecie. Lokal St. Peter Stifts Kulinarium w Salzburgu istnieje ponad 1200 lat, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z zapisków angielskiego mnicha Alkuina z 803 roku. W ramach ciekawostki dodajmy, że wrocławska Piwnica Świdnicka z XIII wieku to najstarsza restauracja w Polsce. 
 7. Znajdujący się w Wiedniu blok Karl-Marx-Hof uznawany jest za najdłuższy mieszkalny budynek na świecie. Ma 1100 m długości i liczy prawie 1400 mieszkań. 
 8. Do niedawna na mapie Austrii istniała miejscowość o nazwie „Fucking”. Choć wioska cieszyła się dużą popularnością, szczególnie wśród zagranicznych turystów, w 2020 roku lokalne władze, ze względu na niewybredne żarty, przegłosowały wniosek o zmianę nazwy na Fugging.