Święta Bożego Narodzenia mają wiele symboli. W skomercjalizowanej wersji kojarzą nam się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem oraz prezentami pod choinką. Dla ponad miliarda katolików na całym świecie ważnym atrybutem są również szopki przedstawiające scenę narodzin Jezusa. Powstają one przy wykorzystaniu bardzo różnych technik plastycznych. W zależności od kraju widać również różnice kulturowe. W niektórych regionach wykonywanie szopek uchodzi za prawdziwą sztukę, a artyści chętnie przemycają do prac elementy miejscowego folkloru.

Szopki bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie

Oczywiście nie jest tak, że w całym kraju szopki bożonarodzeniowe wykonywane są w jeden konkretny sposób. Widać to także w Polsce. Niektóre regiony od pokoleń pielęgnują własne tradycje plastyczne. Jeśli chodzi o szopki, to najbardziej znane są te krakowskie. Czym wyróżniają się na tle konkurencji? Przede wszystkim swoimi rozmiarami. Wiele z nich mierzy ponad pół metra, a nawet i więcej. Krakowskie szopki są też bogato zdobione, a zamiast typowej stajenki nawiązują do architektury znanych kościołów – stąd też charakterystyczne wieże.

Co ciekawe, w krakowskich szopkach zobaczymy figurki przedstawiające nie tylko Świętą Rodzinę czy pasterzy, ale też postacie z polskich legend, polityków oraz innych znanych Polaków.

Szopka bożonarodzeniowa w Watykanie

Jedna z najbardziej znanych na świecie szopek bożonarodzeniowych staje co roku na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Tym razem świąteczna instalacja nawiązuje do 200. rocznicy odzyskania niepodległości przez Peru. Postacie są ubrane w tradycyjne stroje a dary, jakie niosą, symbolizują peruwiańską regionalną kuchnię. Obok szopki znalazła się oczywiście choinka. Świerk ma 28 metrów i 113 lat. Drzewko ścięto w miejscowości Andalo w Dolomitach.

A jak wyglądają szopki bożonarodzeniowe w innych krajach? Zobacz w galerii na samym dole artykułu!