Trentino to region bardzo dobrze znany miłośnikom aktywnej turystyki i sportów zimowych. Północ Włoch kusi turystów malowniczymi krajobrazami, które można nie tylko podziwiać, ale też przemierzać. Od grudnia do kwietnia najlepiej sprawdzą się tam narty oraz snowboard.

Goście mają do dyspozycji 227 wyciągów narciarskich. Wiele z nich uchodzi za najnowocześniejsze w Alpach. W sumie obsługują 800 km stoków. To nie wszystko. Trentino daje też gwarancję zaśnieżenia stoków od grudnia do kwietnia aż w 90%.

Gdzie na narty w Trentino?

Większość terenów narciarskich Trentino skupiają dwa duże obszary: Dolomiti Superski i Skirama Dolomiti Adamello Brenta. Pierwszy z nich to największa karuzela narciarska na świecie, obejmująca tereny narciarskie Val di Fassa, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle. Skirama Dolomiti Adamello Brenta to już największy w Trentino Campiglio Dolomity Brenta

Kto regularnie odwiedza Trentino, ten dobrze wie, jak dynamicznie zmienia się okolica. W tym sezonie również nie brakuje nowości. Wiele z nich dotyczy Campiglio – Dolomiti di Brenta. Na obszarach Prà Rodont i Doss del Sabion stary system wyciągów narciarskich został zastąpiony nową i bardziej nowoczesną 10-osobową kolejką linową.

Val di Fiemme w Trentino / fot. mat. prasowe

Nowa jednokablowa, automatyczna, kolejka linowa obejmuje odcinek od Prà Rodont do szczytu. Została wyposażona w 53 nowe kabiny. Jedna z nich posiada przezroczystą podłogę, co daje wrażenie, jakbyśmy zawiśli w powietrzu. Podczas projektowania systemu szczególną uwagę zwrócono na integrację z otoczeniem. Dlatego całkowicie przerobiono dwie stacje początkowe i końcowe, które miały wtapiać się w środowisko naturalne.

Po opuszczeniu wyciągu można bezpośrednio dotrzeć do stoków lub wjechać ruchomymi schodami albo windą do zupełnie nowego Rifugio Doss del Sabion. Kultowy ośrodek otwarty w 1969 r. również doczekał się rozbudowy. Rifugio otrzymało nowy bar z widokiem na Dolomity Brenta oraz nowe bistro znajdujące się na drugim piętrze i tarasu. Można tam zjeść lunch, podziwiając wyjątkową panoramę 360 stopni, która rozciąga się od Dolomitów Brenta po masywy Adamello i Presanella.

W Madonna di Campiglio, gdzie nadal można korzystać z karnetów pay per use, w ośrodku Campo Scuola wprowadzono automatyczny system naśnieżania. Zainstalowano go także na stoku Belvedere, który przeszedł ogólną zmianę wyglądu. Dostosowanie szerokości i zmniejszenie, w początkowej części, nachylenia stoku, ułatwiło narciarzom powrót do doliny.

Z kolei w Passo Tonale wcześniejszy wyciąg krzesełkowy został zastąpiony przez wyciąg z 6-osobowymi krzesełkami.

Co nowego w Trentino? Te zmiany zachwycą narciarzy

Paganella również szykuje zmiany na nadchodzący sezon narciarski. W obozie szkoleniowym w Laghet di Andalo historyczny dwuosobowy wyciąg krzesełkowy zostanie uzupełniony o nowoczesną i funkcjonalną 10-osobową, demontowalną kolejkę linową o nazwie „Baby Express”. Nowy wyciąg, o długości 395 m i przewyższeniu 113 m, będzie obsługiwał nowy odcinek niebieskiej trasy dla początkujących. Trasa zaczyna się od „Ferna” i łączy się ze stokiem Laghet. Za to w snowparku Dosson, po wcześniejszej rozbudowie, zostaną zainstalowane nowe elementy dedykowane snowboardzistom i freeriderom.

