Bergamo: gdzie się znajduje?

Miasto wież i murów – tak najbardziej obrazowo można określić Bergamo, które znajduje się w sercu włoskiej Lombardii. To najbogatszy i najbardziej rozwinięty gospodarczo regionu Włoch. To w zasadzie dwa miasta w jednym. Bergamo Città Alta (miasto górne) to starsza część, otoczona weneckimi murami. Città Bassa (miasto dolne) jest nowoczesne, dynamiczne, tętniące życiem. Obie tworzą średniej wielkości miejscowość, którą zamieszkuje około 120 tysięcy mieszkańców. Położona u podnóża Alp Città Alta uchodzi za jedną z najpiękniejszych pamiątek średniowiecznej zabudowy w całych Włoszech.

Atrakcje i zabytki Bergamo: co warto zobaczyć?

Bergamo to idealne miejsce pod wieloma względami – można tu nasycić niemal wszystkie zmysły. Zachwycające krajobrazy, które miasto zawdzięcza swojemu położeniu u bram Alp. Majestatyczne zabytki, które są pomnikiem historii. Tradycyjne smaki związane z włoską kuchnią. A także niezapomniane dźwięki charakterystyczne dla tego regionu świata i stanowiące element tożsamości narodowej Włochów. To mieszanka, której nie sposób przecenić. Zabytki Bergamo to nie lada gratka dla miłośników architektury oraz sztuki, ceniących możliwość spokojnego spacerowania wąskimi uliczkami, wśród których co krok można odnaleźć ślady dawnych wieków.

To kapitalny zakątek świata dla wszystkich, którzy cenią klimatyczne miejsca położone poza utartym szlakiem i miasta, które nie są zwykle oblegane przez tłumy turystów. Panujący klimat oraz przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy to prawdziwa gratka dla wizytujących Bergamo o każdej porze roku. Odwiedzając to miejsce nie ma nawet specjalnej potrzeby, by układać plan zwiedzania. Jego położenie sprzyja temu, by spontanicznie podążać w górę lub w dół miasta i podziwiać po drodze charakterystyczne punkty.

Rozpoczynając zwiedzanie Bergamo od Città Bassa na pewno nie da się ominąć Porta Nuova, czyli centralnego miejsca w tej części miasta. Ta monumentalna, wybudowana w 1837 roku brama, znajduje się w otoczeniu dwóch neoklasycznych budynków. To pamiątka w klasycystycznym stylu, która powstała z okazji wejścia Ferdynanda I do miasta. Tuż obok uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie kopuła barkowego kościoła Santa Maria Immacolata, na której znajduje się złota figurka Madonny. To kopia La Madonniny ze szczytu katedry w Mediolanie. W drodze do Città Alta warto pospacerować główną ulicą tej części miasta, czyli Il Sentierone, przy której mieszczą się eleganckie butiki, sklepy oraz klimatyczne kawiarenki z przepyszną kawą.

Zwiedzanie Bergamo 

Jednak liczne atrakcje Bergamo w nowej części miasta to dopiero preludium do tego, co można i warto zobaczyć na górze. Decydując się na jej odwiedzenie najlepiej wybrać jedną z dwu kolejek, które poruszają się malowniczym szlakiem w górę Bergamo. Funicolare Città Alta dociera bezpośrednio do starówki Città Alta. Z kolei punktem docelowym Funicolare S. Vigilio jest położony na szczycie zamek, z którego roztacza się imponujący widok na całą okolicę.

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo / fot. Getty Images

Piazza Vecchia to serce starego miasta Bergamo. To tutaj wznosi się bogato zdobiony XII-wieczny pałac Pallazzo della Regionale oraz mierząca ponad 50 metrów wieża z zegarem. Po sąsiedzku znajdują się Fontanna di Piazza Vecchia oraz Biblioteca Civica „Angelo Mai”. A tuż za nimi skrywa się z kolei katedra Duomo di Bergamo oraz Bazylika Santa Maria Maggiore. Gdzie się nie obrócimy, na Piazza Vecchia czeka nas moc zachwycających budowli i zabytków, które stanowią okazałe pamiątki dawnych czasów i tworzą wspaniały krajobraz Bergamo.

