Zimowy krajobraz nie musi być monotonny. Fakt, od grudnia do marca w przyrodzie nie uświadczymy zbyt wielu kolorów, ale tym razem nie o barwy chodzi, a o kształty. W mroźne dni wystarczy przyjrzeć się szybom w oknach czy samochodach. Szron tworzy na nich fantazyjne wzory. Jak się okazuje, także kry lodowe mogą zaskoczyć formą. W ostatnich tygodniach 2022 roku przekonali się o tym badacze dzikiej natury w Szkocji.

Krążki lodowe na rzece. Co to za zjawisko?

Przyrodnicy uwiecznili na zdjęciach krążki lodowe. Brytyjczycy nazywają je ice pancakes i rzeczywiście kształtem przypominają okrągłe naleśniki.
Callum Sinclair ze Scottish Invasive Species Initiative (SISI) zaobserwował krążki lodowe na rzece Bladnoch w Wigtownshire w południowo-zachodniej Szkocji. Jego zdjęcia trafiły na profil SISI na Twitterze. Badacz dołączył również nagranie, na którym widać jak „lodowe naleśniki” płyną wraz z prądem rzeki.

Inni internauci relacjonowali, że na początku grudnia krążki lodowe uformowały się również na rzece Kelvin w pobliżu Glasgow i rzece Esk w Lake District w północno-zachodniej Anglii.

W rozmowie z serwisem Live Science Sinclair przyznał, że już wcześniej widywał podobne zjawisko na rzekach, jednak to w Wigtownshire było „szczególnie interesujące” za względu na kształty krążków.

Jak powstają krążki lodowe?

Krążki lodowe można obserwować na zimnych oceanach, jeziorach i rzekach. W przypadku rzek naleśniki powstają, gdy zamarznięta piana na powierzchni wody zostaje uwięziona w wirze. Pozostałe fragmenty zamarzniętej piany i lodu uderzają w formujące się dyski, przez co stają się coraz większe.

Na otwartych wodach proces formowania wygląda nieco inaczej. Wówczas krążki lodowe powstają po rozbiciu lodu powierzchniowego. Fale i prądy powodują, że dyski odbijają się od siebie, co nadaje im zaokrąglony kształt.

Lodowe formacje mogą mieć średnicę o długości od 20 do nawet 200 centymetrów. I choć wydają się masywne, to w rzeczywistości są bardzo kruche. Próba podniesienia krążka najczęściej kończy się jego pęknięciem.

Piękno zimy na świecie

Charakterystyczne najczęściej krążki powstają na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej i wodach oblewających Antarktydę. Sprzyjają temu niskie temperatury spadające poniżej zera. Nie jest to klimat typowy dla Wysp Brytyjskich. Dlaczego więc krążki pojawiły się w Szkocji? Odpowiada za to front atmosferyczny uwięziony między Grenlandią a Rosją. Przez tydzień w Wielkiej Brytanii utrzymywały się mrozy, a najzimniej było 12 grudnia w Aberdeenshire w Szkocji. Miejscowe termometry wskazały -17,3 stopnia Celsjusza.

Jesień i zima to też czas, kiedy na północy można z powodzeniem szukać zorzy polarnej. W tym celu turyści najchętniej podróżują do Skandynawii i na Islandię, ale to niejedyne polecane kierunki. Zobacz, gdzie jeszcze warto szukać zorzy polarnej.