Chyba dla każdego dziecka zima jest jednym z najradośniejszych okresów w roku. Możliwość beztroskiej zabawy w obłokach białego puchu to coś, za czym malcy po prostu przepadają. Śnieg sam w sobie jest wielką atrakcją, ale warto pamiętać, że miesiące zimowe stwarzają też doskonałe warunki do uprawiania sportu. Poniżej wymieniamy zajęcia idealne dla malców, którzy dopiero poznają zimowy świat, jak i wymagające pewnej sprawności i dobrej koordynacji.

Dorosłym zima kojarzy się przede wszystkim z przykrą koniecznością codziennego skrobania szyb i odśnieżania karoserii auta. Zupełnie inaczej tę porę roku widzą dzieci. Gdy spadnie pierwszy śnieg, rozpoczyna się okres beztroskiej zabawy na świeżym (i rześkim) powietrzu. Zimą nie sposób się nudzić.

Chyba każdy z nas pamięta szeroki wachlarz typowo zimowych zabaw. Lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, robienie śnieżnych aniołów - to tylko kilka przykładów. Nie zapominajmy jednak, że zimowe warunki są wręcz idealne, aby zadbać o kondycję swojej pociechy.

Z repertuaru sportów zimowych łatwo wybierzemy zajęcie idealnie dostosowane do wieku i koordynacji ruchowej malca. Niektóre z nich okazują się odpowiednie nawet dla kilkunastomiesięcznych brzdąców, inne wymagają natomiast sporej siły mięśniowej, więc z ich wdrożeniem trzeba będzie zaczekać, aż dziecko podrośnie. Najciekawsze sporty zimowe dla dzieci ujęliśmy w poniższym zestawieniu. 

Sport zimowy dla dziecka - sanki

Chyba każdy z nas swoją przygodę ze sportami zimowymi rozpoczynał od sanek. Euforia towarzysząca pierwszym zjazdom z górki i pierwszym wywrotkom na miękki śnieżny puch chyba nigdy nie znika z pamięci. Skoro sami zaczynaliśmy od saneczkarstwa (oczywiście nazywanego tak z dużym przymrużeniem oka), miłość do tej formy zimowej aktywności warto zaszczepić też swojemu dziecku.

Gdy malec potrafi już samodzielnie siedzieć, śmiało możemy kupić mu pierwsze sanki. Aby oswoić z nimi swoją pociechę, początkowo warto potraktować je jako zimowe zastępstwo dla wózka spacerowego. Gdy ulice pokrywa biały puch, sanki nadają się do tego idealnie, zwłaszcza że w sprzedaży dostępne są modele ze zintegrowanym śpiworkiem, oparciem i pasami bezpieczeństwa.

Kiedy dziecko nabierze już pewności, będzie można udać się na górkę. Odpowiednim wyborem będzie stok o łagodnym nachyleniu, bez nierówności i oblodzonej nawierzchni. Pierwsze zjazdy powinny odbywać się w duecie z rodzicem. Kilkulatkowi można pozwolić zjechać samodzielnie z niewielkiego wzniesienia, ale koniecznie w asyście obojga rodziców - jeden powinien pomóc maluchowi ruszyć z miejsca, a drugi czekać na niego na dole. 

Ważne: w trosce o bezpieczeństwo swojej pociechy, sanki musimy dobierać stosownie do jej wieku. Najmłodsi powinni korzystać z modelu zabudowanego, wyposażonego w pasy bezpieczeństwa. Bez względu na wiek, głowę dziecka powinien chronić kask. Najmłodszym nie należy pozwalać zjeżdżać na tzw. jabłuszkach. Takie pojazdy są właściwe dla dzieci w wieku przedszkolnym lub starszych.

Wiele osób zapewne stwierdzi, że sanki to bardziej zabawa niż sport. Naszym zdaniem, to niezwykle zgrabne połączenie jednego i drugiego. Wystarczy przypomnieć sobie zadyszkę, która towarzyszyła kolejnym wejściom na szczyt śliskiej górki, tylko po to, by móc cieszyć się kilkusekundowym zjazdem.

Sport zimowy dla dziecka - łyżwy

Nasza kolejna propozycja to łyżwy. To fantastyczny sport, który dziecko może zacząć uprawiać już w wieku 4 lat. Łyżwy stanowią świetną receptę na nudę towarzyszącą dłużącym się zimowym popołudniom. Aby móc uprawiać tę formę aktywności, nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Lodowiska można znaleźć niemal wszędzie, jeżeli nie w formie profesjonalnej hali sportów zimowych, to jako obiekt sezonowy organizowany na świeżym powietrzu (zwykle na orlikach, ale nie tylko). 