Wokół starego miasta, na długości 6200 metrów, ciągną się mury obronne, które są bodaj najbardziej charakterystycznym elementem Bergamo Città Alta. Ważnym elementem Murów Weneckich są słynne bramy wjazdowe. Zwiedzanie warto zakończyć zlokalizowaniem pięciu bram miejskich: Potra San Giacomo, Porta Sant’Agostino, Porta Sant’Alessandro, Porta Garibaldi oraz Porta del Soccorso. Wszystkie zachwycają fasadami i na każdej łatwo odnaleźć charakterystyczne symbole związane z miastem.

Ciekawą opcją jest również zwiedzanie centrum historycznej części miasta z przewodnikiem. Od kwietnia do października, w każdą środę, sobotę i niedzielę lokalne biuro informacji turystycznej organizuje wycieczki, podczas których Bergamo przewodnik prezentuje jedną z tematycznych tras do wyboru. Koszt takiej wycieczki to około 10 euro.

Jak dojechać do Bergamo?

Choć Bergamo dla wielu osób może być zaledwie przystankiem w drodze do najsłynniejszej włoskiej stolicy mody, czyli Mediolanu, nie warto pomijać go na mapie miejsc wartych zobaczenia. By poznać jego walory i w pełni nasycić się wszystkim, co oferuje to miejsce, najlepiej zarezerwować sobie co najmniej dwa dni w samym Bergamo. I kolejne dwa, by zwiedzić wszystko to, co znajduje się w okolicy. Takie rozwiązanie to najbardziej optymalna opcja, która pozwoli bez pośpiechu poznać w pełni krajobraz i charakter tego miejsca.

Wielu rodakom Bergamo kojarzy się z tanimi liniami lotniczymi – i słusznie! To tutaj mają swoją bazę Ryanair oraz Wizzair, które latają cyklicznie z kilku polskich lotnisk – w tym zWarszawy czy Krakowa. Tanie loty z Polski do Bergamo zaczynają się od 50 złotych w obie strony. W poszukiwaniu ciekawych ofert odsyłamy was na stronę Skycanner

Zaledwie 15 minut od centrum Bergamo znajduje się lotnisko Orio al Serio. Między lotniskiem a miastem kursuje autobus linii A1 (bilet kosztuje 2,40 euro). Wychodząc z hali przylotów nie sposób nie zauważyć przystanku autobusowego, który znajduje się po prawej stronie. Autobus, który regularnie kursuje pomiędzy lotniskiem i miastem to najtańszy sposób, by dotrzeć do miejsca zakwaterowania w Bergamo.

Jeśli jednak po zwiedzeniu miasta planujemy kontynuować podróż do Mediolanu, doskonałym pomysłem może okazać się wypożyczenie samochodu na lotnisku. Warto pamiętać przy tej okazji, że Bergamo podzielone jest na kilka stref parkowania oznaczonych odpowiednio kolorami: biały (strefa bezpłatna), żółty (obszar parkowania dla mieszkańców) i ostatnia – niebieski (płatna).

Bergamo: waluta i ceny

Bergamo to świetna destynacja dla wszystkich, dla których udane wakacje nie muszą kosztować majątku. Ceny noclegów, posiłków czy pamiątek, choć w euro, nie są wygórowane. Wiele atrakcji jest zupełnie darmowych, a w mieście działa nawet darmowa bezprzewodowa sieć BergamoWifi.

Upolowanie biletów w naprawdę korzystnej cenie nie powinno być żadnym kłopotem, ponieważ tanie linie regularnie lotnicze latają z Polski do Bergamo. Odpowiednio wcześnie zaplanowana podróż pozwoli cieszyć się lotem z bagażem podręcznym w cenie wyjścia do kina. W tym wypadku jest to naprawdę możliwe!

W całym mieście trudno znaleźć bardzo drogie miejsca noclegowe, jednak zdecydowanie wyższe ceny obowiązują w Città Alta. W związku z tym lepiej skupić się na szukaniu tańszych noclegów w dolnej części miasta, z której łatwo dotrzeć do historycznych zakątków położonych wyżej. Ponadto Città Bassa to dostępne na każdym kroku, liczne sklepy oraz cała baza miejska ze swoją wspaniałą atmosferą.

