Zapraszamy na wycieczkę po najciekawszych miejscach w naszym kraju. Każde z nich urzeka na inny sposób, ale łączy je jedno - wszystkie gwarantują Polsce wysokie miejsce w zestawieniu najatrakcyjniejszych destynacji turystycznych.

Piramidy

Piramidy w Polsce? Otóż, tak! Mimo że to pojęcie brzmi tak samo nieprawdopodobnie, jak pustynie w Polsce, to w kraju nad Wisłą znajdziemy całkiem sporo budowli inspirowanych grobowcami dawnych władców Egiptu. Co interesujące, niektóre z nich są starsze niż te, które wzniesiono nad Nilem! Najstarsze polskie piramidy powstały ponad 5 tys. lat temu. Te znajdują się na Kujawach. Kolejne, wznoszone w XVII, XVIII, XIX i XX wieku, znajdziemy na Opolszczyźnie, Warmii i Mazurach, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce. Nie są tak okazałe, jak ich Egipskie odpowiedniki, ale nie można odmówić im uroku i charakterystycznej dla tego typu obiektów aury tajemniczości.

Wodospady

Wodospady w Polsce mają w sobie tyle samo uroku, co największe kaskady zlokalizowane w egzotycznych krajach. O zachwycających Wodogrzmotach Mickiewicza słyszał chyba każdy, ale nie można zapominać, że w praktycznie każdym pasmie górskim znajdziemy miejsca, w których unosi się charakterystyczny szum spadającej wody. Najwyższy wodospad w Polsce - Siklawa - mierzy ok. 70 m, więc wbrew pozorom wcale nie wypada blado na tle najsłynniejszych tego typu obiektów. Co więcej, w Polsce mamy też zachwycający podziemny wodospad, który został udostępniony do zwiedzania.

Parki narodowe

Parki narodowe w Polsce zostały powołane do życia, by chronić najwspanialsze, najrzadsze i zagrożone wyginięciem okazy flory i fauny. Szukając miejsc oferujących najbardziej interesujące walory krajobrazowe, warto wybrać się właśnie do jednego z 23 parków, których łączna powierzchnia przekracza 3168 km kw. To jedne z ostatnich miejsc w naszym kraju, które nie zostały skażone ingerencją człowieka. Najwięcej parków znajdziemy na obszarach górskich i podgórskich, ale nie brakuje ich też na polskim wybrzeżu. 

Stare kościoły

Najstarsze kościoły w Polsce pamiętają czasy, w których nasz kraj dopiero przyjmował wiarę chrześcijańską. Wielokrotnie niszczone i odtwarzane, niektóre z nich nie przypominają już pierwotnych obiektów, ale w wielu przypadkach udało się odtworzyć ich unikalne cechy. Najstarszy zabytek architektury sakralnej najprawdopodobniej znajduje się w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Eksperci są zdania, że ta niezwykła świątynia została wzniesiona jeszcze w czasach panowania księcia Mieszka I. Warto jednak podkreślić, że stare kościoły, które zachwycają nie tylko architekturą, ale i historią, znajdziemy w niemal każdej części kraju.

Zamki

Siedziby dawnych władców i fortyfikacje obronne stanowią jedną z wizytówek Starego Kontynentu. Bez cienia wątpliwości, do najwspanialszych tego typu obiektów można zaliczyć zamki w Polsce. W granicach naszego kraju można znaleźć ponad 400 tego typu obiektów! Każdy z nich ma swoją historię, każdy zachwyca, inspiruje i wprawia w osłupienie. Trudno jest zwiedzić wszystkie, ale największe i najpiękniejsze zamki z całą pewnością warto umieścić na swojej prywatnej liście miejsc do odwiedzenia. 

Skanseny

Świat nieustannie gna do przodu i nawet tereny wiejskie nie mają już nic wspólnego z opisywanym przez wielkich autorów i uwiecznianym pędzlem największych malarzy sielskim życiem. Na szczęście, każdy z nas może przekonać się na własne oczy, jak wyglądało życie w pierwszych grodach i osadach. Umożliwiają to wspaniałe parki etnograficzne. Skanseny w Polsce gromadzą zachwycające okazy dawnej architektury oraz przedmioty, które kiedyś towarzyszyły ludziom na co dzień, a dziś są już zapomniane. To jedne z tych miejsc, które dają wrażenie odbywania autentycznej podróży w czasie. Zdecydowanie warto umieścić je na swojej liście lokacji do odwiedzenia.  

Wieże widokowe

Pod względem krajobrazu, Polska jest niezwykle różnorodnym krajem. W naszych granicach znajdziemy zachwycające obszary nadmorskie, wydające się nie mieć końca pasma górskie oraz tajemnicze bory i puszcze. Rzecz w tym, że spoglądając na świat z poziomu ludzkiego wzroku, nie da się dostrzec całego piękna otaczających nas miejsc. Znacznie więcej widać z lotu ptaka, a z takiej perspektywy pozwalają nam spojrzeć wznoszone w tym celu obiekty. Wieże widokowe w Polsce wyrastają niczym grzyby po deszczu, a stare obiekty wracają do swojej świetności. Warto sprawdzić, gdzie znajdują się największe i najwspanialsze. Może się okazać, że wystarczy nieznacznie zboczyć z obranego szlaku, by móc zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy.

Plaże

Bezkresne połacie białego piasku, nastrojowy szum fal, śpiew ptaków i orzeźwiający wiatr niosący morską bryzę. Brzmi jak opis egzotycznej wyspy? Nic podobnego! Plaże nad Bałtykiem należą do najpiękniejszych i nie trzeba rezerwować zagranicznej wycieczki, by móc odpocząć w niezwykłej scenerii. Większość z nich przyciąga turystów niczym magnes żelazo, ale na polskim wybrzeżu wciąż jeszcze można znaleźć ustronne miejsca, w tym także wyspy na Bałtyku, gdzie nie wyrastają parawany, a nachalni sprzedawcy lodów i napojów nie zakłócają spokoju.  

