Macedonia Północna jest pod tą nazwą oficjalnie znana od 2019 roku. Stało się tak w wyniku porozumienia z sąsiednią Grecją. Grecy nie chcieli zaakceptować za swoimi granicami sąsiada, który nosi taką samą nazwę co jeden z greckich regionów. Kwestią sporną było również to, który z narodów ma prawo nawiązywać do dziedzictwa i tradycji starożytnego królestwa Macedonii. Spór ów zresztą do dzisiaj nie został rozstrzygnięty. 

Gdzie leży Macedonia Północna?

Macedonia Północna to kraj niewielki. Zajmuje powierzchnię zbliżoną do powierzchni województwa lubelskiego. Nieduże terytorium jest jednak pełne atrakcji, które zaczynają przyciągać coraz więcej turystów. Macedonia Północna to wciąż jedno z najmniej „zdeptanych" państw na Bałkanach. Nie ma tu jeszcze mocno rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Są za to malownicze pasma gór Korab i Szar Pianina, urokliwe miasta Ochryda, Skopje i Bitola, kaniona Matka, parki narodowe oraz jedne z najpiękniejszych jezior Europy – Prespa i Berowo. 

Do 1991 roku ten bałkański kraj był częścią Jugosławii. Macedonia jako jedyna z republik jugosłowiańskich uzyskała niepodległość bez rozlewu krwi. Mieszkańcy i mieszkanki kraju są niezwykle dumni ze swojej historii i tradycji. Są przy tym gościnni i otwarci. Ponad połowa obywateli to Macedończycy, choć mieszka tu także wielu Albańczyków i Turków. Językiem urzędowym jest macedoński – język słowiański, daleko spokrewniony z polszczyzną. 

Dla wielu turystów najpiękniejszym krajem tej części Bałkanów jest właśnie Macedonia. Atrakcje tego kraju prezentujemy poniżej. 

Jak zaplanować podróż do Macedonii Północnej?

Wybierając się do Macedonii trzeba przy wjeździe okazać paszport lub dowód osobisty. Co prawda Macedonia Północna nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak granice tego kraju można przekraczać po okazaniu dowodu osobistego. Bez wizy można przebywać w Macedonii Północnej do 90 dni. Jeżeli pobyt przekracza 24 godziny, należy zadbać o zameldowanie. Formalności można dokonać w najbliższym posterunku policji (policiska stanica). 

Walutą Macedonii Północnej jest denar macedoński. Denary można kupić na miejscu, wymieniając je na euro czy dolary. 

Samolotem do Skopje najłatwiej dolecieć LOT-em z Warszawy. To jedyne bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski do Macedonii Północnej. Lot trwa około 2 godzin, a za bilety trzeba zapłacić od 900 złotych. 

Podróż samochodem przez Wiedeń, Budapeszt i Belgrad zajmie przynajmniej 16 godzin. Również Flixbusem można dojechać do Skopje z przesiadkami w Budapeszcie i w Belgradzie. 

Kanion Matka. fot. Seba Rem/Getty Images

Kiedy jechać do Macedonii Północnej?

Macedonia to państwo leżące w strefie klimatu podzwrotnikowego. Latem można tu oczekiwać prawdziwych upałów. Nie brakuje jednak miesięcy, kiedy piekące słońce mniej daje się we znaki. Najchłodniej jest w grudniu, styczniu i lutym. Zimą należy liczyć się jednak z mrozami i opadami śniegu, zwłaszcza w wyżej położonych regionach kraju. W tym okresie Macedonia Północna ma do zaoferowania kilka ośrodków narciarskich, w tym 54 km tras zjazdowych i 35 wyciągów. 

W kwietniu, podobnie jak we wrześniu i październiku, panuje najprzyjemniejsza temperatura do zwiedzania. W ciągu dnia jest ciepło, ale nie upalnie. Warto zaplanować dłuższe trasy po górach, wypożyczyć rowery lub zorganizować wycieczkę objazdową po tym stosunkowo niewielkim kraju.

Sezon turystyczny w Macedonii trwa od maja do września. Największych upałów należy spodziewać się w czerwcu, lipcu i sierpniu. W tym czasie warto pomyśleć o wypoczynku nad jednym z jezior.

Warto pamiętać, że Macedonia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie, co oznacza, że zdarzają się tu trzęsienia ziemi.

Macedonia atrakcje – co warto zobaczyć

Oto 5 największych atrakcji na turystycznej mapie Macedonii Północnej. 

