Zima powszechnie kojarzy się z czasem stagnacji. Niska temperatura i padający śnieg nie zawsze nastrajają do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Efekt? Dodatkowe kilogramy i pogorszenie kondycji. Po co zaniedbywać własne ciało, skoro można zadbać o formę i przy okazji - świetnie się bawić w surowych warunkach? Kto raz spróbuje sportów zimowych, zwykle łapie bakcyla i odnajduje nową życiową pasję. Tak to już bywa, boimy się tego, co nieznane, ale po bliższym poznaniu okazuje się, że diabeł wcale nie musi być taki straszny, jak go malują i jak sami go malowaliśmy. Jakimi sportami zimowymi warto się zainteresować? Wśród naszych propozycji, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Sporty zimowe – narciarstwo biegowe

Zaczynamy od jednego z najbardziej dostępnych sportów, które można uprawiać wyłącznie zimą. Mowa o narciarstwie biegowym. Na poziomie amatorskim, biegi narciarskie przypominają zimową przechadzkę po malowniczej okolicy, z tą różnicą, że zamiast butów, na nogach mamy narty. Nie ma tu elementu współzawodnictwa czy bicia rekordów, chyba że dla własnej satysfakcji.

Co czyni ten sport niezwykłym? W tym miejscu należy wskazać na fakt, że biegać na nartach możemy nie tylko na specjalnie przygotowanych górskich trasach, ale dosłownie wszędzie, gdzie leży śnieg. Finansowy próg wejścia jest wyraźnie niższy niż ma to miejsce w przypadku narciarstwa zjazdowego. Jest to także znacznie bezpieczniejszy sport, bo ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji bądź urazu jest minimalne. To sprawia, że narciarstwo biegowe to nie tylko idealna forma aktywności dla nastolatków i osób dorosłych, ale także świetny sport zimowy dla dziecka. W rezultacie, biegać na nartach mogą całe rodziny, organizując w ten sposób interesujące wycieczki.

Należy jednak pamiętać, że mówimy tu o sporcie, który wymaga dobrej kondycji. Na szczęście, każdy może ją wypracować. Podstawą jest zmiana nawyków na dobre, przede wszystkim – częstsze podejmowanie aktywności fizycznej. Jeżeli zdołamy sprostać trudom biegu, z całą pewnością pokochamy ten wspaniały sport. 

Sporty zimowe – narciarstwo alpejskie

Osobom, które od sportu zimowego oczekują solidnego zastrzyku adrenaliny, polecamy narciarstwo alpejskie, czyli zjazdowe. To najpopularniejsza forma zimowej aktywności, która na całym świecie ma ogromne grono zagorzałych miłośników. Niektóre osoby, każdą wolną chwilę poświęcają na realizację tego hobby i trudno im się dziwić – beztroskie szusowanie po stoku działa uzależniająco!

Powszechnie uważa się, że jazdy na nartach trzeba nauczyć się już we wczesnym dzieciństwie. Później, ma to być zbyt trudne. W tym miejscu należy stanowczo obalić ten mit. Rekreacyjnej jazdy na nartach może nauczyć się każdy, bez względu na wiek. Nie istnieje przecież nakaz korzystania wyłącznie ze stromych stoków. Przy niemal każdej stacji narciarskiej znajdziemy też łatwe trasy, przygotowane specjalnie z myślą o możliwościach osób początkujących. Poza tym, na etapie nauki możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora, który zadba o to, byśmy wypracowali prawidłową technikę jazdy.

Należy jednak pamiętać, że mówimy tu o dość drogim sporcie. Zakup sprzętu i odpowiedniej odzieży to jeszcze nie wszystko. Na liście wydatków należy także uwzględnić wyjazd w góry, ewentualne zakwaterowanie i zakup karnetów. Kolejna rzecz, narciarstwo alpejskie stwarza spore ryzyko wystąpienia urazu.

