Słońce!

Karyntia jako miejsce do uprawiania sportów zimowych? Jak najbardziej. Tym bardziej, że trasy narciarskie po południowej stronie austriackich Alp są wyjątkowo słoneczne. Obfitość słońca w regionie potwierdzają liczby: w zimowych miesiącach w ośrodkach narciarskich w Karyntii słońce świeci 100 godzin dłużej w porównaniu z lokalizacjami na północ od głównej grani Alp. Dokładną liczbę można na bieżąco sprawdzać na zimowy zegarze słonecznym obok stacji górskiej w Nassfeld. Karyntia to największy zimowy taras słoneczny Alp — wyjątkowy prezent od matki natury!

Jeśli chce się w pełni wykorzystać promienie słońca na trasie, można wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach „Early Morning Skiing”. Dzień na nartach w ośrodkach Goldeck i Turrach rozpoczyna się już o godzinie 6:30. Kreślić pierwsze ślady na porannym śniegu to prawdziwa przyjemność. Na wycieczki „Ski vor 9” (narty przed dziewiątą) w Bad Kleinkirchheim zaprasza sam mistrz olimpijski Franz Klammer.

 

Z gwarancją śniegu

Ośrodki narciarskie Karyntii oferują naprawdę dobre warunki do relaksującego urlopu na trasach i poza nimi. W wielu chatach dostępne jest bezpłatnie mleczko do opalania z wysokim filtrem. Czekają kolejki linowe z podgrzewanymi siedzeniami, takie jak w Nassfeld czy Gerlitzen, wymagające zjazdy w Turrach i na zboczach Katschbergu lub najwyżej położone trasy narciarskie - Mölltaler Gletscher/Ankogel i ośrodek narciarski Grossglockner/Heiligenblut w scenerii trzytysięczników — wszystko to gwarantuje świetną zabawę z także w pełni wiosny.

Dobra wiadomość - dewiza karynckiego TOPSKIpassu brzmi: „Jeden na wszystkie”. To uniwersalny klucz do wszystkich ośrodków narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Karnet umożliwia wstęp na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim lub darmowe tygodnie „Ski for free”.

 

Zimowy relaks

Dobre uzupełnienie dla słońca i sportów zimowych stanowi zimowa odnowa biologiczna. Szczególnie silnie odczuwa się rozgrzewające zimowe słońce zza przeszklonych ścian saun nad jeziorami oraz w termach nad brzegiem Millstätter See i Wörthersee. A zimowym słońcem na wolnym powietrzu można się cieszyć w basenach termalnych w Warmbad Villach oraz w termach Bad Kleinkirchheim St. Kathrein i Römerbad.

Jednak nawet najpiękniejsza zima kiedyś się kończy. W Karyntii przed jej odejściem czeka na jeszcze szczególna atrakcja: w czasie roztopów bulgocze woda w jeziorkach Meibachl w Warmbad Villach. W pobliżu głównego źródła utworzyły się dwa zbiorniki, w których można zażywać kąpieli w wodzie termalnej o temperaturze do 28°C. Woda wykazuje działanie lecznicze w chorobach serca i układu krwionośnego oraz osteoporozie. W 2005 roku jeziorka Maibachl zostały uznane za pomnik natury.

A na koniec jeszcze jeden sekret: zwykle słońce, plaża i camping kojarzą się z latem. W Karyntii można się oddawać tym przyjemnościom także zimą. Spragnieni słońca miłośnicy kempingu mogą skorzystać z 19 zimowych kempingów.