Wielki Konkurs Fotograficzny jest organizowany od 2005 roku. Inicjatywa była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie.

W tym roku po raz drugi pojawi się kategoria specjalna, skupiająca się wokół trzech obszarów: ocean życia, człowiek i woda oraz miasto i woda. Tej kategorii patronuje Hydropolis – wrocławskie Centrum Wiedzy o Wodzie. 

– W obliczu zmian klimatycznych, woda a raczej jej brak staje się jednym z najważniejszych tematów. To też jeden z ulubionych motywów przesyłanych na nasz konkurs fotografii. Razem z Hydropolis i jurorami nie możemy doczekać się tegorocznych prac – mówi Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler.

– Z roku na rok używamy coraz więcej wody. Dlatego promowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia to w naszych czasach niezwykle ważne zadanie. Zależy nam, by uczestnicy konkursu przez swoje prace fotograficzne pokazali, jak korzystać z wody w sposób rozsądny, oszczędny w trosce o przyszłe pokolenia, ale także, by zaprezentowali, jak ważna jest woda w naszym codziennym życiu – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Oprócz kategorii specjalnej Hydropolis pozostałe kategorie konkursowe to: krajobraz, ludzie, zwierzęta, fotoreportaż. Zdjęcia można zgłaszać za pośrednictwem strony:  www.wkf.national-geographic.pl. Należy wejść w zakładkę „zgłoszenia”, wybrać kategorię i załadować wybrane zdjęcia. 

W jury tegorocznego konkursu zasiadają Agnieszka Franus, Wiola Samborska, Paweł Młodkowski, Marek Arcimowicz, Iwona El Tanbouli.

Nagrodami, oprócz publikacji zdjęć na łamach National Geographic Polska i wspólnej wystawy w  Hydropolis, są:
Grand Prix Konkursu:
- Nagroda Pieniężna 3 000 zł
1 miejsce w każdej z 4 kategorii tematycznych oraz 3 w kategorii specjalnej Hydropolis
- Nagroda Pieniężna 1 500 zł

Fotografie można nadsyłać we wszystkich kategoriach do 11 października 2020 roku.
Współorganizatorem tegorocznej edycji konkursu jest Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie.
Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu: www.wkf.national-geographic.pl

Znajdziesz nas też na: 


     
National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą ponad 125 lat. To pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. 

Hydropolis to nowoczesne Centrum Wiedzy o Wodzie stworzone przez wrocławskie MPWiK. Podzieloną na osiem stref tematycznych wystawę obejrzało już ponad milion gości. Centrum Wiedzy o Wodzie to nie tylko wystawy i nowoczesne multimedialne eksponaty, ale także centrum edukacji ekologicznej. To miejsce warsztatów dla dzieci i młodzieży. 

W 2017 i 2018 roku odbyły się dwie edycje Konkursu Fotograficznego Hydropolis, w którym wzięło udział kilka tysięcy fotografów zawodowców i amatorów.