Co sezon obserwujemy nowe turystyczne hity. W ostatnich miesiącach coraz chętniej podróżujemy między innymi na Malediwy i Dominikanę. Archipelag położony na Oceanie Indyjskim zyskał na popularności pod koniec pandemii. To zasługa nie tylko piaszczystych plaż i lazurowego oceanu, ale też łagodnych zasad wjazdu.

Czym zajmuje się ogrodnik raf koralowych?

Nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd na Malediwy, ale jest na to sposób. Luksusowy kompleks wypoczynkowy na wyspach szuka stażysty, który będzie wykonywał pracę ogrodnika raf koralowych. Do jego codziennych obowiązków należeć będą:

  • sadzenie nowych koralowców,
  • identyfikacja zwierząt żyjących na rafach,
  • pomoc w opiece i odbudowie raf.


Rafy koralowe są nie tylko piękne, ale też niezwykle pożyteczne dla ludzi. Mimo to działalność człowieka to jedno z ich największych zagrożeń. / fot. wildestanimal / Getty Images

Trzytygodniowy staż rozpocznie się we wrześniu 2022 r. To świetna okazja, nie tylko, żeby poznać Malediwy, ale też aby zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę na temat odbudowywania morskich ekosystemów. Po przylocie stażysta zostanie przeszkolony pod okiem specjalistów.

Ratowanie raf koralowych to angażujące zadanie. Stażysta będzie miał jednak czas, żeby nacieszyć się malowniczymi wyspami i atrakcjami Oceanu Indyjskiego. Otrzyma także dostęp do części atrakcji zarezerwowanych dla gości hotelu. Jest wśród nich rejs o zachodzie słońca czy gabinety spa.

Malediwy nie istnieją bez koralowców

Malediwy mogą poszczycić się imponującymi rafami koralowymi. Kolonie koralowców są naturalnym siedliskiem dla wielu morskich organizmów, które są pożywieniem dla lokalnej społeczności. Tworzą też naturalną ochronę linii brzegowej. Mówiąc krótko, rafy odkrywają istotną rolę w życiu codziennym na archipelagu. Niestety, rosnące temperatury mórz i zakwaszenie oceanów doprowadzają do ich blaknięcia. Tylko w 2016 r. ponad połowa koralowców w regionie została trwale uszkodzona. Nie bez znaczenia jest też coraz większy ruch turystyczny na wyspach.

Malediwy stają przed rosnącymi wyzwaniami środowiskowymi i społecznymi, ponieważ ich popularność rośnie. Wszyscy musimy zadbać o to, aby piękne, ale delikatne ekosystemy pozostały nienaruszone – mówi Rosalie Bailie, edukatorka morska cytowana przez portal Euro News.


Malediwy to jeden z najpięjszych archieplagów na świecie. Niedziwne, że są coraz chętniej odwiedzane przez turystów. / fot. Maremagnum / Getty Images

Wyjątkowy staż na Malediwach organizuje Coco Palm Dhuni Kolhu Resort. To nie pierwszy raz, kiedy kompleks angażuje się w pracę na rzecz ratowania środowiska. Wcześniej jego pracownicy brali udział w charytatywnej akcji sadzenia drzew i wspierali Olive Ridley Project - organizację zajmującą się ochroną żółwi morskich. Jak podkreśla Bailie, zrównoważony rozwój od zawsze jest priorytetem w działaniach resortu.

Uratuj rafy koralowe na Malediwach

Co zrobić, żeby odbyć staż na Malediwach? Zadanie rekrutacyjne jest proste. Trzeba nagrać wideo trwające od dwóch do trzech minut. Tyle czasu wystarczy, żeby przekonać organizatorów, dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym stażystą. Do nagrania należy dołączyć list motywacyjny na 500 słów. Formularz do aplikowania wraz z dodatkowymi informacjami znajduje się oficjalnej stronie internetowej resortu.

Zainteresowani nie muszą mieć doświadczenia w ratowaniu raf koralowych. Wystarczy, że mają ukończone 18 lat, potrafią pływać nie tylko w basenie, ale też na otwartych wodach i chcą dowiedzieć się więc więcej o ochronie morskich ekosystemów.