W Alpe Cermis odnowiono kabiny na trasie z Cavalese do Doss Laresi, a w Latemar Ski Center system naśnieżania. Podobnie jak w San Marino, gdzie zainstalowano 20 armatek śnieżnych nowej generacji.

Wprowadzenie technologii do zarządzania automatycznymi systemami naśnieżania to wspólny mianownik działań podejmowanych w regionie narciarskim Val di Fassa. Działania te mają na celu zwiększenie przyjemności i bezpieczeństwa na trasach Dolomitów. W końcu to właśnie na stoku LaVolata w Passo San Pellegrino w lutym 2024 r. odbędzie się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

Na Ciampedìe trwa rozbudowa toru do boardercrossu oraz stoków Cigolade i Tomba. Tutaj również wiele ze stoków zostało wyposażonych w nowy systemem naśnieżania.

Narty w Trentino: zapamiętaj te daty

Pierwsze udogodnienia czekają na narciarzy już po wylądowaniu we Włoszech. Od 7 grudnia 2023 r. do 1 kwietnia 2024 r., w soboty i niedziele, dzięki usłudze FlySki Shuttle, główne ośrodki narciarskie w Trentino będą połączone bezpośrednimi transferami z lotniskami:

oraz ze stacjami kolejowymi Wenecja-Mestre, Mediolan Centrale i Trydent.

Ośrodki włączone w projekt to:

  • Val di Sole,
  • Val di Fassa,
  • Val di Fiemme,
  • San Martino di Castrozza,
  • Madonna di Campiglio
  • i Pinzolo.

Więcej informacji: www.flyskishuttle.com/it/

Ośrodek Val di Sole w Trentino poleca się narty i nie tylko / C. Baroni

Darmowy dzień jazdy na nartach

Kolejna data do zapamiętania to 16 grudnia. Tego dnia instruktorzy z wybranych szkół narciarskich Trentino zapraszają wszystkich na bezpłatne 2-godzinne lekcje grupowe dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych. W trakcie darmowych zajęć będzie można podszkolić się zarówno z jazdy na snowboardzie, jak i narciarstwa alpejskiego oraz klasycznego. Na czas trwania lekcji sprzęt i karnety również będą gratis.

Jedyny koszt – w wysokości 10 euro za osobę – to potwierdzenie rezerwacji na stronie www.trentinosci.it/it/scuol. Zebrane środki trafią w całości do Sportabili, trydenckiego stowarzyszenia popularyzującego narciarstwo wśród niepełnosprawnych dzieci.

Dodatkowo każdy, kto zarezerwuje sobie weekend na udział w Free Ski Day, otrzyma dwudniowy karnet narciarski w cenie dziennego biletu.

Do 23 grudnia można również skorzystać z promocji Superpremiére. Oferta obejmuje 4 noce w cenie 3, 4-dniowy karnet narciarski w cenie 3-dniowego, 4 lekcje jazdy na nartach w cenie 3 (dotyczy obiektów biorących udział w promocji).

Skisafari w Dolomitach

A gdyby tak postawić na jeszcze bardziej aktywny wypoczynek i odbyć prawdziwą podróż przez „wielkie piękno” Dolomitów? Dolomiti Skisafari – Sellaronda Top Experience to przygoda, podczas której odkrywa się coraz to nowe i fascynujące krajobrazy, przemieszczając się z jednej doliny do drugiej. W trakcie istnieje możliwość zatrzymania się w różnych schroniskach na trasie, gdzie można skosztować lokalnych specjałów kulinarnych i cieszyć się ciepłym przyjęciem menedżerów.

Oferta obejmuje 6 noclegów w hotelu i 1 w schronisku (niepełne wyżywienie), 6-dniowy karnet narciarski Dolomiti Superski, wycieczkę narciarską w towarzystwie instruktorów szkół narciarskich Val di Fassa, plecak Val di Fassa, aperitif o zachodzie słońca i całodzienne doświadczenie Dolomiti Ski Sunrise.