Niewiele jest innych krajów, które prezentują tak dużą różnorodność. Praktycznie każdy region Rumunii cechuje się zupełnie innym charakterem. To sprawia, że w tym pięknym kraju znajdziemy całą masę interesujących miejsc, a spędzony tam czas będziemy wspominać z sentymentem.

Rumunia - informacje

Czy Rumunia jest w Unii Europejskiej? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, planujących odwiedzić ten zachwycający kraj. Odpowiadamy - tak, od 1 stycznie 2007 roku Rumunia jest członkiem wspólnoty. Dla podróżujących stanowi to ogromne udogodnienie, bo do przekroczenia granicy potrzebny jest wyłącznie ważny dowód osobisty lub paszport.

Na terenie Rumunii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), więc zakup dodatkowej polisy nie jest konieczny. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie pokryje jedynie koszty niezbędnego leczenia w publicznych placówkach i w tych, które podpisały umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Poza dużymi ośrodkami miejskimi, dostęp do służby zdrowia może być nieco utrudniony więc mimo wszystko warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego.  

W Rumunii obowiązuje zakupione w Polsce ubezpieczenie OC pojazdu, ale nie można zapomnieć, że taka polisa chroni jedynie przed skutkami materialnymi zdarzeń drogowych. Jeżeli planujemy podróż samochodem, warto rozważyć zakup polisy o szerszym zakresie ochrony.

Najwygodniejszą podróż do Rumunii zapewni nam transport lotniczy. Dostępne są połączenia, które nie wymagają żadnych przesiadek. Na miejsce dostaniemy się też pociągiem lub autokarem. 

Decydując się na podróż samochodem, trzeba pamiętać, że trasa Warszawa-Bukareszt to prawie 1700 km.

Z czego słynie Rumunia?

Rumunia to niezwykle różnorodny kraj, zarówno pod względem budownictwa, jak i kultury i obyczajów. W różnych regionach można spotkać piękne zabytki architektoniczne, zwłaszcza obiekty sakralne, z których słyną całe Bałkany. Rumunia oferuje też zachwycającą przyrodę (nie można zapomnieć, że ok. 30 proc. powierzchni kraju pokrywają góry) i piękne plaże (choć niewiele osób wybiera się do tego kraju specjalnie z myślą o plażowaniu).

Zabytki i przyroda to mocne walory Rumunii, ale mówiąc o tym, co rozsławia ten kraj na całym świecie, na pierwszym miejscu należy wymienić "Paryż Wschodu", a na drugim - mity o hrabim Drakuli, którego pierwowzorem był Wład Palownik. 

 

Co warto zobaczyć w Rumunii?

Rumunia oferuje tyle atrakcji, że trudno jest wymienić je w jednej publikacji. Poniżej skupiamy się na punktach, które warto umieścić w swoim planie wycieczki. Nie, nie zamieściliśmy tam słynnego zamku w Branie, który uchodzi za mało interesującą atrakcję, a do której ustawiają się gigantyczne kolejki chętnych na zwiedzanie.

Bukareszt

Stolica Rumunii jest nazywana "Paryżem Wschodu". Miasto słynęło z kunsztownej architektury jeszcze przed okresem rządów Ceaușescu. Komunistyczny dyktator chciał jednak upodobnić miasto do stolicy Francji w sposób dosłowny. W rezultacie, miejsce wielu wspaniałych zabytków zajęły budowle o dość kontrowersyjnej urodzie. Na miejscu warto zobaczyć ogromny Pałac Parlamentu i prowadzącą do tego obiektu Bulevardul Unirii - ulicę porównywaną do paryskich Pól Elizejskich. Nie można pominąć najważniejszych zabytków miasta - Pałacu Królewskiego, Ateneum Rumuńskiego czy Monaster Stavropoleos.

Zamek w Hunedoarze

Ten obiekt uchodzi za najpiękniejszy przykład gotyckiej architektury w środkowej części Europy. Główny dziedziniec jest otoczony kilkoma obiektami - gotyckim pałacem, kaplicą i pomieszczeniami gospodarczymi. Całość okalają mury z licznymi wieżami i bastionami.

Cerkiew w Curtea de Argeș

W mieście Curtea de Argeș znajdziemy zachwycającą świątynię klasztorną, nazywaną Nową Metropolią. Cerkiew wzniesiona w 1517 roku łączy w sobie orientalne elementy arabskie z cechami architektury osmańskiej i serbskiej. To jeden z największych skarbów Wołoszczyzny. 

Katedra św. Michała w Alba Iulia

Mówiąc o najcenniejszych zabytkach rumuńskiej architektury sakralnej, nie sposób nie wymienić tej świątyni. XIII-wieczna katedra jest prawdziwą ozdobą stolicy okręgu Alba.

Sighișoara 

Jedno z najlepiej zachowanych saskich miast w Rumunii. Znajdziemy tam wiele cennych zabytków, w tym wpisaną na listę UNESCO starówkę, którą otaczają mury i baszty. Będąc na miejscu, koniecznie trzeba zobaczyć wspaniałą Wieżę Zegarową, wzniesioną w XIV wieku. 

 

Co warto kupić w Rumunii?

Z Rumunii przywieziemy masę fantastycznych wspomnień i piękne fotografie, ale z całą pewnością nie będą to nasze jedyne pamiątki. Zacznijmy od najmniej trwałych.

Pod koniec pobytu w tym pięknym kraju, warto zaopatrzyć się w kilka butelek tamtejszych trunków. Oczywistym wyborem będzie tuica, czyli śliwowica, ale nie można też nie docenić rumuńskich win.

Były pyszne trunki, więc czas na smakołyki. Smak Rumunii przywoła tradycyjne salami z Sibiu i wyborny dżem śliwkowy.

Co warto jeszcze przywieźć? Na pewno kilka tradycyjnych wyrobów rzemieślnicze - drewniane sztućce, haftowane obrusy i bogato zdobione wyroby ceramiczne

 

Rumunia - ciekawostki

Pałac Parlamentu w Rumunii jest drugim największym budynkiem użyteczności publicznej na świecie. Pod względem powierzchni ustępuje tylko amerykańskiemu Pentagonowi.

W 1999 roku Narodowy Bank Rumunii wyemitował banknot 2000 lei. Był to pierwszy polimerowy banknot w Europie.

Najmniejszym banknotem świata jest rumuńskie 10 bani z 1917 roku - mierzy zaledwie 2,75x3,8 cm. 

Nie każdy o tym wie, ale jedna z najpiękniejszych dróg świata mieści się właśnie w Rumunii. Mowa o niezwykle malowniczej i krętej Trasie Transfogaraskiej.

W Rumunii odkryto najstarsze w Europie Środkowej malowidła naścienne z czasów jaskiniowych. Znalezisko z jaskini Coliboaia liczy 35 tys. lat.