Kanion Matka

Oddalony o zaledwie 15 km od Skopje kanion Matka to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Macedończyków. Naturalny wąwóz rzeki Treska wyróżnia się stromymi zboczami. Warto się tu wybrać na trekking, obserwację dzikich ptaków (m.in. orłów bielików) oraz kilkunastu gatunków motyli.

W pobliżu kanionu znajduje się park speleologiczny z 10 jaskiniami długości od 20 do aż 176 metrów. Niezapomnianym przeżyciem jest zobaczenie na żywo liczącego ponad 2,7 tys. lat stalagmitu o kształcie szyszki w jednej z jaskiń. W okolicy można uprawiać wspinaczkę sportową, alpinizm lub wybrać się na spływ kajakami po rzece Treska. 

Skopje

Stolica Macedonii Północnej to jednocześnie największe miasto w kraju, a także centrum kulturalne, akademickie i biznesowe. Jest położone na północy kraju nad rzeką Wardar. Antyczna nazwa miasta to Skupi. Największe atrakcje Skopje to:

  • kamienny most na rzece Wardar – jeden z symboli miasta. Most przebudowano w XV wieku i stanowi połączenie pomiędzy nową i starszą częścią Skopje;
  • twierdza Kale – dominujący nad lewym brzegiem rzeki fort wzniesiono w VI wieku. Warto się tam wybrać, by podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. 

Stary bazar w Skopje. fot. RilindH/Getty Images

Ruiny miasta Stobi

Jedno z najbardziej znanych antycznych miast na terenie Macedonii. Stobi leży w samym centrum kraju i wciąż jest oblegane przez archeologów, którzy odnajdują tu kolejne ślady starożytnego świata. Warto zatrzymać się tu na cały dzień, by zobaczyć wczesnochrześcijańską bazylikę, niezwykłe mozaiki podłogowe, a także Pałac Theodosian i dom Poliharm. 

Parki narodowe Mawrowo i Galczica

Macedonia to przepiękna przyroda i liczne parki narodowe, które warto odwiedzić. Turyści mogą tu podziwiać lasy, urwiska, wysokie szczyty górskie, a także korzystać z licznych tras przeznaczonych do pieszych wędrówek. W lasach parku Mawrowo kryje się monaster św. Jana Chrzciciela, niezwykle malowniczo położony klasztor.

Park narodowy Galczica leży z kolei pomiędzy Prespą i Jeziorem Ochrydzkim, natomiast na terenie parku Mawrowo znajduje się najwyższe pasmo górskie Macedonii – Korab.

Ochryda

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Ochryda (w oryginale Ohrid) leży w południowo-zachodniej Macedonii, na północno-wschodnim wybrzeżu Jeziora Ochrydzkiego. Spacerując starówką można podziwiać między innymi budynki z czasów rzymskich i bizantyjskich, a także średniowieczne cerkwie, w tym położoną na wysuniętym cyplu cerkiew św. Jana Kaneo.

Nad krystalicznie czyste Jezioro Ochrydzkie warto się z kolei udać na całodniowy wypoczynek na jednej z tutejszych malowniczych plaż. 

Jezioro Ochrydzkie. fot. Paul Biris/Getty Images

Co zjeść w Macedonii Północnej?

Kuchnia macedońska garściami czerpie z bogatych tradycji kulinarnych Bałkanów, na które wpływ miały zarówno kuchnia grecka, turecka, jak i włoska. Przede wszystkim warto tu kosztować znakomitych dań mięsnych, serów i wyśmienitych win. 

Narodowym daniem Macedonii Północnej jest sarma, czyli tamtejsza wersja naszych swojskich gołąbków. Sarma to liście kapusty faszerowane mięsem i ryżem. Równie często jada się tu tavce gravce, czyli potrawkę z gotowanej fasoli z zasmażką z czerwonego pieprzu. Zamawiając musakę, nie należy spodziewać się dania znanego z kuchni greckiej. Musaka po macedońsku wielkie plastry ziemniaków podawane z mięsem, smażoną cebulą i jajkiem. 

Macedończycy uwielbiają wino i wiedzą, jak ten trunek wytwarzać. Alkoholem popularnym w tym bałkańskim kraju jest także rakija, mocny napój otrzymywany z przefermentowanych owoców. Standardowa zawartość alkoholu w tym napitku jest zbliżona do zawartości alkoholu w wódce, jednak domowa rakija może mieć nawet 60%. Z Macedonii warto również przywieźć przyprawy, szczególnie grubo mieloną, wysuszoną w promieniach słońca paprykę o nazwie bukovec.