autor: PROMOCJA

Zacznijmy pozytywnie - po każdej burzy wychodzi słońce
Popatrzmy na sytuację realistycznie. W historii świata ludzkość napotykała o wiele groźniejsze przeszkody niż epidemia koronawirusa. Zawsze powstawaliśmy i jakoś dawaliśmy sobie radę i nie inaczej będzie teraz. Epidemia kiedyś się skończy, a ograniczenia zostaną zniesione. Wtedy wybierzemy się na wymarzone wakacje. Zanim jednak to się stanie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Gdy już to będzie możliwe, zainteresuj się polisą turystyczną i sprawdź dostępne oferty. Sprawdź odpowiednie ubezpieczenie turystyczne w kalkulatorze na https://www.polisaturystyczna.pl/

Jak sytuacja wygląda dzisiaj?
Od 4 maja swoją działalność wznawiają hotele, miejsca noclegowe, muzea, biblioteki i instytucje kulturalne. Oczywiście funkcjonowaniu tych obiektów będą towarzyszyć przeróżne obostrzenia sanitarne, ale jednak będzie można gdzieś się udać. Sprawdź, jak sytuacja wygląda w innych, chętnie wybieranych na wakacyjne destynacje, krajach i czego możesz się spodziewać. 

Czechy - granice zamknięte są od 14 marca i mogą przekraczać je wyłącznie osoby z czasowym lub stałym pobytem. Czesi nie wpuszczają do siebie obcokrajowców i nie pozwalają swoim obywatelom opuszczać kraju. 

Słowacja - zakaz wjazdu dla obcokrajowców oraz zawieszenie lotów. Ograniczenia nie dotyczy osób ze stałym pobytem.

Izrael - całkowity zakaz wjazdu mają wszyscy cudzoziemcy. Ograniczenia nie dotyczą obywateli Izraela lub osób posługujących się palestyńskimi dowodami tożsamości oraz wszystkich ze stałym pobytem w Izraelu lub Palestynie. Zamknięte są również piesze przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem. 

Indie - zostało wstrzymane wydawanie wiz dla obcokrajowców oraz zarządzono zakaz wjazdu. Nie dotyczy to osób ze stałym lub pobytem.

Malta - wszelkie loty są zawieszone.

Niemcy - zakaz wjazdu dla obcokrajowców z wyjątkiem osób ze stałym pobytem lub osób przejeżdżających tylko przez kraj. 

Norwegia - zakaz wjazdu dla cudzoziemców, z wyjątkiem osób ze stałym pobytem.

Turcja - część lotów została zawieszona. Niewpuszczani są również obcokrajowcy z wyjątkiem tych ze stałym pobytem.

Włochy - loty zostały zawieszone, a obcokrajowcy nie są wpuszczani. Wyjątkiem są osoby ze stałym pobytem.

W każdym z krajów, do którego uda Ci się wjechać musisz liczyć się z obowiązkową kwarantanną!

Czy możesz odwołać wyjazd i oddać bilet?
Jest to pytanie, które dzisiaj pojawia się w głowach setek tysięcy osób. Urząd Ochrony Konsumentów  (UOKIK) przypomina, że: 

"w przypadku nadzwyczajnych okoliczności konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży. Również linie lotnicze powinny monitorować obecną sytuację, tak aby nie narażać zdrowia pasażerów. W przypadku wątpliwości dotyczących swoich umów konsumenci mogą skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów"

O biurach podróży wyraża się w ten sposób:

"W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy, czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta"

Tak z kolei wygląda stanowisko w sprawie lotów:

"Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów"

Podsumowanie
Jak widzisz, wakacje w 2020 roku w tym momencie nie rysują się kolorowo. Sprawdź, jak może wyglądać turystyka po epidemii koronawirusa.

Ograniczenia, zakazy wjazdu i kwarantanna to coś, co może skutecznie zepsuć Ci wypoczynek. Zawsze zostaje też urlop nad polskim morzem lub w górach. Kto powiedział, że u nas musi być gorzej? Miejmy jednak nadzieje, że stosunkowo szybko wirus odpuści i będziemy mogli wrócić do normalnego życia oraz swobodnych podróży w celu wypoczynkowym. Dowiedz się, jak wygląda ubezpieczenie turystyczne od koronawirusa na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/koronawirus-a-ubezpieczenie-turystyczne. Te informacje z pewnością Ci się przydadzą przed wyjazdem.