Historia obrazująca życie rodziny królewskiej zachwyca nie tylko wspaniałą grą aktorską i przemyślanym scenariuszem, ale także idealnie dobranymi lokalizacjami. Z oczywistych względów, twórcy „The Crown” nie mogli filmować w pałacu Buckingham i innych miejscach związanych z brytyjską monarchią. Jednak oglądając kolejne odcinki, widzowie mogą odnieść wrażenie, że faktycznie zaglądają do królewskich wnętrz.

Każdy fan romantycznej historii młodej Sophie doskonale wie, gdzie kręcono „Mamma mia”. Miłośnicy serii „The Crown” mają nieco twardszy orzech do zgryzienia, bo w hitowym serialu Netfliksa wykorzystano wiele lokalizacji. Stworzenie tak zachwycającego obrazu było niemałym wyzwaniem dla twórców. Brak możliwości filmowania w oryginalnych miejscach zmusił ich do poszukiwania alternatywnych planów.

Początkowo serial miał być kręcony w specjalnie przygotowanym do tego celu studio. Jednak twórcy uznali, że różne lokalizacje dodadzą ich produkcji autentyczności. Trzeba przyznać, że Peter Morgan spisał się celująco, bo mimo że sceneria nie jest wierna oryginałowi, to doskonale oddaje królewską atmosferę.

Belvoir Castle, Leicestershire

Belvoir CastleBelvoir Castle / fot. Joe Giddens/PA Images via Getty Images

XI-wieczny zamek Belvior, który w XVI wieku stał się rezydencją hrabiostwa Rytland, pojawił się w drugim i trzecim sezonie serialu. Jego wnętrza imitowały komnaty zamku w Windsorze.  

Winchester Cathedral, Hampshire

Niezwykle charakterystyczną lokalizacją z serialu jest katedra Winchester. To właśnie ten gotycki kościół, jeden z największych w Europie, wziął udział w zdjęciach trzecim sezonie serialu. Tam odbył się pogrzeb sir Winstona Churchilla, granego przez Johna Lithgowa. 

Audley End House, Essex

Kolejna charakterystyczna lokalizacja z trzeciego sezonu „The Crown” to Audley End House. We wnętrzach XVII-wiecznej posiadłości, które wręcz ociekają iście królewskim przepychem, ekipa filmowała sceny rozgrywane we wnętrzu zamku Balmoral.

Wilton House, Wiltshire

Kolejna ciekawa lokalizacja uczestniczyła w zdjęciach do pierwszego, drugiego i trzeciego sezonu serialu. Mowa o Wilton House – rezydencji hrabiostwa Pembroke. Zachwycające wnętrza „odegrały rolę” komnat pałacu Buckingham. 

Hylands House, Essex

Hylands HouseHylands House / fot. Nick Ansell/PA Images via Getty Images

Pozostajemy w scenerii trzeciego sezonu serialu. Rezydencja Hyland House, której wnętrza zachwycają pomieszczeniami pamiętającymi epoki gregoriańską i wiktoriańską, imitowała Biały Dom. To właśnie tam księżna Małgorzata (grana przez Helenę Bonham Carter) i jej mąż spotkali się z prezydentem Johnsonem.

Caernarfon Castle, Gwynedd

Twórcy „The Crown” nie uwzględnili w serialu wielu oryginalnych lokalizacji. Jednym z wyjątków jest Caernarfon Castle – prawdziwa perła średniowiecznej architektury, zlokalizowana w północno-zachodniej Walii. To właśnie tam w 1969 roku książę Karol otrzymał insygnia księcia Walii. W serialu ta podniosła scena została nagrana w oryginalnej lokalizacji. 

Ardverikie Estate, Inverness-shire

Przenieśmy się do szkockiego regionu Highlands. Wspaniała rezydencja magnacka Ardverikie Estate pojawiła się w pierwszym i drugim sezonie serialu. Ekipa filmowała tam sceny, w których pojawiała się szkocka rezydencja królowej.   

Lancaster House, Londyn 

Lancaster House to obiekt należący do angielskiego MSZ. Luksusowa neoklasycystyczna kamienica została zbudowana w latach 20. XIX wieku. W czwartym i piątym sezonie „The Crown” zachwycające wnętrza budynku imitowały komnaty pałacu Buckingham. 

