Krajobrazowa mozaika

To drugie co do wielkości państwo morza Karaibskiego położone jest we wschodniej części wyspy Haiti.

Dominikana łączy w sobie górzysty krajobraz gór z malowniczym wybrzeżem oraz bujnymi lasami równikowymi rozciągającymi się wzdłuż górskich stoków. Lasy te są domem wielu niespotykanych gatunków zwierząt i roślin, które upodobały sobie tropikalny klimat Karaibów.

Średnia temperatura powietrza na wyspie wynosi bowiem 25 stopni, podobnie zresztą jak i temperatura wody.

W wodzie i pod jej powierzchnią

Z uwagi na tak wysokie temperatury, Dominikana to kraj wybierany przede wszystkim przez amatorów rajskich plaż i lazurowego oceanu. Wyspa przyciąga też miłośników niemal wszystkich sportów wodnych: od kajakarzy po żeglarzy i surferów. Dodatkowo, krystalicznie przejrzyste wody oblewające tą krainę zachęcają do tego, by spróbować swoich sił w nurkowaniu, podczas którego obserwować możemy nie tylko bogatą faunę i florę (rafy koralowe, rzadkie gatunki ryb), ale również imponującej wielkości wraki zatopionych statków.

Mówiąc o wodnych atrakcjach nie sposób nie wspomnieć o pływaniu z delfinami. Dominikana jest jednym z niewielu turystycznych krajów świata, gdzie możemy przebywać z tymi zwierzętami niemal w ich naturalnym środowisku. Oczywiście, by podziwiać wspaniałą dominikańską przyrodę nie musimy wcale zanurzać się pod powierzchnią oceanu.

Na Saona Island, rozgwiazdy i koralowce widoczne są nawet z wnętrza katamaranu. Jeśli zamiast fauny i flory wolimy jednak odkrywać dawne cywilizacje możemy zapuścić się w głąb wyspy i poznać jej kolonialne dziedzictwo.

Santo Domingo – stolica kontrastów

Będąc na Dominikanie warto przede wszystkim odwiedzić stolicę wyspy – Santo Domingo. Jej historia sięga czasów kolumbijskich, a stara dzielnica kolonialna miasta wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu warto przespacerować się Calle de Las Damas, najstarszą ulicą na Karaibach.

W starej części miasta uwagę przykuwa dom Krzysztofa Kolumba, Fort Ozama oraz bazylika Santa Maria la Menor, określana mianem pierwszej katedry Nowego Świata. 

Santo Domingo poszczycić się może także ogromną ilością muzeów i wystaw. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Narodowe Geografii czy Panteon Narodowy to tylko najpopularniejsze z nich. 

W tej dwumilionowej metropolii urzekają jednak nie tylko zabytki i muzea. Stolica Dominikany to także luksusowe hotele, centra handlowe i kasyna. Aby poznać nowoczesne oblicze miasta, najlepiej udać się do dzielnicy Ensanche, biznesowo-rozrywkowej części Santo Domingo. To tu podziwiać możemy największe wieżowce Karaibów ze 150-metrową wieżą Torre Caney na czele. Ensanche to także dobre miejsce na zrobienie zakupów czy zakosztowanie nocnego życia w jednym z licznych pubów i klubów stolicy.

Szlakiem odkrywców

Oczywiście Santo Domingo nie jest jedynym miastem Dominikany o wartej uwagi historii. Na zwiedzenie zasługuje chociażby XVI-wieczne San Cristóbal, czy położone między Santo Domingo a La Romana, San Pedro de Macoris – miasto założone w XIX wieku przez emigrujących na Dominikanę Kubańczyków.

Warto oddalić się od wschodniego wybrzeża wyspy i udać się do Puerto Plata, miejscowości z imponującymi fortyfikacjami z czasów kolonialnych oraz ogromną rzeźbą Chrystusa Zbawiciela.

Na tej samej trasie leży także Santiago de los Caballeros – drugie co do wielkości miasto Dominikany i stolica regionu el Cibao. Jego historia, podobnie jak historia Santo Domingo sięga czasów pierwszych kolonizatorów. Tu warto zobaczyć przede wszystkim zabytkowe centrum z jego ciekawą mieszanką architektonicznych stylów , od kolonializmu po styl mauretański.

Co zobaczyć?

Będąc na Dominikanie nie sposób przegapić pięknych białych plaż, które najlepiej poznamy zatrzymując się w którymś z malowniczych kurortów wyspy, na przykład Punta Cana, czy Puerto La Romana. Stamtąd warto wybrać się do któregoś z większych miast wyspy, jak chociażby Santo Domingo, lub zwiedzić Parque Nacional Del Este, czyli znajdujący się na liście światowego dziedzictwa narodowego park narodowy z tysiącem rzadkich gatunków fauny i flory.

Choć, rzecz jasna nie musimy zapuszczać się wcale daleko od wybrzeża, żeby móc w pełni poczuć niesamowitą atmosferę panującą w tym tropikalnym raju. Klimat Dominikany udzieli się bowiem każdemu, kto tylko zawita na tej karaibskiej wyspie.