Początkowo warto postawić na niedrogie łyżwy saneczkowe (dwupłozowe), które mocuje się do codziennego obuwia. Dzięki dwóm równoległym płozom, malec łatwiej utrzyma równowagę na lodzie. Dopiero gdy dziecko nabierze większej pewności, będzie można kupić mu klasyczne figurówki lub hokejówki.

Ważne: naukę jazdy należy rozpocząć w kasku. Upadki są nieuniknione, więc należy zadbać o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Malcom od początku należy wpajać, że zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki nie są odpowiednim miejscem do jazdy!

Dlaczego warto postawić na łyżwiarstwo? Ten sport jak żaden inny buduje prawidłową koordynację ruchów i uczy kontroli nad ciałem. Poza tym, pozwala wypracować dynamikę, wzmacnia stawy, buduje siłę mięśniową i pozwala nadać ruchom sporo gracji i wdzięku. 

Sport zimowy dla dziecka - narty biegowe

Z punktu widzenia dziecka, narciarstwo wydaje się być szczególnie pociągającym sportem. Wielu rodziców ma jednak pewne obawy, że upadek na stoku może skończyć się poważnym urazem. To całkowicie zrozumiałe, w końcu dziecko jest oczkiem w głowie każdego rodzica.

Początkowo, warto więc postawić na narciarstwo biegowe. To wyjątkowo bezpieczny sport, w którym nie występują duże prędkości, sprzyjające utracie kontroli. 

W jakim wieku można rozpocząć przygodę z bieganiem na nartach? Najlepiej w wieku 5-6 lat, kiedy malec może wykazać się już dość dobrą koordynacją ruchów. Ten wspaniały sport szybko stanie się dla dziecka ulubionym sposobem poznawania okolicy: pobliskich parków, łąk i lasów. Ze starszym dzieckiem, które ma już doświadczenie w bieganiu, śmiało można pojechać w góry na dłuższy bieg.

Ważne: mimo że narciarstwo biegowe jest sportem bezpiecznym, w okresie nauki głowę dziecka powinien chronić dopasowany kask.

Dlaczego warto zacząć biegać na nartach? To proste - to zajęcie jest nie tylko fantastyczną przygodą, ale także doskonałym ćwiczeniem, które niezwykle skutecznie wyrabia naprzemienną symetrię ruchów, poprawia kondycję, zwiększa siłę mięśniową i wzmacnia stawy.

Sport zimowy dla dziecka - narty zjazdowe

Bardziej emocjonującą alternatywą dla biegów jest narciarstwo zjazdowe. Wbrew pozorom, z pierwszymi próbami zjazdów nie trzeba czekać, aż dziecko osiągnie wiek szkolny. Pierwsze próby oswojenia malca z nartami można podjąć już w trzecim lub czwartym roku życia.

Należy wówczas korzystać ze specjalnych, krótkich nart dla dzieci i wybierać możliwie najłagodniejsze górki. Po takim wstępnym przeszkoleniu, pięciolatkowi można już kupić pełnoprawne narty zjazdowe, oczywiście dostosowane do jego wieku i wzrostu. W tym wieku, mięśnie i stawy dobrze zniosą obciążenia towarzyszące zjazdom.

Ważne: zanim zaczniesz uczyć swoją pociechę jazdy na nartach, zadbaj o skompletowanie całego wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo. Absolutną podstawą jest odpowiednio dobrany kask. Przydadzą się także narciarskie gogle i rękawice. Zanim dziecko ruszy na stok (lub w początkowym etapie - na górkę) musisz precyzyjnie wyregulować sprzęt, z którego korzysta. 

Świetnym pomysłem okaże się zapisanie malucha do narciarskiego przedszkola. Pod okiem specjalisty, twoja pociecha w bezpiecznych warunkach opanuje technikę jazdy, nauczy się odpowiedniego zachowania na stoku i właściwego obchodzenia się ze sprzętem. Takie szkółki działają przy prawie każdej stacji narciarskiej. 

Sport zimowy dla dziecka - snowboard

Naszą listę sportów zimowych dla dzieci zamyka najbardziej wymagające zajęcie - snowboard. Jazda na desce wymaga sporego wyczucia równowagi, świetnej koordynacji ruchowej i sporej wytrzymałości. Mając to wszystko na uwadze, należy przyjąć, że naukę jazdy na desce może rozpocząć dziecko w wieku przynajmniej 6 lat. Wskazane jest, aby wcześniej malec opanował przynajmniej jeden sport zimowy, najlepiej narciarstwo zjazdowe.

Prawdą jest, że snowboard wymaga wypracowania zupełnie innej techniki. Jednak jazda na nartach pozwala maluchowi wypracować odpowiednią krzepę i poznać zasady zachowania na stoku. A to tworzy solidne podwaliny pod dalszą naukę.Tak jak w przypadku narciarstwa, warto powierzyć naukę profesjonalnemu instruktorowi, który zaznajomi dziecko z właściwą techniką i ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa.