Często są to okolice dobrze zorganizowane pod kątem turystycznym. To piękne jeziora w Polsce, które zdecydowanie warto znać.

Gdzie są najczystsze jeziora w Polsce?

Najczystsze jeziora w Polsce można znaleźć w różnych częściach kraju - zarówno w górach, jak i bliżej morza. Niektóre z nich zawierają tak przejrzystą wodę, że światło jest w stanie  dotrzeć nawet do kilkunastu metrów wgłąb. Dzięki temu możemy podziwiać piękne widoki i cieszyć się naprawdę czystym akwenem. Wiele spośród najczystszych polskich jezior objęto zakazem kąpieli. Znajdują się one na terenie rezerwatów przyrody i innych obszarów chronionych.

Bardzo dobrą wiadomość dla turystów stanowią wyniki badań czystości wód, prowadzonych regularnie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Według nich stan wód w Polsce stale się poprawia. Polskie jeziora (także te, w których można pływać lub uprawiać na nich inne sporty wodne) są coraz bardziej przejrzyste, a pobyt nad nimi coraz przyjemniejszy.

Poniżej znajduje się zestawienie, które przedstawia wybrane czyste jeziora.

Jezioro Czyste (Jasne)

To szczególne zestawienie zdecydowanie otwiera Jezioro Czyste, zwane także Jasnym. Jego nazwa w pełni oddaje urok tego miejsca. Położone na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego jezioro leśne charakteryzuje przejrzysta woda, a także niezbyt bogata flora i fauna, dzięki czemu turyści mogą podziwiać jego tonie. akwen ma powierzchnię około 11 km² i maksymalną głębokość 19,8 m. Bywa określany jako najczystsze jezioro na Mazurach.

Jezioro Czyste jest częścią rezerwatu. Nie można w nim pływać ani uprawiać sportów wodnych. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie nieciekawe z turystycznego punktu widzenia. Przeciwnie - warto wybrać się tutaj na niespieszny spacer, żeby podziwiać przyrodę i piękne widoki.

Jezioro Budzisławskie

Najczystsze jeziora w Polsce często odnaleźć można na Pojezierzu Gnieźnieńskim. To bardzo spokojne miejsce niedaleko Poznania. Wymieniając najładniejsze jeziora w Wielkopolsce nie sposób je pominąć. Jest niewielkie, zwłaszcza w zestawieniu z sąsiednim Jeziorem Powidz, jednak przejrzysta tafla wody zdecydowanie zachęca, by zostać tu na dłużej.

Jezioro leży na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Ma powierzchnię 1,40 km² oraz maksymalną głębokość 34 m.

W okolicy nie brakuje infrastruktury dla turystów spragnionych wypoczynku. Jest spora baza noclegowa, możliwość pływania, a także nurkowania i wypożyczenia sprzętu do rozmaitych form wodnego sportu i rekreacji.

 

Jezioro Nyskie

Najczystsze jeziora w Polsce leżą nie tylko na Mazurach. Jezioro Nyskie, położone w Dolinie Nysy Kłodzkiej, to zbiornik retencyjny oddany do użytku w roku 1972. Tworzy je betonowo - ziemna zapora postawiona na wodach Nysy Kłodzkiej. W okolicy zbiornika żyje wiele gatunków ptaków. Relaksując się na jednej z piaszczystych plaż, można podziwiać wspaniały widok na Góry Opawskie.

Jezioro Nyskie, choć sztucznie utworzone, stanowi zdecydowanie najczystsze jezioro w okolicy. Jest też całkiem duże - jego powierzchnia to około 20 km², natomiast głębokość sięga 15 m.

Wzdłuż linii brzegowej Jeziora Nyskiego znajdują się liczne ośrodki wczasowe. Nie brakuje tu infrastruktury stworzonej specjalnie z myślą o turystach. Co roku odbywają się tu festiwale i imprezy na świeżym powietrzu. Atrakcji nie brakuje także w okolicach jeziora - jedną z najpopularniejszych jest słynna Twierdza w Kłodzku.

fot. Marek BAZAK/East News

Jezioro Powidzkie

Najczystsze jeziora w Polsce znajdują się także w centrum kraju. Należy do nich Jezioro Powidzkie, położone w powiecie słupeckim (województwo wielkopolskie). To bardzo czysty zbiornik wodny, objęty dodatkowo strefą ciszy. Nie wolno korzystać tu ze sprzętów wyposażonych w silniki spalinowe. Czystość wód jest tu na tak wysokim poziomie, że jeszcze niedawno określano je jako wody pitne.

Powierzchnia jeziora wynosi niemal 11 km², a głębokość to maksymalnie 50 metrów.

Nad Jeziorem Powidzkim można biwakować, plażować i odpoczywać do woli. Jezioro przyciąga żeglarzy (organizowane są tutaj letnie regaty), a także nurków. Z pewnością warto wziąć je pod uwagę, planując letni wypoczynek w ciszy, spokoju i otoczeniu pięknej przyrody. Jezioro Powidzkie to piękne jezioro z jezioro z piaszczystą plażą w Polsce.

fot. MAJA WALCZAK/East News

Jezioro Lubie

Wymieniając najczystsze jeziora w Polsce trzeba też wspomnieć o Jeziorze Lubie. Ten wyjątkowy zbiornik wodny znajduje się na Pojezierzu Drawskim. Jest jednym z największych akwenów w tej okolicy. Szukając pięknego miejsca na wypoczynek w północno - zachodniej Polsce z pewnością warto tutaj zawitać. Jezioro oznaczono I klasą czystości. Otaczająca je przyroda zachwyca nieco "dzikim" charakterem. Tajemnicy dodaje mu fakt, że jest południowy brzeg leży na terenie Poligonu Drawskiego, niedostępnego dla osób cywilnych.

Jezioro Lubie ma powierzchnię ponad 14 km² i maksymalną głębokość 46 m. Na jeziorze położone jest 5 niedużych wysepek.

Na północnym wybrzeżu jeziora zlokalizowana jest baza noclegowa. Warto wybrać się tutaj na biwak lub dłuższy, letni wypoczynek. Według wielu Lubie to jedno z najładniejszych jezior w Polsce. Przebiega przez nie malowniczy szlak kajakowy. Także amatorzy jazdy na rowerze będą zadowoleni z jazdy liczącym ponad 50 km szlakiem w pobliżu tego czystego jeziora.