Malta: co trzeba wiedzieć o Malcie?

Malta jest członkiem Unii Europejskiej. Nie musisz się zatem obawiać o możliwość swobodnego wjazdu na jej terytorium. Nie będzie Ci potrzebna wiza, wystarczy posiadać aktualny dowód tożsamości lub paszport. 

Walutą płatniczą jest Euro. Warto mieć ze sobą gotówkę. Płatności dokonywane za pomocą kart nie są tam zbyt powszechne. W dużej części mniejszych sklepach nie będziesz mógł ich dokonać. 

Wielu Polaków ma wątpliwości związane z porozumiewaniem się. Maltańczycy władają bowiem swoim własnym językiem, który nie jest popularny. Nie musisz się jednak obawiać. Na szczęście drugim urzędowym językiem jest anielski. Jeśli go znasz, bez trudu porozumiesz się w każdym zakątku tego państwa. 

Kraj składa się z wyspy głównej oraz mniejszych tworzących archipelag Wysp Maltańskich. Liczba ludności szacowana jest na 493 559. Stolica Malty to Valletta, która słynie z tego, że jest najdalej wysuniętą na południe stolicą kontynentu. 

Kiedy będziesz potrzebował pomocy, wybierzesz ten sam numer ratunkowy co w Polsce – 112. Jeśli zamierzasz z kolei korzystać ze swojego sprzętu elektronicznego lub np. będziesz chciał naładować własny telefon, musisz mieć ze sobą specjalny przewód przejściowy do kontaktu. Gniazdka są tam takie same jak np. w Anglii. Bez adaptera nie będziesz mógł zatem czerpać energii elektrycznej.