Malta z kolejnym skarbem na liście dziedzictwa UNESCO. Jest nim festa, czyli tradycyjne maltańskie święto religijne. Wydarzenie to jest interpretowane na różne sposoby. Dla jednych to świadectwo wiary chrześcijańskiej Maltańczyków. Inni z kolei twierdzą, że mieszkańcy wysepek kultywują w ten sposób lokalną tradycję i tożsamość sięgającą XVI w. Obie grupy mają rację.

Tak Malta celebruje swoje dziedzictwo

Najpiękniejsze w feście jest właśnie to, że łączy mieszkańców Malty niezależnie od pochodzenia. Kto chce jeszcze bardziej poczuć klimat tego śródziemnomorskiego kraju, powinien rozważyć udział w takim wydarzeniu. Jest ich prawie 100.

Festa to kolorowy festiwal i święto religijne w jednym. Trwające tydzień wydarzenia są organizowane ku czci patrona każdego miasta lub wioski. Obecnie na Malcie i Gozo można naliczyć 95 tego typu wydarzeń, co tydzień w różnych miasteczkach i wioskach. Najwięcej jest organizowanych w okresie letnio-wakacyjnym. „Sezon” na festy zaczyna się jednak wcześniej, bo już w kwietniu, a kończy w październiku.

Dlaczego warto zobaczyć maltańskie festy?

Nieodłącznym elementem festy jest parada uliczna, koncerty i pokazy fajerwerków. Ostatniego dnia zwieńczeniem uroczystości jest procesja, podczas której posąg lokalnego patrona kościoła jest prowadzony przez duchownych. Zazwyczaj towarzyszą im parafianie i muzycy z orkiestr marszowych. Z tej okazji ulice są barwnie przystrojone. Wraz z powrotem figury patrona do kościoła (nierzadko przy oklaskach i wiwatach), święto oficjalnie się kończy.

Oto kilka przykładowych fest, które odbywają się na Malcie:

  • Festa di San Giljan w St. Julian’s (Malta),
  • Festa di Santa Marija w Valletcie (Malta),
  • Festa di San Pawl il-Baħar w St. Paul's Bay (Malta),
  • Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta),
  • Festa di Santa Marija w Gozo,
  • Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta).

Tak świętuje Malta. Wyjątkowe festy zostały wpisane na listę UNESCO / MTA

Festa nie jest jedynym elementem tożsamości maltańskiej, której szczególny status przyznało UNESCO w przeciągu ostatnich lat. Dołącza ona m.in. do Għany (maltańskiej pieśni ludowej) oraz ftiry (pieczywa), które zostały wpisane na listę odpowiednio w 2021 i 2020 roku.