Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się jednocześnie w 8 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie wraca do tradycyjnych majowych dat. Część kinowa 19. edycji największego polskiego festiwalu filmowego odbędzie się w dniach 13–22 maja, a już od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie pokazywanych 5 filmów National Geographic:

  • Becoming Cousteau / Podwodne życie Jacquesa Cousteau,
  • The Rescue / Na ratunek,
  • The Territory / Terytorium,
  • Fire of Love / Wulkan miłości,
  • McCurry. The Pursuit of Colour / McCurry. W pogoni za kolorem.

Jaki był Jacques Cousteau? Liz Garbus pokazuje nam świat guru oceanografów

„Nurkowanie to najbardziej bajeczna rozrywka, jakiej możesz doświadczyć. Jestem nieszczęśliwy po wyjściu z wody. To tak, jakbyś trafił do nieba, a następnie został zmuszony do powrotu na Ziemię” – tymi słowami rozpoczyna się film „Podwodne życie Jacquesa Cousteau” w reżyserii nominowanej do Oscara Liz Garbus. Koproducentami są wdowa po Cousteau i ich dwoje dzieci.

Dokument to trwający ponad 90 minut zbiór archiwalnych nagrań z Cousteau w roli głównej. Widzimy, z jaką pasją opowiadał o oceanach najmłodszym i dorosłym. Dzięki swojej pracy stał się ekspertem. Choć był Francuzem, jego sława i autorytet wykraczały poza ojczyznę.

Uzupełnieniem nagrań są fragmenty pamiętników naukowca czytane przez Vincenta Cassela. Dzięki nim otrzymujemy jeszcze bardziej intymny wgląd życie Jacquesa Cousteau. W oryginale dokument nosi tytuł „Becoming Cousteau”. Polskie tłumaczenie to nawiązanie do popularnego w latach 60. i 70. ubiegłego wieku programu przyrodniczego „The Undersea World of Jacques Cousteau”. Seria była hitem. Przez prawie 10 lat inspirowała młodych ludzi do poznawania podwodnego świata.

Ponadczasowy bohater

Dlaczego ten film jest tak ważny i warto obejrzeć go właśnie teraz? W ostatnim czasie na świecie dzieje się wiele. Od pandemii po wojnę. Na dalsze plany zeszło widmo katastrofy klimatycznej, a ta wciąż nam grozi. I nie, to nie jest wymysł młodzieży. Już sam Cousteau mówił, że jest świadkiem zmian. Zmarł w 1997 r., a od tamtej pory kolejne pokolenia przekonują się, jak dużo miał racji.

Oglądając dokument widzimy, że Jacques Cousteau nie eksplorował oceanów dla samej nauki i wrażeń estetycznych. Jego pasją było nie tylko odkrywanie podwodnych środowisk, ale też ich ratowanie. Druga połowa filmu skupia się właśnie na jego proekologicznych działaniach. Już kilkadziesiąt lat temu badacz podkreślał, że ratowanie oceanów jest jednoznaczne z ratowaniem naszej planety. Wymowny jest fragment, który pokazuje Cousteau w sędziwym już wieku na Szczycie Ziemi w Rio w 1992 r. Powstrzymywał wówczas światowych przywódców przed rozwijaniem przemysłu na Antarktydzie.

Traveler + NG: