Jakiś czas temu w pobliżu miasta Füssen w Bawarii zgromadziły się tłumy przyjezdnych zaintrygowane nietypowym zjawiskiem. Woda w tamtejszym jeziorze powstałym w kamieniołomie kredy stała się bowiem intensywnie fioletowa. Jak się okazuje, przyczyną wcale nie jest działalność człowieka. 

Skąd się wziął fioletowy kolor wody? 

Jezioro znajdujące się w pobliżu miasta Füssen wywołało wśród mieszkańców i turystów ogromne poruszenie. Do tego stopnia, że lokalne władze postanowiły tymczasowo zamknąć drogę dojazdową do doliny Faulenbach ze względu na ciągnące do niej ogromne tłumy. Przepustkę i pozwolenie na wjazd można było otrzymać tylko w momencie, gdy w pobliżu jeziora zwolniło się akurat miejsce parkingowe. Władze zakładają, że wzmożony ruch stopniowo wróci do normy, gdy fioletowy odcień wody – częściowo lub zupełnie – zaniknie. 

Co ciekawe, zaskakujące i rzadkie zjawisko, które można było w ostatnich dniach zaobserwować w pobliżu niemieckiego miasta, nie ma nic wspólnego z działalnością człowieka. To efekt biologiczny. Za fioletową barwę odpowiedzialne są bakterie z grupy PSB. Mikroorganizmy rozwijają się głównie w środowiskach beztlenowych, choćby na dnie jeziora. Przy odpowiednim nasłonecznieniu i stężeniu siarki w zbiorniku wodnym mikroorganizmy rozmnażają się. Następnie bakterie przenoszą się bliżej powierzchni zbiornika, przy okazji wytwarzając charakterystyczne barwniki, które rozpuszczają się w wodzie. Mimo że obecnie ludzie zachwycają się fioletowym odcieniem wody, najpewniej wkrótce on zaniknie. Ten spektakularny efekt jest bowiem tymczasowy. Bakterie w końcu wrócą na dno jeziora, które odzyska swój naturalny kolor. 

To zjawisko niezwykle rzadkie – ale czy niebezpieczne?

To nie pierwszy raz, kiedy jezioro w tej części Bawarii niespodziewanie zmieniło swoją barwę. Do podobnych sytuacji dochodziło już w latach 2020 i 2021. Wówczas niektórzy świadkowie poczuli się zaniepokojeni ewentualnym niebezpieczeństwem wynikającym z nietypowego zjawiska. Lokalne władze uspokajały jednak, tłumacząc, że nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Zresztą, jezioro w okolicy Füssen nie jest wcale wyjątkiem. Na przestrzeni lat barwa wody niespodziewanie zmieniała się również w zbiorniku w lesie Hildesheim w Dolnej Saksonii. 

W wielu miejscach na świecie – nierzadko z zupełnie innych przyczyn niż wspomniany wyżej efekt biologiczny – zbiorniki wodne zaskakują i zachwycają nietypowym odcieniem wody. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Niektóre z nich znajdują się w Polsce i od lat są turystyczną atrakcją. 

Żółte, purpurowe i błękitne jeziorka w Polsce

O Kolorowych Jeziorkach w Rudawach Janowickich słyszała już zdecydowana większość turystów. To jedna z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku, która od lat przyciąga tu tłumy. Wszystko ze względu na niesamowitą barwę zbiorników wodnych znajdujących się w malowniczym otoczeniu lasów i pagórków. W 1785 roku powstała w tym miejscu pierwsza niemiecka kopalnia „Hoffnung”, w której wydobywano piryt. To właśnie jej działalność doprowadziła do powstanie tej atrakcji. Po zakończeniu funkcjonowania wyrobiska wypełniły się wodą, która z czasem przybrała niezwykłe barwy.

kolorowe jeziorkaJedno z malowniczych Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich. Fot. Jan Woloszczuk/Shutterstock

Błękitne Jeziorko zdumiewa wyraźnym odcieniem turkusu dzięki związkom miedzi. Jest jeszcze Żółte, Zielone i Purpurowe, wyróżniające się intensywną barwą ze względu na obecne w nim związki żelaza. Turyści przyjeżdżają tu głównie dla niezwykłych widoków i malowniczych tras spacerowych. Warto bowiem zaznaczyć, że kąpiel w barwnych zbiornikach wodnych – ze względu na obecne w nich związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt – jest zabroniona. 

Samo wejście na szlak i podziwianie karkonoskich Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne. Wyprawę w te rejony najlepiej zaplanować na późną jesień. To właśnie pod koniec października niezwykłe zbiorniki wodne najlepiej współgrają z wielobarwnym otoczeniem. W Polsce na kolorowe jeziora możemy trafić w wielu różnych miejscach. Na przykład w pobliżu Szczecina znajduje się tak zwane Szmaragdowe Jezioro, a w bliskim sąsiedztwie Konina – Jezioro Turkusowe.