Malta: co trzeba wiedzieć o Malcie?

Malta jest członkiem Unii Europejskiej. Nie musisz się zatem obawiać o możliwość swobodnego wjazdu na jej terytorium. Nie będzie Ci potrzebna wiza, wystarczy posiadać aktualny dowód tożsamości lub paszport. 

Walutą płatniczą jest Euro. Warto mieć ze sobą gotówkę. Płatności dokonywane za pomocą kart nie są tam zbyt powszechne. W dużej części mniejszych sklepach nie będziesz mógł ich dokonać. 

Wielu Polaków ma wątpliwości związane z porozumiewaniem się. Maltańczycy władają bowiem swoim własnym językiem, który nie jest popularny. Nie musisz się jednak obawiać. Na szczęście drugim urzędowym językiem jest anielski. Jeśli go znasz, bez trudu porozumiesz się w każdym zakątku tego państwa. 

Kraj składa się z wyspy głównej oraz mniejszych tworzących archipelag Wysp Maltańskich. Liczba ludności szacowana jest na 493 559. Stolica Malty to Valletta, która słynie z tego, że jest najdalej wysuniętą na południe stolicą kontynentu. 

Kiedy będziesz potrzebował pomocy, wybierzesz ten sam numer ratunkowy co w Polsce – 112. Jeśli zamierzasz z kolei korzystać ze swojego sprzętu elektronicznego lub np. będziesz chciał naładować własny telefon, musisz mieć ze sobą specjalny przewód przejściowy do kontaktu. Gniazdka są tam takie same jak np. w Anglii. Bez adaptera nie będziesz mógł zatem czerpać energii elektrycznej. 

Malta: ciekawostki

Malta to kraj z ponad siedmiotysięczną tradycją, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Można w nim podziwiać budowle starsze niż egipskie piramidy. Pierwsze z nich wznoszone były już w 3600 r.p.n.e. Państwo to jest zatem kolebką starożytnej kultury, choć często bywa to pomijane przy okazji poznawania dawnych dorobków cywilizacyjnych. 

Warto wiedzieć, że sklepy otwarte są głównie do godziny 20 lub maksymalnie 21. Osoby, które planują robienie nocnych zakupów, mogą być zawiedzione. Warto zatem wcześniej zadbać o nabycie potrzebnych produktów. Ceny do najmniejszych nie należą, ale też nie są najwyższe. Można je porównać do tych, jakie znamy np. z Włoch. 

Najpopularniejszym daniem jest pizza. Trzeba za nią zapłacić minimum 25 zł. Od takich cen zaczynają się najtańsze propozycje. Standardowy obiad w restauracji to koszt ok. sześćdziesięciu złotych. W mniej znanych i odwiedzanych przez turystów miejscowościach można znaleźć niższe ceny. 

Na szczęście całkiem nieźle kształtują się koszty biletów upoważniających do zwiedzania rozmaitych atrakcji turystycznych. Wejściówki wahają się w przedziale 10-20 zł. Dosyć drogi jest wstęp do Hypogeum, który wynosi ok. 150 zł. Niemało zapłacisz także, jeśli zechcesz zobaczyć akwarium w Qawrze. Przyjemność taka wyniesie Cię ok. 60 zł. 

Wśród ciekawostek należy wymienić także atrakcję-widmo. W wielu katalogach zachęcających do przyjechania na wyspę wciąż znajduje się reklama Azure Window, pięknego mostu skalnego o wysokości 28 metrów, który jest jednym z najbardziej znanych maltańskich widoków propagowanym przez niezliczone ilości pocztówek. Problem jednak w tym, że w marcu 2017 roku sztorm całkowicie zniszczył to urocze miejsce. 

Matla to kraj bez rzek i gór. Najwyższy punkt w państwie mierzy zaledwie 253 m n. p. m. Jest to wzgórek Ta’Dmejrek. 

Jest to państwo stanowiące raj dla płetwonurków. Uchodzi za jedną z najważniejszych baz tego sportu. Miłośnicy tej aktywności powinni wybrać się przede wszystkim w okolicę Wyspy Świętego Pawła. Pod tamtejszymi wodami znajduje się trzymetrowy posąg Chrystusa, wokół którego warto zanurkować. 

Malta: co zobaczyć?

Malta to przede wszystkim piękne naturalne krajobrazy. Ci, którzy uwielbiają delektować się takimi widokami, powinni udać się na klify Dingli. Zieleń pól, skaliste wybrzeża i rozciągający się błękit Morza Śródziemnego to wspaniała sceneria do odpoczynku. To właśnie tu można wejść na najwyższy punkt w kraju, a także zwiedzić uroczą i utrzymaną w minimalistycznym stylu kaplicę z XVII w.  

Niewiele ponad dziesięć kilometrów dalej znajduje się Blue Grotto, czyli Błękitna Grota. Wiele osób uważa, że jest to konieczny do odwiedzenia punkt na Malcie. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że to największe rozczarowanie, z jakim spotkali się w trakcie wycieczki. Gdzie jest prawda? Zapewne pośrodku. Niezadowoleni wskazują komercyjność otoczenia jako największą wadę. Rzeczywiście, łódki kursują co chwilę, co jest przyczyną sporego zamieszania i hałasu, a w pobliżu roi się od handlarzy-naciągaczy. 

