Ostatnie odkrycie polskich archeologów zelektryzowało badaczy na całym świecie. Niedaleko Krakowa znaleziono ludzki szkielet sprzed około 7 tys. lat. Jak przekazał mediom archeolog Paweł Micyk, osoba została pochowana w ziemi o niekwasowym składzie chemicznym. To pomogło zachować szczątki w dobrym stanie.

Ludzki szkielet sprzed narodzin Chrystusa

Na tym etapie archeolodzy nie są w stanie ustalić, kim był pochowany lub pochowana. Więcej informacji ma przynieść analiza antropologiczna. Badacze planują także radiowęglowe datowanie szkieletu. To pozwoli ustalić, dokładne ramy czasowe, w których żył człowiek z okolic dzisiejszego Krakowa. W miejscu pochówku znaleziono również fragmenty krzemienia.

Znalezisko skomentowała Małgorzata Kot, adiuntka na Uniwersytecie Warszawskim. – To jeden z najwcześniejszych neolitycznych rolników, którzy przekroczyli Karpaty od południa i przybyli do Polski – napisała w mailu do redakcji Live Science.

W Polsce znaleziono ludzki szkielet sprzed 7 tys. lat / fot. Pawel Micyk & Lukasz Szarek

Co odkryli polscy archeolodzy?

Archeolożka podkreśliła, że nadal niewiele wiemy o kulturze tych pierwszych rolników. Zwłaszcza o ich praktykach pogrzebowych. Wiadomo, że chowali zmarłych w osadach lub wytyczonych cmentarzach, choć nekropolie były rzadkością.

– Trzeba sobie wyobrazić, że ci rolnicy wkraczali na zupełnie nowy dla nich teren. Krainę głębokich lasów Niziny Środkowoeuropejskiej. Krainę o ostrzejszym klimacie, ale też zamieszkaną już przez innych ludzi – kontynuowała Kot w mailu.

Rolnicy zastali w Europie łowców-zbieraczy. Obie grupy współistniały przez około dwa tysiąclecia. Nie wiadomo jednak, jak wyglądały ich wzajemne relacje.

Początki rolnictwa w Europie

Migracje miały duży wpływ na rozwój rolnictwa w Europie. Historyczne miejsca łączone z rozwojem upraw rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Wśród nich za jedno z najstarszych uważa się jaskinię Franchthi w południowo-wschodniej Grecji. Badacze znaleźli tam między innymi orzeszki pistacjowe i soczewicę sprzed 11 tys. lat oraz groch i gruszki sprzed 7,5 tys. lat.

Zaawansowane rolnictwo nie tylko zmieniło styl życia naszych przodków. Przełożyło się też na ich większą żywotność i liczebność populacji. W 600 roku n.e. Europę zamieszkiwało około 14 milionów ludzi. W 1300 roku były to już 74 miliony. Ogromny wzrost wynikał nie tylko z metod funkcjonowania rolnictwa, ale też zakończenia wojen związanych z najazdami obcych nacji.

Odkrycia archeologiczne w Polsce

Nie tylko w Egipcie archeolodzy mają pełne ręce roboty. Co jakiś czas w Polsce również odnajdywane są cenne pamiątki sprzed wieków, a nawet tysiącleci. I tak na przykład w 2021 r. członkowie annopolskiej Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia SZANSA i opatowskiego Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” odkryli w Zawichoście prawie 2000 srebrnych monet. Precjoza Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego najprawdopodobniej zostały zakopane między rokiem 1170 a 1179.

Z kolei w Dolinie Śmierci w Chojnicach grupa innych badaczy trafiła na szczątki ofiar nazistowskich zbrodni. Łączna waga zabezpieczonych ludzkich kości przekraczała tonę. Wcześniej w tym samym miejscu znaleziono między innymi łuski pochodzące z amunicji stosowanej w karabinach Mauser.

Polscy archeolodzy świecą triumfy nie tylko w kraju, ale również za granicą. Śmiało można ich zaliczyć do światowej czołówki. To właśnie badacze z Polski odkryli system kanałów pod Machu Picchu czy starożytną grę planszową na terenie dzisiejszego Omanu.