Wczoraj, czyli 30. września około godziny 18:30 czasu polskiego Tybor wraz z towarzyszącymi jej włoskimi wspinaczami Federico Seechim i Marco Majorim, wróciła bezpiecznie do bazy. Anna Tybor została pierwszą Polką w historii, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika, a także pierwszą kobietą na świecie, której udało się dokonać pełnego zjazdu narciarskiego na Manaslu, bez użycia dodatkowego tlenu. 
Uczestnicy wyprawy niedzieli 12. września przebywali w bazie pod liczącym 8163 m n.p.m. szczytem. Niemal od razu po dotarciu na miejsce, korzystając z dobrej pogody Anna Tybor oraz jej włoscy towarzysze, rozpoczęli proces aklimatyzacji, w ramach której dotarli najpierw do obozu 1. na wysokości 5800 m, gdzie spędzili noc. W sobotę 18 września grupa podjęła dalszą wspinaczkę w celu dotarcia najpierw do obozu 2. (na wysokości ok. 6400 m), a następnie do obozu III na wysokości ok. 7000 m n.p.m. Oprócz kontynuowania procesu aklimatyzacji, celem było planowanie ataku szczytowego i znalezienie optymalnej trasy zjazdu z Manaslu.
 

Historyczny sukces Polki

Po krótkim okresie regeneracyjnym oraz wyczekiwaniu na odpowiednie warunki pogodowe, atak szczytowy nastąpił w poniedziałek, 27 września. Najpierw z bazy wystartowali Majori i Secchi, następnie około godziny 10:00 czasu lokalnego w górę wyruszyła również Tybor. 
W środę 29 września około godziny 15 czasu miejscowego Anna Tybor zdobyła szczyt Manaslu wraz z Federico Secchim i Marco Majorim. Atak szczytowy, który w zamierzeniu miał potrwać około doby, ze względów pogodowych rozciągnął się do trzech dni i dwóch noclegów na wysokości ponad powyżej 7000 m. W efekcie tych komplikacji tempo wspinaczki, które w drodze do obozu II było bardzo wysokie, w kolejnym dniu bardzo osłabło. Zamiast z obozu 3., ekipa, która w poniedziałek 27 września wyszła z bazy, bezpośrednio na szczyt wyruszyła z obozu 4. położonej na wysokości 7400 m n.p.m. Był to zarazem ich pierwszy w czasie tej wyprawy – a dla Ani pierwszy w ogóle – nocleg na wysokości powyżej 7000 m.

Jeszcze w środę późnym wieczorem Anna wraz z włoskimi wspinaczami dotarli bezpiecznie do obozu IV. Od godzin porannych w czwartek ekipa kontynuowała zjazd w stronę bazy, pakując po drodze sprzęt oraz namioty pozostawione w obozach. Około godziny 18:30 czasu lokalnego zespół dotarł bezpiecznie do bazy, gdzie po niemal czterech dniach spędzonych na ścianach Manaslu, w końcu mógł świętować ten historyczny sukces. Zespół wyprawy o pełnej nazwie „Dream Line Manaslu 8163” do którego oprócz Anny Tybor należą dwaj doświadczeni Włosi, wspomniani wcześniej, uzupełniał fotograf Piotr Drzastwa, którego zdjęcia ilustrują niniejszy artykuł.

Lista osiągnięć Tybor jest imponująca

Manaslu jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, na który wspięła się Tybor. 29-letnia zakopianka długo dążyła do spełnienia tego marzenia, przez kilkanaście lat zdobywając doświadczenie górskie i sportowe od Tatr, przez Alpy, po Kaukaz i Pamir. W tym ostatnim łańcuchu górskim, Tybor osiągnęła swój najwyższy dotąd szczyt. Zjazd na nartach z liczącego 7134 m Szczytu Lenina uniemożliwiła jednak pogoda. Poza tamtym szczytem w górach wysokich Tybor wspinała się też zimą na Kazbek i Piz Bernina, zajęła II miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu, a na Mont Blanc wbiegła z Les Houches w 6 godzin i 15 minut.  

Przede wszystkim Anna Tybor zdobywała szczyty w ramach zawodów ski–alpinistycznych wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskim, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid. Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała też mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego. 


 

Rodzinne tradycje 

Górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie odziedziczyła po rodzicach: jej matka jest czynną przewodniczką tatrzańską, a ojciec był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR. Anna Tybor od kilku lat mieszka we włoskim Livigno i jest ratowniczką górską w tamtejszym Soccorso Alpino. W Alpach spędza na nartach siedem miesięcy w roku, przez pozostałe trenuje biegając po górach i wspinając się na nie. Uprawia też kolarstwo górskie i szosowe. Czas na trening i pasję dzieli z pracą w zawodzie architekta.  
Przed Anną narciarski szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel, któremu zła pogoda pokrzyżowała jednak plany pełnego zjazdu z wierzchołka do bazy. Wart uwagi jest fakt, że pierwszymi Polakami, a zarazem pierwszymi zdobywcami szczytu byli także zakopiańczycy, ratownicy TOPR-u, Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. 

Sponsorem głównym wyprawy Anny Tybor na Manaslu jest Revolt Energy. Partnerami wyprawy zostali także Polar Sport - Twój Sklep Górski, Salomon, Pajak, Julbo, LyoFood i La Mano. Patronem medialnym jest RMF FM oraz Tygodnik Podhalański. 

Zdjęcia: Piotr Drzastwa