Gwar nie jest jednak przypadkowy. Masowe ruchy są wynikiem olbrzymiego zainteresowania, jakim cieszy się ta atrakcja. I tu dochodzimy do sedna. Krajobrazy są rzeczywiście piękne. Przejrzysta woda, atrakcyjne skalne ściany i różnokolorowe wodne refluksy wypełniające wnętrza grot to widoki, które na długo zapadają w pamięć. Jeśli przetrzymasz zatem gwar, jaki towarzyszy na nabrzeżu, nie będziesz zawiedziony. 

Miłośnicy natury muszą udać się także na wyspę Comino, gdzie można podziwiać Błękitną Lagunę. Oczywiście w kraju aż roi się od wielu atrakcyjnych plaż, na których spędzanie czasu jest bardzo przyjemne. 

Z kolei na południowo-wschodniej części wyspy można zwiedzać Għar Dalam, ładną jaskinię, w której znaleziono ceramikę pochodzącą z ok. 5000 r.p.n.e. To właśnie to odkrycie pozwoliło wskazać pierwszą działalność człowieka w tym regionie.

Malta to również olbrzymia ilość zabytków architektury i śladów historii. Jeśli interesują Cię takie atrakcje, to przede wszystkim nie możesz pominąć wizyty w stolicy. Katalogi podają, że Valletta oferuje turystom aż 320 ciekawych obiektów. Oczywiście zobaczyć wszystkich się nie da. Skup się zatem na tych należących do "must see". A są nimi: 

  • pochodząca z XVI w. Katedra Św. Jana Chrzciciela z Oratorium, w którym można podziwiać obrazy Caravaggio;
  • Pałac Wielkich Mistrzów;
  • Pałac Casa Rocca Piccola;
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne;
  • Wyższe Ogrody Barrakka.
  • Hypogeum Ħal-Saflieni to kolejny obiekt, który trzeba zobaczyć, jeśli interesujesz się historią i architekturą. Budowla ta datowana jest na 2500 roku p.n.e. i znajduje się ona w miasteczku Paola. Jest to neolityczna świątynia. Mnajdra i Hagar Qim to z kolei ruiny innych obiektów sakralnych, które pochodzą z 3000 r. p. n.e. Są to budowle megalityczne. 

Mdina to miejsce umożliwiające podziwianie średniowiecznej architektury. Miasto otoczone jest murami, na które można wejść, by delektować się piękną panoramą, uliczki tworzą swoisty labirynt, a ruch kołowy jest wstrzymany. Stąd miejscowość bywa określana jako "cicha". 

Jeśli wciąż mało Ci zabytków, to zaplanuj wycieczkę do Mosty, w której warto zobaczyć monumentalny Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej.

Kochasz sztukę? Odwiedź koniecznie Naxxar, gdzie znajduje się Palazzo Parisio and Gardens. Jest to muzeum, które bywa porównywalne do mniejszego Wersalu. Złote ornamenty, obrazy, meble i typowo włoski ogród to największe atrakcje tego obiektu.  

Malta: kiedy jechać?

Malta to kraj, który zachwyca pogodą. Przez ponad osiem miesięcy jest tu słonecznie i ciepło. W okresie między listopadem a kwietniem, czyli poza sezonem, panuje tam średnia temperatura o wartości 14 st. C. W lecie jest to aż 32 st. C. Takie warunki sprawiają, że można tam jechać dosłownie o każdej porze roku. 

Lipiec i sierpień to szczyt turystyczny. W tym okresie jest tam najcieplej, ale to także sprawia, że będzie tam przebywało wtedy najwięcej turystów. Jeśli zatem preferujesz swobodę i mniejsze tłumy, a chcesz cieszyć się wysoką temperaturą, jedź w maju, pierwszej połowie czerwca lub od drugiej połowy września do października. Będziesz mógł wtedy zażywać kąpieli zarówno słonecznych, jak i wodnych, a jednocześnie odpoczniesz od gwaru. Jeżeli nie przepadasz za zbyt wysokimi temperaturami, wybierz początek wiosny lub jesień. 

 

Malta: co przywieźć z podróży?

Pamiątek tematycznych na Malcie nie brakuje. Jeżeli lubisz gadżety typu breloki czy otwieracze do butelek z miejscowymi motywami, to będziesz w siódmym niebie. Kupisz je dosłownie wszędzie. Jeśli poszukujesz bardziej wyszukanych i mniej masowych ozdób, postaw na miejscowe rzemiosło.

Piękne szklane przedmioty jak dekoracje na meble, filiżanki, dzbany czy wazony można kupić w wielu wioskach. Prezentują się one naprawdę wyjątkowo. Kolejnym dobrym pomysłem jest oryginalna biżuteria robiona ręcznie, jakiej w Polsce nie znajdziesz. Szeroki wybór atrakcyjnych pamiątek znajdziesz także wśród ceramiki i materiałów koronkowych. Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby wierzącej, możesz postawić na dewocjonalia, które nawiązują do objawienia, jakie miało miejsce na wyspie Gozo. W przypadku chęci postawienia na bardziej tradycyjną pamiątkę sakralną dobrze sprawdzi się klasyczny krzyż maltański.