W Polsce Turcja jest kojarzona z wakacjami. Co roku w Antalii czy Bodrum wypoczywają tysiące Polaków. Nie wszędzie jednak słoneczny kraj przywodzi na myśl urlop, a przynajmniej nie tylko. To dlatego, że Turcja po angielsku to „Turkey”, co ma też drugie znacznie: „indyk”.

Turcja zmieniła nazwę kraju w ONZ

Po latach Turkowie najwyraźniej mieli dość pomyłek i żartów (najczęściej internetowych). W grudniu ubiegłego roku rozpoczęli proces zmiany nazwy swojego kraju. W liście do sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, Mevlüt Çavuşoğlu – minister spraw zagranicznych Turcji – napisał: zgodnie z okólnikiem prezydenckim z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie używania słowa „Türkiye” w obcym języku i późniejszą strategię zmiany nazwy kraju, rząd Republiki Tureckiej zacznie odtąd używać słowa „Türkiye”.

Dyplomata uściślił też, że nowa nazwa zastępuje używane wcześniej Turkey, Tukrei i Turquie.

„Turkey” to już przeszłość

Na początku czerwca Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła wniosek tureckiego rządu. Od teraz Turkey to Türkiye. Przynajmniej w strukturach ONZ.

– Kraje mają swobodę wyboru sposobu, w jaki chcą być nazywane. Nie dzieje się to codziennie, ale nie jest niczym niezwykłym, że kraje zmieniają swoje nazwy – powiedział w rozmowie z CNN rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Çavuşoğlu przekazał informację o zmianie tureckiej agencji prasowej Anadolu. – Umożliwiliśmy ONZ i innym organizacjom międzynarodowym i krajom zmianę w używaniu słowa Türkiye – powiedział.

Turecki dyrektor ds. komunikacji Fahrettin Altun opublikował w środę na Twitterze wideo promocyjne z podpisem: #HelloTürkiye.

Wakacje w Turcji

Tego lata duża część Polaków ponownie planuje wypoczynek w Turcji. W ostatnim czasie kraj ten wprowadził szereg zmian związanych z wjazdem dla zagranicznych gości. Nie wszystkie dotyczą pandemicznych obostrzeń. Od 19 kwietnia wybierając się do Turcji nie musimy mieć paszportu. Wystarczy dowód osobisty.

Do niedawna tylko turyści przybywający do Turcji drogą lądową lub morską nie musieli okazywać tzw. paszportu covidowego czy wyników testu na koronawirusa. Obostrzenia dotyczyły wyłącznie pasażerów samolotów. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego zasady zostały jednak ujednolicone. Od 1 czerwca przyjezdni są zwolnieni z posiadania dowodu szczepienia i wyników testów PCR.

Turcja słynie z kurortowych miasteczek. Na zdjęciu Bodrum. / fot. Anton Petrus/Getty Images​​​​​​

Na przełomie maja i czerwca w Turcji zniesiono również obowiązek zasłania nosa i ust w komunikacji zbiorowej.

Kraje, które zmieniły nazwę

Nie tylko Turcja zdecydowała się na zmianę nazwy kraju. Podobne kroki wcześniej podjęły też Cejlon (od 1972 r. Sri Lanka) czy Górna Wolta (od 1984 r. Burkina Faso). Na początku 2020 r. głośno było o rzekomej zmianie nazwy przez Holandię. W rzeczywistości kraj zaczął jednak odchodzić od popularnej za granicą nazwy na rzecz oficjalnej, czyli Królestwa Niderlandów.