Bergamo to miasto doskonale skomunikowane. System komunikacji miejskiej ATB to nowoczesna sieć, w której zintegrowane są wszystkie dostępne środki transportu (kolej, autobusy i kolejki szynowe Funiculare). Jeden ważny bilet ATB obowiązuje we wszystkich środkach transportu (bilet jednorazowy kosztuje 1,30 euro). Podczas dłuższego pobytu bardzo wygodnym rozwiązaniem może okazać się zakup biletu 72-godzinnego po to, by swobodnie i taniej poruszać się komunikacją w obrębie miasta.

Jeśli pobyt w Bergamo ma być zaledwie jednodniowy, a bagaże miałyby okazać się przeszkodą w swobodnym zwiedzaniu, zadbano również o to, usunąć tę przeszkodę. W mieście funkcjonuje bowiem całodobowa automatyczna przechowalnia bagażu, która znajduje się obok dworca kolejowego w budynku Urban Center. Koszt przechowania bagażu to 3-4 euro w zależności od jego wielkości.

Bergamo: koronawirus, obostrzenia

Bergamo było jednym z najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa miast na świecie. Obecnie w metropolii, jak i w całych Włoszech, odnotuje się coraz mniej przypadków zachorowań. Według oficjalnych danych tamtejszego rządu, do 1 marca w pełni zaszczepiono prawie 80% populacji.

Z początkiem kwietnia na terenie całego kraju zniesiono stan wyjątkowy, a od 1 maja nie będzie już obowiązkowe noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Niewykluczone jednak, że nakaz zasłaniania ust i nosa nadal będzie obowiązywać w środkach komunikacji publicznej.

Warto pamiętać, że osoby, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu nie mogą przekroczyć włoskiej granicy. Z tego obowiązku zwolnieni są turyści, którzy przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19 i posiadają unijny certyfikat covidowy. Wszystkie obostrzenia dla podróżnych związane z wirusem SARS-CoV-2 znajdziecie tutaj

Bergamo: ciekawostki

Bergamo to miasto sztuki. Miłośników malarstwa zachwyci bez wątpienia Accademia Carrara znajdująca się w Città Bassa. To jedna z najważniejszych galerii w Lombardii. W jej zbiorach znajdują się obrazy Tycjana, Botticellego, Brueghela, van Dycka, Lotta czy Rafaela.

W mieście funkcjonuje również muzeum poświęcone najbardziej znanemu mieszkańcowi Bergamo, czyli kompozytorowi Gaetano Donizettiemu. W Museo Donizettiano, które mieści się w starym pałacu, znajdują się liczne pamiątki związane z kompozytorem oraz bogata wystawa poświęcona instrumentom muzycznym.

Z Bergamo związana jest również postać Arlekina. Korzenie tego bohatera XV-wiecznej włoskiej komedii ludowej sięgają gór w okolicach Bergamo. Z kolei w Città Bassa znajduje się futurystyczny posąg postaci.

Kultowe danie kuchni Bergamo to wcale nie pizza! Polentina bergamasca i casoncelli (pierożki) to rarytasy, które najczęściej polecają miejscowi. Do tego nie może oczywiście zabraknąć lampki wina z tego regionu – najlepiej wybrać Valcelepio lub Moscato Scanzo.

Restauracja Da Mimmo, prowadzona przez tych samych właścicieli od 1965 roku, to najlepsze miejsce w mieście, by skosztować innego włoskiego przysmaku, czyli arancini. To kulki ryżowe wypełnione serem, które są prawdziwym pogromcą nawet największego głodu.

Kawa w Bergamo? Nie może jej zabraknąć! Najlepszą serwują w Caffè del Tasso, która znajduje się na liście Top 15 historycznych kawiarni Włoch.

Gdzie się udać po zwiedzeniu Bergamo?

Jeśli pobyt w Bergamo zaplanujemy tak, że do dyspozycji pozostanie nam co najmniej jeden wolny dzień, warto rozważyć podróż koleją regionalną do położonego na zachód od miasta jeziora Como. To zjawiskowe miejsce oddalone jest zaledwie półtorej godziny pociągiem od miasta. Kompleks z jeziorem w kształcie litery Y i górzystą linia brzegową tworzy niezwykle malowniczy krajobraz, który zachwyca pnącymi się kaskadowo miejscowościami, różnorodną śródziemnomorską roślinnością oraz absolutnie wyjątkowym klimatem.