Brytyjska rodzina królewska, jak żadna inna, wzbudza ogromne zainteresowanie w każdym zakątku globu. Popularnością cieszą się nie tylko wszelakie doniesienia medialne związane z życiem royalsów czy bijący rekordy oglądalności serial „The Crown”, ale także pałace i zamki, będące oficjalnymi rezydencjami najsłynniejszej monarchii świata

Nic więc dziwnego, że sensację wzbudziła najnowsza wiadomość. Swoje drzwi dla zwiedzających – po raz pierwszy w najnowszej historii – otworzy ulubiona posiadłości Elżbiety II w Balmoral. To właśnie w tym szkockim zamku najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii spędziła swoje ostatnie chwile przed śmiercią. 

– Przenieś się w czasie od zakupu Balmoral przez królową Wiktorię i księcia Alberta, aż do dnia dzisiejszego. Możesz zobaczyć, jak pokoje w zamku są dziś wykorzystywane przez króla i królową oraz innych członków rodziny królewskiej – czytamy na stronie królewskiej posiadłości.

Zamek Balmoral otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Miłośnicy brytyjskiej monarchii mogą zacierać ręce. Decyzją Karola III uwielbiany przez jego zmarłą w 2022 r. matkę, Elżbietę II, zamek w Balmolar już wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. Oznacza to, że drzwi do jednej z najsłynniejszych królewskich posiadłości otworzą się dla turystów po raz pierwszy od blisko 170 lat. Choć chętnych, by na własne oczy zobaczyć wnętrza szkockiej rezydencji, nie brakuje, wielu będzie musiał obejść się smakiem. Dlaczego?

Po pierwsze, obiekt ma być otwarty tylko przez pięć tygodni, w okresie od 1 lipca do 4 sierpnia. Czyli zanim do Szkocji, na swój letni wypoczynek, udadzą się król Karol i królowa-małżonka Kamila. Po drugie, do środka będą mogły wejść dziennie maksymalnie cztery grupy liczące po 10 osób. Ci, którym uda się znaleźć w gronie szczęśliwców, zapłacą za bilety od 100 (ok. 500 zł) do nawet 150 funtów (za wersję rozszerzoną, obejmującą podwieczorek). Jak informują tamtejsze media, mimo dość wysokich cen, zainteresowanie jest ogromne, a wejściówki wyprzedają się w mgnieniu oka. 

Dotychczas zwiedzającym udostępniane były wyłącznie zamkowe ogrody i tereny wokół rezydencji, a także jedno z pomieszczeń we wnętrzu budynku. Mowa o sali balowej, gdzie umieszczona jest królewska kolekcja akwareli oraz stroje noszone przez samego króla, jak i jego poprzedników. Przypomnijmy, że zaplanowane na sezon wakacyjny wycieczki po zamku Balmoral będą pierwszą taką okazją od 1855 roku

Ulubiona rezydencja Elżbiety II

Nie od dziś wiadomo, że szkocką posiadłość w hrabstwie Aberdeenshire szczególnie upodobała sobie Elżbieta II. Zamek Balmoral był nie tylko jej ulubioną letnią rezydencją. To właśnie tutaj, w 1946 roku, najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii przyjęła oświadczyny księcia Filipa. Księżniczka Eugenia z Yorku, wnuczka królowej, przyznała kilka lat temu, że babcia czuła się tam zawsze szczęśliwa

– To jest najpiękniejsze miejsce na ziemi. Myślę, że babcia jest tam najszczęśliwsza, naprawdę kocha Szkocję. Spacery, pikniki, psy – dużo psów, tam zawsze są psy! Ludzie zawsze tam przyjeżdżają i wyjeżdżają – zdradziła córka księcia Andrzeja i Sary Ferguson. 

Co ciekawe, zamek Balmoral jest prywatną własnością rodziny królewskiej, a nie własnością państwa. W 1852 r. kupił go pradziadek Elżbiety II, książę Albert, w prezencie dla królowej Wiktorii. Znakiem rozpoznawczym szkockiej posiadłości, która zajmuje powierzchnię 20 000 hektarów, jest wieża na planie kwadratu z okrągłą wieżyczką w jednym z rogów i trzema bartyzanami

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. w Zamku Balmoral w wieku 96 lat. Następcą brytyjskiego tronu został najstarszy syn królowej, Karol. Koronacja dotychczasowego księcia Walii odbyła się 6 maja 2023 r. 

Źródła: balmoralcastle.com, archiwum redakcji.