Decyzja o zmianie nazwy przez dany kraj, choć zawsze wywołuje spore poruszenie, nie jest niczym nowym. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W 2019 roku, po dość głośnym konflikcie grecko-macedońskim, rząd w Skopje postanowił zmienić nazwę kraju z Macedonia na Macedonia Północna. Natomiast od 2020 r. Holandia to już Niderlandy

Dużo mówiło się także o Turcji, która w grudniu 2021 r. zwróciła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych z wnioskiem o zmianę nazwy swojego kraju z Turkey to Türkiye. To dlatego, że Turcja po angielsku to „Turkey”, co ma też drugie znacznie – „indyk”.

– Kraje mają swobodę wyboru sposobu, w jaki chcą być nazywane. Nie dzieje się to codziennie, ale nie jest niczym niezwykłym, że kraje zmieniają swoje nazwy – argumentował rzecznik prasowy ONZ, Stephane Dujarric w rozmowie z CNN. 

Walia zmieni nazwę?

Niewykluczone, że już niebawem kolejnym państwem na Starym Kontynencie, który zdecyduje się zmienić swoją nazwę, będzie Walia. Do tamtejszego parlamentu trafiła właśnie podpisana przez ponad 10 tys. osób petycja w tej sprawie. Jak przekonują pomysłodawcy inicjatywy, aktualna nazwa została „narzucona”. Dlatego żądają zmiany z angielskiego „Wales” na walijskie „Cymru”

– Walia to nazwa narzucona Cymru i zasadniczo wcale nie jest walijskim słowem. Świat wie o Walii ze względu na jej powiązania z Anglią od 1282 r. Mało kto słyszał o Cymru lub zdaje sobie sprawę, że mamy swój własny, unikatowy język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów w Wielkiej Brytanii – czytamy w uzasadnieniu petycji.

Zapowiedź ewentualnej zmiany nazwy kraju wzbudziła mieszane uczucia nie tylko wśród mieszkańców, ale i polityków. Andrew Davies, lider tamtejszych konserwatystów, otwarcie przyznał, że nie podpisałby się pod tym postulatem. Z kolei Rachel Garrick z Partii Pracy wyraziła swoje poparcie dla takiej inicjatywy. 

– Dla walijskiej kultury i tożsamości ważne jest, aby używać walijskich nazw. Widzieliście to teraz w wielu częściach świata, gdzie kraje przyjmują swoje rodzime nazwy, a nie ich angielskie wersje – podkreśliła polityczka. 

Co oznacza słowo „Cymro”? 

Słowo „Cymro” (w tłumaczeniu „Walijczyk”) pochodzi od brytańskiego słowa „Combrogi”, które oznacza „człowieka ze wsi”. Tak bowiem określono Walijczyków, którzy zawsze z dumą podkreślali swoje pochodzenie z prowincji. Języki brytańskie należą do grupy języków celtyckich.

Dziś wyróżnia się dwa typy Walijczyków – „Cymro Cymraeg”, czyli „walijski Walijczyk”, który zna język walijski oraz po prostu „Cymro”, a więc „Walijczyk”, który nie zna języka. Z opublikowanych w 2020 roku danych wynika, że językiem walijskim na całym świecie posługuje się 866 tys. osób.

Zmieniają nie tylko nazwę

Gdy jedne kraje debatują nad zmianą nazwy, inne zmieniają narodowe symbole. Tak jak na przykład położony w Azji Środkowej Kirgistan. Pod koniec ubiegłego roku prezydent Sadyr Dżaparow podpisał ustawę, na mocy której zmianie ulegnie flaga państwowa. Zdaniem głowy państwa, znajdujące się na kirgiskiej fladze słońce za bardzo przypomina swoim kształtem słonecznik

– W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że obecna flaga wygląda jak słonecznik. A to z kolei jest jednym z powodów, przez który kraj nie może podnieść się z kolan – zaznacza Dżaparow, który w 2021 r. objął urząd prezydenta Kirgistanu. 

Przypomnijmy, że debatę nad zmianą flagi przez wiele lat prowadzili Nowozelandczycy. Ostatecznie po dwóch powszechnych referendach – w 2015 i 2016 r. – w których większość opowiedziała się za starą flagą, podjęto decyzję o niezmienianiu narodowych barw. 

Czy wiesz, które państwa zmieniły swoje nazwy? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę

Źródła: southwalesargus.co.uk; onet.pl; Bożena Gierek, „Miejsce i znaczenie języków celtyckich w kulturze europejskiej”