Gdzie w Unii Europejskiej żyje się najlepiej? W tegorocznym rankingu ogólnej satysfakcji z życia w krajach wspólnoty wynika, że Polska jest jednym z najszczęśliwszych państw. Zajęliśmy wysokie 2. miejsce na równi z Finlandią, która z kolei od lat jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Oczywiście tytulatura jest tu zależna od rankingu. Zestawienie, w którym Polska znalazła się na podium to raport przygotowany przez Eurostat.

Jaki jest najszczęśliwszy kraj w Unii Europejskiej?

To, że Polska zajęła tak wysokie miejsce, może być dla wielu osób zaskoczeniem. I nie chodzi tu wcale o naszą narodową skłonność do narzekania. Obiektywnie patrząc, nie jesteśmy najbogatszym krajem Unii Europejskiej. Co ciekawe, Rumunia, w której PKB jest jeszcze niższe niż w Polsce, również znalazła się na 2. miejscu. To, zdaniem ekspertów, pokazuje, że pieniądze nie są jedynym czynnikiem satysfakcji z prowadzonego życia. Co jeszcze bierzemy pod uwagę?

Analizując poszczególne grupy społeczne, w których zadowolenie było najwyższe, można wyprowadzić uproszczony wniosek, że poza wysokimi zarobkami szczęście dają też wyższe wykształcenie i posiadanie dzieci. Rodzice wykazywali bowiem większe zadowolenie z życia niż osoby bezdzietne. Podobne badanie przeprowadzone na innych kontynentach wykazało z kolei, że to mniejsze gospodarstwa domowe wiodą bardziej szczęśliwe życie.

Od czego zależy zadowolenie z życia?

Interesujące różnice zaobserwowano w kwestii wieku. Jak się okazuje, to czy bardziej zadowolona z życia jest młodzież, czy może jednak seniorzy, zależy od kraju, o jakim mówimy. I tak na przykład w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii osoby najstarsze są szczęśliwsze niż młodsze. W pozostałych krajach UE sytuacja wygląda odwrotnie.

W poprzednich latach mężczyźni wykazywali nieco niższą satysfakcję z życia od kobiet. Jednak w najnowszym zestawieniu te różnice są niemal niewidoczne.

Mieszkańcy tych państw są najszczęśliwsi

Mimo inflacji, konsekwencji wojny Rosji z Ukrainą i coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatu w 2022 r. obywatele Unii Europejskiej byli ogólnie zadowoleni z życia. Średni wynik dla wszystkich krajów wyniósł 7,1 w 10-punktowej skali. Powyżej średniej swoje zadowolenie z życia oceniają Austriacy (7,9), którzy tym razem zajęli 1. miejsce. Tuż za Austrią 2. miejsce z wynikiem 7,7 zajęły Polska, Rumunia i Finlandia. Niewiele niższy wynik, bo 7,6 wykazały odpowiedzi Belgów i Holendrów.

Co ciekawe, 3 ostatnie miejsca od końca zajęły kraje kojarzone raczej z dobrym życiem, a przynajmniej dwa z nich. Najniższe wyniki otrzymały Grecja (6,7), Niemcy (6,5) oraz Bułgaria (5,6).

Polska w World Happiness Report

W 2023 r. Finlandia po raz kolejny została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie z wynikiem 7,804 na 10 punktów. To już piąty raz z rzędu, kiedy Finowie mogą cieszyć się wygraną. Dwa kolejne miejsca na podium zajęły Dania i Islandia.

W tegorocznym World Happinness Report Polska wypadła z kolei znacznie słabiej niż w zestawieniu Eurostatu. W 2023 roku zajęliśmy 39. miejsce, co jest awansem o 9 pozycji względem poprzedniego roku. Nasz kraj uzyskał łącznie 6250 punktów. To więcej niż Japonia, Brazylia czy Portugalia. Wyprzedzają nas natomiast nasi sąsiedzi, w tym Czechy (18.), Litwa (20.) oraz Słowacja (29.).

Warto podkreślić, że w WHR pod uwagę jest brane nie tylko subiektywne zadowolenie obywateli, ale też niezależna ocena 6 czynników wpływającą na jakość życia. Np. długość życia w zdrowiu czy postrzeganie korupcji.