Z drugiej strony, czy poza szachami istnieje sport, który gwarantuje brak kontuzji? Odnosząc się jeszcze do kwestii wydatków, te można znacząco ograniczyć, wypożyczając część sprzętu. Aby jeździć na nartach, nie trzeba też koniecznie jechać w góry. W niektórych miastach działają sztuczne stoki ze świetnie przygotowanymi trasami. Oczywiście, to nie to samo, ale jeżeli ktoś bardzo chce spróbować narciarstwa alpejskiego, może to zrobić znacznie mniejszym kosztem, niż można by przypuszczać.  

Sporty zimowe – snowboarding

Listę propozycji dedykowanych osobom początkującym zamyka jazda na snowboardzie. Ten fantastyczny sport ma wiele wspólnego z narciarstwem alpejskim, należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku, technika jazdy jest zupełnie inna. Niektórzy twierdzą, że jazda na jednej desce jest znacznie trudniejsza niż na dwóch. Cóż, jest w tym sporo racji, bo nie każdy, kto opanuje technikę jazdy na nartach, zdoła nauczyć się jazdy na snowboardzie.

Warto jednak spróbować, bo ten sport gwarantuje niezapomniane wrażenia. Wystarczy wspomnieć, że poza typowymi zjazdami alpejskimi, deska daje możliwość uprawiania wielu innych dyscyplin, w tym freestyle'u (jazda z wykonywaniem ewolucji) i snowcrossu (jazda po trasie z przeszkodami). W Polsce powstaje coraz więcej snowparków przygotowywanych specjalnie z myślą o miłośnikach tego sportu, więc miejsc do jazdy, nawet tej bardziej ekstremalnej, z całą pewnością nie zabraknie. 

Trzeba jednak wspomnieć, że snowboarding jest sportem nie tylko kosztownym, ale i urazowym. Kontuzje nie należą do rzadkości, z drugiej jednak strony, jazda na desce nie stwarza wyraźnie większego ryzyka niż jazda na nartach.  

Sporty zimowe – skialpinizm

Jaki zimowy sport można polecić osobom, które mają żelazną kondycję, potrafią dobrze jeździć na nartach i uwielbiają zdobywać górskie szczyty? Odpowiedź jest prosta – skialpinizm. Co kryje się pod tą nazwą? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Skialplinizm (lub skituring) to narciarstwo wysokogórskie, polegające na podchodzeniu i zjeżdżaniu na nartach. Można zatem powiedzieć, że ten niezwykły sport łączy w sobie elementy biegów narciarskich i narciarstwa alpejskiego. Jest w tym sporo racji, jednak wypada podkreślić, że skialpinizm jest znacznie bardziej wymagający niż obie te dyscypliny razem wzięte. Wynika to z faktu, że do tego równania należy dodać jeszcze jeden składnik – wspinaczkę. Z tego względu, ten sport można polecić wyłącznie doświadczonym narciarzom, którzy na górskich trasach czują się jak ryba w wodzie.

Skialpinizm, czyli połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego / fot. Getty Images

Sporty zimowe – freeride

Na koniec zostawiliśmy jedną z najbardziej ekstremalnych form zimowej aktywności. Freeride to sport polegający na jeździe na nartach lub snowboardzie z dala od wyznaczonych tras. Mówiąc wprost, trasą jest każdy stok, z którego zdecyduje się zjechać zawodnik. Najlepsi potrafią ujarzmić nawet tak wielkie i niebezpieczne szczyty, jak choćby K2!

Narciarstwo freeride'owe wymaga świetnego opanowania podstawowej techniki zjazdowej, ale to dopiero początek. Osoba jeżdżąca w tym stylu musi potrafić błyskawicznie podejmować decyzje i wykazywać dużą odporność na działanie adrenaliny. Jeżeli dojdzie do wypadku poza wyznaczonym szlakiem, na pomoc trzeba będzie czekać dość długo, warto mieć to na uwadze, zanim podejmiemy pierwsze próby.