NW tym roku po raz pierwszy wprowadzona została kategoria specjalna Natura, laureatem której została Dolina Noteci.
Moda na Polskę wciąż trwa otrzymaliśmy tysiące SMS-ów dzięki, którym plebiscyt został rozstrzygnięty. Spośród 32 nominacji czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 nowych cudów Polski. Pierwsze miejsce zdobyły Dolinki Krakowskie – niezwykle miejsce leżące w województwach małopolskim i śląskim. Kolejne cuda to: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wielka Synagoga w Tykocinie, XIV- wieczne polichromie w Małujowicach, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
W tym roku rozszerzyliśmy plebiscyt o kategorię specjalną – Natura. Czytelnicy mogli głosować na 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które chronione są w ramach sieci Natura 2000 (natura2000.gdos.gov.pl). Najwięcej głosów zdobyła Dolina Noteci. W pierwszej trójce znalazły się też Małopolski Przełom Wisły i Małe Pieniny.

WYNIKI PLEBISCYTU 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013
1. MIEJSCE – Dolinki Krakowskie
Kochają je nie tylko Krakusy. Bo kto raz przyjedzie w te okolice, wraca tu potem wielokrotnie. Powodów jest kilka. Piękna rzeźba terenu, z licznymi dolinami, jarami i rzekami. Widoki, jakich mogą pozazdrościć najpiękniejsze parki narodowe Europy. Świetnie oznaczone trasy rowerowe i piesze, dzięki którym można dotrzeć do najważniejszych atrakcji dolinek, m.in. do Jaskini Nietoperzowej, klasztoru w Czernej, ruin zamku w Dolinie Kluczwody czy dworu w Garlicy Murowanej.

2. MIEJSCE – Centralne Muzeum Włókiennictwa
Wchodzimy na brukowaną kocimi łbami uliczkę, mijamy starą letniskową willę, kościół św. Andrzeja Boboli, zabytkowy przystanek tramwajowy... i z miejsca czujemy, jakbyśmy powrócili do przedwojennej Łodzi! Tak naprawdę znajdujemy się w skansenie dawnej architektury drewnianej, który stanowi część Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To największa tego typu instytucja w Europie.

3. MIEJSCE – Wzgórze Zamkowe w Cieszynie
W XIII w. było stolicą księstwa cieszyńskiego, dziś staje się polskim centrum dizajnu. W obrębie zamku zwiedzić można m.in. rotundę św. Mikołaja, dobrze wszystkim znaną z banknotu dwudziestozłotowego. A potem podziwiać prace polskich projektantów: różowego jelonka na wjeździe czy instalację hamak.

4. MIEJSCE – Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
Szklane domy? Tylko w Krośnie! A dokładnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym najdziwniejsze pomysły zamieniają się w szklane (i całkiem realne) cacka. Można w centrum zobaczyć, jak wygląda proces obróbki szkła, jego zdobienie, wydmuchiwanie. Później na oczach zwiedzających powstają niezwykłe przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Co więcej, sami możemy spróbować zrobić wazon czy szklankę!

5. MIEJSCE – Wielka Synagoga
Druga co do wielkości (po krakowskiej), jedna z najstarszych i najciekawszych synagog w kraju. Wybudowana w 1642 r. Aż do XVIII w. była znanym żydowskim ośrodkiem intelektualnym. W 1941 r. przerobiona na magazyny, w których trzymano m.in. sztuczne nawozy. W latach 70. odbudowana.

6. MIEJSCE – XIV-wieczne polichromie
Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Opolszczyzny. Wnętrze świątyni niemal w całości pokryte jest kolorowymi średniowiecznymi malowidłami, które tworzyły Biblię dla niepiśmiennych chłopów.

7. MIEJSCE – Zamek Piastów Śląskich
Legenda głosi, że w zamkowej studni na środku dziedzińca można ujrzeć twarz księcia Jerzego II, jednego z byłych właścicieli zamku. Tego nie możemy zagwarantować.
Z pewnością jednak każdy, kto wybierze się do zamku, przeniesie się do przeszłości.


WYNIKI W KATEGORII NATURA PLEBISCYTU 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013
1. MIEJSCE – Dolina Noteci

Między Wieleniem a Osiekiem, nad rzeką Notecią znajdziecie jedną z najpiękniejszych dolin w kraju. W której, oprócz miłośników przyrody, lubują się też bobry, wydry, rzadkie gatunki ryb, takie jak piskorz czy certa. Spodoba się też amatorom śluz rzecznych. Tych ostatnich jest tu aż dziesięć, z czego pięć zabytkowych.

2. MIEJSCE – Małopolski Przełom Wisły

Ten 80-kilometrowy odcinek królowej polskich rzek od Zawichostu po Puławy jest najdalej na wschód wysuniętym fragmentem Wisły. Najlepiej podziwiać go z górujących nad Kazimierzem Dolnym ruin zamków.  Lub pomiędzy Janowcem a Mięćmierzem, gdzie Wisła wymodelowała plątaninę mrocznych wąwozów lessowych.

3. MIEJSCE – Małe Pieniny

Na wiosnę najlepiej zwiedzać je pieszo, latem rowerem, 
a zimą na nartach biegowych. Małe Pieniny to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Jedną z największych atrakcji tego regionu jest tzw. pętla Małych Pienin, która przechodzi przez najbardziej widokowe punkty okolicy. Można na niej wypatrzeć m.in. orła przedniego, puchacza czy cietrzewia.

***
ZASADY GŁOSOWANIA
Głosowanie w plebiscycie odbywało się w drodze SMS-owej od 24 czerwca do 30 września br. Na łamach miesięcznika „National Geographic Traveler” oraz na stronie www.nationalgeographic.pl ogłaszane były aktualne wyniki głosowania. Więcej informacji o plebiscycie, regulamin oraz lista nagród znajdują się na: www.7cudow.national-geographic.pl.
Patronem medialnym plebiscytu jest TVP1, Radio Złote Przeboje oraz Onet.pl. Partnerem akcji jest japońska marka Suzuki oraz producent opon Bridgestone.

Traveler w Polsce ukazuje się od 2005 r., zaś na świecie od 1984 r. Początkowo był wydaniem specjalnym miesięcznika National Geographic Polska, od kwietnia 2010 r. ukazuje się jako miesięcznik. To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany do osób aktywnych, ambitnych, ciekawych świata. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, także rodzinne. Mocną stroną magazynu są rzetelne informacje, mapy i testy sprzętu przeprowadzane przez ekspertów. Dodatkowy atut stanowią autorzy, uznani globtroterzy. Raz w roku redakcja oraz czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELER promującą polskich naukowców i podróżników. Zobacz resztę wyników na specjalnej stronie http://www.7cudow.national-geographic.pl/.