Hatfield House, Hertfordshire 

Hatfield House to miejsce niezwykle istotne dla brytyjskiej monarchii. To właśnie w tej zachwycającej wiejskiej rezydencji wychowała się królowa Elżbieta II. Tam też dowiedziała się, że obejmie tron. W serialu wykorzystano długą galerię posiadłości. Nakręcono tam scenę, w której królowa Maria idzie do biblioteki w Windsorze, by zobaczyć swojego syna Davida. 

Burghley House, Northamptonshire 

Wymieniając ciekawe serialowe lokalizacje, nie można pominąć XVI-wiecznej posiadłości Burghley House. W czwartym i piątym sezonie „The Crown”, rezydencja będąca własnością rodziny Cecil uczestniczyła w zdjęciach przedstawiających zamek Windsor. 

Old Royal Naval College, Londyn 

Old Royal Naval CollegeOld Royal Naval College / fot. Getty Images

Londyński Old Royal Naval College pojawia się w ok. 80 produkcjach, zarówno kinowych, jak i telewizyjnych. Niezwykłą atmosferę tego miejsca wykorzystali także twórcy jednego z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. To właśnie tam filmowano sceny, w których pojawia się zewnętrzna część pałacu Buckingham. 

Moor Park Mansion, Hertfordshire

Eleganckie ogrody i chodniki królewskiej rezydencji odtworzono także w Moor Park (w piątym sezonie serialu). Wspaniała posiadłość jest położona na mierzącej kilkaset akrów działce, której granice znajdują się w obszarze starego parku Manor of More. 

Ely Cathedral, Cambridgeshire

Ely CathedralEly Cathedral / fot. Getty Images

W serialu pojawiają się sceny w Opactwie Westminsterskim. Nie, nie filmowano ich w oryginalnej lokalizacji. W „The Crown”, jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich zastąpiła gotycka katedra w diecezji Ely. Tę niezwykłą budowlę można już było podziwiać na planie niektórych produkcji. Jedną z najgłośniejszych jest nagrodzony Oscarem dramat historyczny „Jak zostać królem”. 

Brocket Hall, Hertfordshire 

Zastanawiacie się, gdzie nagrano sceny, które w czwartym i piątym sezonie serialu przedstawiają pałac Kensington? Wspaniałą rezydencję książęcej pary, Karola i Diany, odtworzono w Brocket Hall – neoklasycystycznej wiejskiej posiadłości w hrabstwie Hertfordshire.

Sant Elm, Majorka 

Nie wszystkie sceny do serialu filmowano na terenie Anglii i Szkocji. W piątym sezonie pojawiły się też ujęcia uchwycone w hiszpańskiej scenerii. Pamiętacie scenę wakacji książęcej pary i ich dzieci? Powstała na morskim obszarze Sant Elm – miasta położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki.

Hedsor House, Londyn

Jedną z lokalizacji, które w czwartym sezonie serialu pojawiają się w wielu ujęciach, jest londyński Hedsor House. XVIII-wieczna rezydencja utrzymana we włoskim stylu została użyta do nagrania scen ze szkockiej rezydencji królowej i na Downing Street. 

Somerley House, Hampshire 

W czwartym sezonie pojawia się scena, w której królowa Elżbieta II składa wizytę świeżo zaślubionej książęcej parze. Te ujęcia nakręcono w Somerley House. 

Knebworth House, Hertfordshire

Knebworth HouseKnebworth House / fot. DeAgostini/Getty Images

W pamięci fanów serialu z całą pewnością zapisały się sceny, w których dochodzi do napięć między rodziną królewską a Margaret Thatcher. Te ujęcia powstały w wiejskim domu Knebworthów. 

Northern Quarter, Manchester

Występu w przebojowym serialu Netfliksa doczekała się także północna dzielnica Manchesteru. Na potrzeby zagranicznych scen, które pojawiają się w czwartym sezonie serialu, ekipa filmowa przekształciła ją w miniaturowy Nowy Jork

Wrotham Park, Hertfordshire

Ostatnia lokalizacja, którą chcemy wam przybliżyć, to Wrotham Park – dom rodziny Byng. W czwartym sezonie ta wspaniała XVIII-wieczna rezydencja posłużyła jako plan zdjęciowy dla scen, które przedstawiają prywatną salę audiencyjną królowej. To tam Elżbieta II spotkała się z Margaret Thatcher.