Gorące źródła

Większości z nas, baseny termalne kojarzą się przede wszystkim z Islandią i Ameryką Północną. Nie można jednak zapominać, że tego typu miejsca znajdziemy także u nas. Co więcej, gorące źródła w Polsce występują tak licznie, że pod tym względem, zajmujemy trzecią pozycję w Europie!

Kopalnie

Kopalnie w Polsce funkcjonują od dawna. Dziś podziemne korytarze wiją się kilometrami i tworzą najprawdziwsze podziemne miasta. Niektóre z nich zostały udostępnione do zwiedzania. Bez dwóch zdań, warto wybrać się na taką wycieczkę, nie tylko po to, by na własne oczy przekonać się, jak ciężka jest praca górników. W polskich kopalniach panuje niepowtarzalna atmosfera, tworzona przez niezwykłe eksponaty, kunsztowne dzieła sztuki i niezwykłe okazy przyrody (to właśnie w jednej z kopalń znajdziemy jedyny w naszym kraju podziemny wodospad)

Wieżowce

Wieżowce bez wątpienia są domeną Stanów Zjednoczonych. Zachwycające wysokościowce tworzą niezwykłą linię nieba gigantycznych amerykańskich metropolii, ale należy zaznaczyć, że budownictwo wysokościowe ma się dobrze także na Starym Kontynencie, także w naszych granicach. Najwyższe budynki w Polsce zachwycają swoim majestatem i kunsztowną architekturą. Nie każdy o tym wie, ale najokazalszy spośród wszystkich europejskich wieżowców wznosi się właśnie u nas, a największe miasta w Polsce powoli stają się stolicami budownictwa wysokościowego

Jeziora

Najczystsze jeziora stanowią jeden z największych naturalnych skarbów naszego kraju. Zachwycają krystaliczną wodą, głębią i wspaniałymi krajobrazami. Otaczająca je infrastruktura turystyczna sprawia, że stanowią jedne z najatrakcyjniejszych obszarów wypoczynkowych w kraju, nie tylko dla wędkarzy i miłośników wodnego szaleństwa.

Jaskinie

Fantazyjne formy skalne, wąskie przesmyki, szczątki prastarych gatunków zwierząt - takie atrakcje zapewniają jaskinie w Polsce. W granicach naszego kraju znajduje się ponad 4 tys. tego typu obiektów. Większość z nich jest dostępna tylko dla osób zaznajomionych z alpinizmem jaskiniowym, ale nie brakuje też takich, do których wejdzie każdy z nas. 

Parki rozrywki

Parki rozrywki w Polsce powoli stają się wizytówką naszego kraju, a najlepiej świadczy o tym fakt, że najszybszy spośród wszystkich europejskich megacosterów znajduje się właśnie u nas. Tego typu miejsca oferują wspaniałą rozrywkę dla najmłodszych i solidny zastrzyk adrenaliny dla nieco starszych miłośników mocnych wrażeń. Szukając atrakcji dla całej rodziny, z pewnością warto uwzględnić jeden z tego typu obiektów.

Zoo

Wycieczka do ogrodu zoologicznego to wciąż jeden z najciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Największe zoo w Polsce (gromadzące największą liczbę gatunków zwierząt) znajduje się we Wrocławiu, ale tego typu obiekty, mniejsze lub większe, znajdziemy też w wielu innych polskich miastach. Wycieczka do ogrodu zoologicznego to najlepsza okazja, by móc z bliska przyjrzeć się egzotycznym okazom dzikiej fauny.

Planetaria

Jak połączyć zabawę z nauką? Nic prostszego - wystarczy zorganizować wycieczkę do planetarium w Polsce. Możliwość obserwowania rozgwieżdżonego nieba i poznawania tajemnic kryjących się w bezkresie kosmosu to wspaniała rozrywka, także dla najmłodszych. Najlepiej potwierdza to fakt, że wymieniając najciekawsze atrakcje dla dzieci w Warszawie, większość osób wskaże na Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieści się jedno z najwspanialszych planetariów w naszym kraju.

Oceanaria

Głębia oceanu fascynuje każdego miłośnika przyrody. Możliwość podziwiania stworzeń żyjących w morskich głębinach w ich naturalnym środowisku jest zarezerwowana tylko dla nielicznych. Na szczęście oceanaria w Polsce odkrywają tajemnice tego niezwykłego świata przed każdym z nas.  

Nawiedzone miejsca

Nawiedzone miejsca w Polsce? Tak, jest ich całkiem sporo. Choć wciąż nie ma jednoznacznych dowodów na istnienie świata niematerialnego, to badacze tego typu zjawisk twierdzą, że w naszym kraju nie brakuje obiektów wykazujących wyjątkową aktywność paranormalną. Każde z tych miejsc ma swoją legendę. Niektóre z nich były świadkiem tragicznych wydarzeń, inne nie pozwalają odejść swoim mieszkańcom, nawet po śmierci. 

Opuszczone miasta

Opuszczone miasta w Polsce tworzą iście postapokaliptyczny krajobraz. Zieleń coraz śmielej wkradająca się na połacie betonu, rozpadające się domy, między którymi biegają dzikie zwierzęta, porzucony dobytek - choć brzmi to jak opis sceny z hollywoodzkiej produkcji science fiction, w naszym kraju nie brakuje miejsc opuszczonych przez mieszkańców. Każde z nich ma swoją unikalną historię i choć często ich istnienie jest ignorowane, to wycieczka do opuszczonego miasta może być interesującym sposobem na spędzenie popołudnia.