Co ciekawie, Zagrzeb jest miastem pełnym kontrastów, podzielonym na zabytkowe Górne i Dolne Miasto wraz z Podkową oraz Nowy Zagrzeb. Nienaruszona od setek lat starówka, stanowiąca Górne Miasto - niegdyś centrum mieszczańskiego Zagrzebia, od XIII wieku ma ten sam układ ulic. Warto przejść się labiryntem uliczek, by co krok odkrywać urocze, spokojne zakątki. U stóp Górnego i Dolnego Miasta wyrosły nowoczesne dzielnice, poprzeplatane terenami zielonymi, parkami i jeziorami, stanowiącymi ulubione miejsca spacerowe i piknikowe mieszkańców miasta.

Ale to nie wszystko! Stolica Chorwacji ma największą na świecie liczbę muzeów przypadającą na jednego mieszkańca. Galerie i wystawy poświęcone historii, sztuce czy naturze mają w swoich zbiorach ponad 3,6 miliona eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują nietypowe muzea, wyróżniające się na kulturalnej mapie Zagrzebia - prezentujące nieszczęśliwą miłość Muzeum Zerwanych Związków, intrygujące i oszukujące zmysły Muzeum Iluzji czy przerażające Muzeum Tortur.

Zagrzeb jest także rajem dla smakoszy – możecie tu skosztować prawdziwej chorwackiej kuchni, pełnej smaków i aromatów. Usiądźcie w jednej z tysiąca kawiarni i znad filiżanki kawy obserwujcie codzienne życie mieszkańców stolicy. Zaś wieczorem skuście się na lampkę lokalnego wina lub szklankę rzemieślniczego piwa, serwowanego w pubach na ulicy Tkalčićeva, najbarwniejszym i tętniącym życiem deptaku w centrum miasta.

Ola, Tomek i Michaś Dudekautorzy bloga Globtroterek, eksperci od europejskich kempingów i rodzinnego zwiedzania, którzy w podróży spędzają kilka miesięcy w roku. Nudnym spacerom mówią NIE, bo oni poznają miasta za pomocą gier miejskich i autorskich Tajnych Misji. W Zagrzebiu szukali skarbu Czarnej Królowej. Na podstawie ich pomysłów powstały „Niezbędniki Poszukiwacza Przygód” - przewodniki dla dzieci i gotowce dla rodziców, które zamieniają spacery w niesamowite, rodzinne przygody.