Ta zjawiskowa ryba została odnaleziona na Malediwach. Naukowcy nazwali ten nowy gatunek Cirrhilabrus finifenmaa. Co ciekawe, zwierzę zaobserwowano już w latach 90, ale wówczas uznano, że to Cirrhilabrus rubrisquamis.

Nic dziwnego, obydwa gatunki są bowiem do siebie bardzo podobne. To jednak za mało, żeby dokładnie sklasyfikować danego osobnika, a lata temu nie przeprowadzono odpowiednich i precyzyjnych obserwacji. Teraz badacze z Uniwersytetu w Sydney w Australii postanowili naprawić ten błąd, a o najnowszym odkryciu poinformowano na łamach magazynu ZooKeys.

Naukowcy w końcu porównali obydwa gatunki

Obydwa gatunki żyją w podobnym środowisku, na głębokości od 30 do 150 metrów pod powierzchnią oraz w bliskim sąsiedztwie raf koralowych zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Naukowcy z australijskiego uniwersytetu postanowili dokładnie porównać samce i samice C. finifenmaa oraz C. rubrisquamis.

Okazuje się, że samice były do siebie bardzo podobne, natomiast samce różniły się przede wszystkim kolorem łusek. C. finifenmaa miał ich więcej w kolorze pomarańczowym i żółtym. Badacze zaobserwowali również, że kręgosłupy samców miały inną strukturę. Naukowcy przeprowadzili dodatkowo analizę materiału genetycznego obydwu gatunków, co potwierdziło ich odkrycie.

–Dotychczas myśleliśmy, że mamy do czynienia z jednym gatunkiem ryb, które mają swój określony zasięg występowania. Teraz okazuje się, że żyją tam dwa różne gatunki –  powiedział Yi-Kai Tea, profesor z Uniwersytetu w Australii. – To pokazuje, jak ważna jest taksonomia. Dzięki temu mamy większą wiedzę o bioróżnorodności – dodaje.

Nowy gatunek ryby prawdopodobnie jest zagrożony wyginięciem

Druga część nazwy nowego gatunku w rdzennym języku Dhivehi oznacza różę. Naukowcy zwracają uwagę, że odnosi się to zarówno do pięknego koloru ryby, jak i narodowego kwiatu Malediwów. Co warte uwagi, to pierwszy raz w historii, kiedy naukowiec z tego kraju osobiście wybrał nazwę dla nowego lokalnego gatunku. Dotychczas ten zaszczyt przypadał badaczom z zagranicy.

Niestety, odkrywcy szacują, że populacja C. Finifenmaa jest zagrożona wyginięciem. Lokalni rybacy bardzo chętnie łowią wargaczowate. Gatunek ten jest szczególnie cenny dla akwarystów. Potrzeba jednak większej ilości obserwacji, aby chociaż w przybliżeniu określić, ile „nowych” wargaczowatych żyje w tym regionie. Warto przypomnieć, że na samych Malediwach jest ok. 1100 różnych gatunków ryb.

Czym są ryby wargaczowate?

Wargaczowate to jedna z najliczniejszych w gatunki rodzin ryb okoniokształtnych. Dotychczas naukowcom udało się zidentyfikować ponad 500 współcześnie żyjących gatunków. Żyją głównie w Oceanie Spokojnym, Atlantyckim oraz Indyjskim, ale najwięcej osobników możemy spotkać w morzach tropikalnych, głównie w sąsiedztwie raf koralowych. Większość wargaczowatych jest mięsożerna. Jedzą głównie ślimaki, małże, mniejsze ryby, skorupiaki i zooplankton.

Źródło: Live ScienceZooKeys