Jakie są ulubione sporty zimowe Polaków? To może być podchwytliwe pytanie. W końcu nasi rodacy chętnie oglądają skoki narciarskie, ale mało kto miał okazję rzeczywiście stanąć na skoczni i spróbować swoich sił. Z wielkim entuzjazmem przyjęliśmy też zdecydowanie bardziej dostępne narty biegowe. Do popularyzacji biegówek w naszym kraju przyczyniła się Justyna Kowalczyk. Multimedalistka olimpijska przez wiele sezonów dostarczała kibicom emocji i powodów do domu.

Coraz więcej Polaków w ramach urozmaicenia zamienia narty zjazdowe na biegowe. Biegówki mogą być alternatywą nie tylko dla szusowania po stoku, ale też biegania. Wyróżnia się dwa style biegów narciarskich: klasyczny i dowolny. W pierwszym narty trzymamy równolegle, w drugim tylne krańce są są przy sobie a przednie w odstępie.

Do jazdy na biegówkach potrzebujemy tylko śniegu. I to właściwie jedyne ograniczenie, bo trasy zostały wytyczone nie tylko w górach, ale też na nizinach, na mniej i bardziej zurbanizowanych terenach. Zimą wielu biegaczy narciarskich można spotkać między innymi w Puszczy Kampinoskiej pod Warszawą. Gdzie jeszcze można uprawiać ten sport? Przedstawiamy najlepsze trasy biegówkowe w Polsce.

Biegówki na Dolnym Śląsku. Kierunek: Jakuszyce

Powodów, żeby zakochać się w Dolnym Śląsku nie brakuje. Jeden z nich wyjątkowy mikroklimat, dzięki któremu śnieg w okolicach Szklarskiej Poręby utrzymuje się wyjątkowo długo. Biało jest tu jeszcze wiosną. Idealne warunki do uprawiania biegów narciarskich wykorzystali organizatorzy corocznego Biegu Piastów.

Trasy wytyczone przez Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” mają różne stopnie trudności. Większość z nich znajduje się w granicach Nadleśnictwa Szklarska Poręba w Górach Izerskich. Łącznie mają długość około 100 km. Wyczynowe trasy posiadają homologację światową Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 1. Trasa Unii Europejskiej – 7.500 m (CL, F) klasa D
 2. Trasa Elektrowni Turów – 5.005 m A (Cl) klasa E
 3. Trasa PKO Bank Polski – 5.090 m B (F) klasa E
 4. Tras Marszałkowska – 1.000 m ( do 1.500 m) klasa D

Biegi narciarskie można zacząć uprawiać w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na naukę. / fot. Getty Images

Jedna z najłatwiejszych i najpopularniejszych tras w Jakuszycach prowadzi z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Ma nieco ponad 10 km długości, a na jej pokonanie trzeba zarezerwować około 45 minut. Jeszcze krótsza (6 km) jest trasa z Polany Jakuszyckiej do Dolnego Duktu.

Bardziej doświadczeni biegacze narciarscy mogą wybrać między innymi 12-kilometrowe trasy Cicha Równia, Kopalnia Stanisław, i Stara Droga Celna. Trasy Zimowa, Bez Łaski i Samolot Uphill są najtrudniejsze. Wybierając je, musimy mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale też dobrą kondycję.

Gdzie na biegówki w Bieszczadach?

Biegacze narciarscy, którzy wybierają się w Bieszczady, na pewno będą zadowoleni z wyboru tras w Wetlinie. Jest ich aż pięć:

 • żółta
 • czerwona
 • pomarańczowa
 • zielona – najłatwiejsza i najpopularniejsza.
 • niebieska

Łącznie wszystkie trasy mają około 20 km. długości.

Biegi narciarskie to pomysł na trening siłowo-wytrzymałościowy. / fot. Getty Images

Trasy o różnej trudności i długości wytyczono także w Mucznym. Najkrótsza ma 1,8 km, a najdłuższa 6,5 km. Chętni mogą wziąć udział w corocznym Biegu Tropem Żubra. W 2022 r. impreza odbędzie się 12 lutego. W okolicach Ustrzyk Dolnych trasy biegowe wytyczono na górze Żuków we wsi Ustjanowa Górna. Na amatorów i sportowców czeka kilka pętli m.in. o długości 2,5 , 5 i 10 km. Od 2011 r. trasy Pod Żukowem posiadają certyfikaty zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Narciarską. Na miejscu mogą więc być organizowane zawody dla najlepszych zawodników z Europy i Świata.

Trasy biegówkowe w Zakopanem

Zakopane to niekwestionowana zimowa stolica Polski. Miłośników sportu przyciąga cała gama aktywności, w tym różnorodne trasy dla biegaczy narciarskich.

 • Górna Rówień Krupowa ( 4 km) – jedyna trasa w samym sercu Zakopanego, skąd rozpościera się widok na Giewont. Lekko nachylony teren jest idealny dla początkujących.
 • Biały Potok – trasy o długości od 1 km, 2 km, 3 km, 4 km i 5 km pięknie położone po zachodniej strony Wielkiej Krokwi. Tu najlepiej odnajdą się średnio zaawansowani i zaawansowani narciarze.
 • Centralny Ośrodek Sportu – najbardziej wyczynowe trasy biegowe w regionie o długości 2,5 km oraz 3,3 km.

Wszystkie trasy są ratrakowane przez miasto.

Nie trzeba umieć jeździć na nartach, żeby spróbować z biegówkami. / fot. Getty Images

Oprócz samego Zakopanego trasy biegówkowe wytyczono także w sąsiednich wsiach i miejscowościach, między innymi w Kościelisku.