Bergamo: gdzie się znajduje?

Miasto wież i murów – tak najbardziej obrazowo można określić Bergamo, które znajduje się w sercu włoskiej Lombardii. To najbogatszy i najbardziej rozwinięty gospodarczo regionu Włoch. To w zasadzie dwa miasta w jednym. Bergamo Città Alta (miasto górne) to starsza część, otoczona weneckimi murami oraz Città Bassa (miasto dolne), które jest nowoczesne, dynamiczne, tętniące życiem. Obie tworzą średniej wielkości miejscowość, którą zamieszkuje około 120 tysięcy mieszkańców. Położona u podnóża Alp Città Alta uchodzi za jedną z najpiękniejszych pamiątek średniowiecznej zabudowy w całych Włoszech.

Co zobaczyć w Bergamo?

To idealne miejsce pod wieloma względami – można tu nasycić niemal wszystkie zmysły. Zachwycające krajobrazy, które miasto zawdzięcza swojemu położeniu u bram Alp, majestatyczne zabytki, które są pomnikiem historii, tradycyjne smaki związane z włoską kuchnią oraz niezapomniane dźwięki charakterystyczne dla tego regionu świata i stanowiące element tożsamości narodowej Włochów. To mieszanka, której nie sposób przecenić, skumulowana w urokliwym Bergamo. Zabytki to nie lada gratka dla miłośników architektury oraz sztuki, ceniących możliwość spokojnego spacerowania wąskimi uliczkami, wśród których co krok można odnaleźć ślady dawnych wieków.

To kapitalny zakątek świata dla wszystkich, którzy cenią klimatyczne miejsca położone poza utartym szlakiem i miasta, które nie są zwykle oblegane przez tłumy turystów. Panujący klimat oraz przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy to prawdziwa gratka dla wizytujących Bergamo o każdej porze roku. Odwiedzając to miejsce nie ma nawet specjalnej potrzeby, by układać plan zwiedzania. Jego położenie sprzyja temu, by spontanicznie podążać w górę lub w dół miasta i podziwiać po drodze charakterystyczne punkty.

Rozpoczynając zwiedzanie Bergamo od Città Bassa na pewno nie da się ominąć Porta Nuova, czyli centralnego miejsca w tej części miasta. Ta monumentalna, wybudowana w 1837 roku brama, znajduje się w otoczeniu dwóch neoklasycznych budynków. To pamiątka w klasycystycznym stylu, która powstała z okazji wejścia Ferdynanda I do miasta. Tuż obok uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie kopuła barkowego kościoła Santa Maria Immacolata, na której znajduje się złota figurka Madonny. To kopia La Madonniny ze szczytu katedry w Mediolanie. W drodze do Città Alta warto pospacerować główną ulicą tej części miasta, czyli Il Sentierone, przy której mieszczą się eleganckie butiki, sklepy oraz klimatyczne kawiarenki z przepyszną kawą.

Jednak liczne atrakcje Bergamo w nowej części miasta to dopiero preludium do tego, co można i warto zobaczyć na górze. Decydując się na jej odwiedzenie najlepiej wybrać jedną z dwu kolejek, które poruszają się malowniczym szlakiem w górę Bergamo. Funicolare Città Alta dociera bezpośrednio do starówki Città Alta, z kolei punktem docelowym Funicolare S. Vigilio jest położony na szczycie zamek, z którego roztacza się imponujący widok na całą okolicę.

Piazza Vecchia to serce starego miasta Bergamo. To tutaj wznosi się bogato zdobiony XII-wieczny pałac Pallazzo della Regionale oraz mierząca ponad 50 metrów wieża z zegarem. Po sąsiedzku znajdują się Fontanna di Piazza Vecchia oraz Biblioteca Civica „Angelo Mai”. A tuż za nimi skrywa się z kolei katedra Duomo di Bergamo oraz Bazylika Santa Maria Maggiore. Gdzie się nie obrócimy na Piazza Vecchia czeka nas moc zachwycających budowli i zabytków, które stanowią okazałe pamiątki dawnych czasów i tworzą wspaniały krajobraz Bergamo.

Wokół starego miasta, na długości 6200 metrów, ciągną się mury obronne, które są bodaj najbardziej charakterystycznym elementem Bergamo Città Alta. Ważnym elementem Murów Weneckich są słynne bramy wjazdowe. Zwiedzanie warto zakończyć zlokalizowaniem pięciu bram miejskich: Potra San Giacomo, Porta Sant’Agostino, Porta Sant’Alessandro, Porta Garibaldi oraz Porta del Soccorso. Wszystkie zachwycają fasadami i na każdej łatwo odnaleźć charakterystyczne symbole związane z miastem.

Ciekawą opcją jest również zwiedzanie centrum historycznej części miasta z przewodnikiem. Od kwietnia do października, w każdą środę, sobotę i niedzielę lokalne biuro informacji turystycznej organizuje wycieczki, podczas których Bergamo przewodnik prezentuje jedną z tematycznych tras do wyboru. Koszt takiej wycieczki to około 10 euro.