Brandenburgia, jeden z 16 landów Republiki Federalnej Niemiec, leży na północnym wschodzie kraju. Jest piątym pod względem wielkości krajem związkowym - prawie tak dużym jak Belgia! Od wschodu graniczy z Polską, a linia graniczna ciągnie się od województwa lubuskiego przez zachodniopomorskie (jako jedyny niemiecki kraj ma wzmiankę w konstytucji o przyjaznych relacjach z Polską!).

Największą skarbnicą pałaców jest Poczdam - stolica landu, ale oprócz zdobnych rezydencji, czekają w Brandenburgii nietypowe atrakcje. Warto wiedzieć, że ten kraj obfituje w jeziora, których - jak się szacuje - jest tutaj ok. 3 tysięcy! To jednocześnie najbogatszy w wody śródlądowe region w całej Europie Centralnej. Do tego należy dodać 30 tys. kilometrów rzek i kanałów oraz ok. 13 tys. km dróg rowerowych.

Zobacz, czego się możesz się spodziewać tuż za polsko-niemiecką granicą.

1. Pałac Sanssouci, Poczdam

Fot. SPGS/Hans Bach

Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w stolicy Brandenburgii - Poczdamie. To rokokowy pałac należący niegdyś do Hohenzollernów, położony we wschodniej części okazałego parku Sanssouci. Początkowo, a więc w latach 40. XVIII wieku,  miał pełnić funkcję letniej rezydencji króla Prus Fryderyka Wielkiego. Jest odzwierciedleniem jego nietuzinkowej osobowości. Nie przypadkowa jest sama nazwa - Sanssouci - zaczerpnięta z języka francuskiego, oznacza beztroskę, brak zmartwień. Szeroki stok na którym znajduje się pałac, został podzielony na sześć części - porośniętych winoroślami tarasów, do których prowadzą  imponujące szerokie schody.  Do dziś na płycie nagrobnej Fryderyka składane są... ziemniaki. Król wydał bowiem specjalny dekret, który zobowiązywał chłopów do uprawiania tej rośliny. Decyzja władcy uratowała kraj przed klęską głodu.

2. Pałac Cecilienhof, Poczdam

Fot. Getty Images/Odd Andersen

Fot. Anna Nowak

Ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów zdecydowanie wyróżnia się spośród rokokowych i klasycystycznych rezydencji pruskich władców. Jest wzorowany na angielskich dworach z czasów Tudorów, a szczególną uwagę zwraca jego zdobiona drewnem elewacja.

Miejsce odegrało szczególna rolę w 1945 roku. To właśnie tutaj, w Wielkiej Sali obradowali uczestnicy konferencji poczdamskie - Churchill, Truman i Stalin. Dyskutowano o powojennym kształcie starego kontynentu. Podczas konferencji ostateczne zadecydowano o przebiegu granicy między Polską a Niemcami i to właśnie wtedy prezydent USA wydał przez telefon rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Obecnie znajduje się tu wyjątkowa wystawa poświęcona tamtym wydarzeniom historycznym. Warto zwrócić uwagę na okolicznościową wystawę multimedialną „Wielka Trójka”, która będzie dostępna tylko do końcu 2020 roku. Do zwiedzających „przemówią“ główni bohaterowie konferencji, ale też pochodzący z Chin świadkowie tamtych wydarzeń oraz członkowie poszczególnych sztabów wojskowych. Narratorem-przewodnikiem jest postać Joy Hunter, brytyjskiej sekretarki, która protokołowała przebieg spotkań na konferencji. Zwiedzającym zostanie udostępniony także jej pamiętnik, który został wypożyczony z innych zbiorów.

Na odwiedzających czekają darmowe przewodniki audio w języku polskim. We wnętrzach oprócz parteru związanego z konferencją, zobaczymy XIX-wieczne pomieszczenia, takie jak komnata stylizowana na… kajutę okrętową. Na zwiedzanie warto zarezerwować 60-90 minut.

3. Pałac Branitz, Cottbus

Fot. Stiftung Fürst Pückler Museum Branitz/Bildarchiv Monheim GMBH

Fot. Anna Nowak

Fot. Anna Nowak

Położone na obrzeżach Cottbus (Chociebuż ) pałac i park tworzą urokliwy kompleks. Miejsce zdecydowanie niedoceniane, a szkoda. Park czerpie ze stylu angielskiego i orientalnych fascynacji założyciela - Hermanna Ludwika von Pückler-Muskau, księcia-podróżnika, pisarza, barwnej postaci, która zasłynęła m.in. z decyzji o posadzeniu ananasów w jednym ze swoich parków. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są… piramidy, z których jedna - Tumulus, pełni funkcję grobowca księcia. To wszystko zaledwie 30 km od polskiej granicy.

4. Pałac Rheinsberg

https://www.national-geographic.pl/uploads/media/default/0014/20/971121c81345367c05d88fd740fb61de6d450e72.jpeg

Fot. DZT/Wędrowne Motyle

Dawna posiadłość Hohenzollernów, malowniczo położona nad jeziorem Grienericksee, miała posłużyć za wzór dla budowniczych wspomnianego wcześniej pałacu Sanssouci. Spędzony tam czas Fryderyk II Wielki opisywał jako "najszczęśliwszy w życiu". Rezydencja została  wzniesiona w XVII wieku w miejscu, w którym niegdyś mieścił się średniowieczny zamek zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Akademia Muzyczna. Ogromne wrażenie robi otaczający budowlę park krajobrazowy w stylu sentymentalnym. Przez miasto Rheinsberg przebiega krajobrazowa trasa turystyczna Niemiecki Szlak Alei.

 

5. Pałac-muzeum Oranienburg

Fot. TMB Fotoarchiv Steffen Lehmann

W samym centrum tej niewielkiej miejscowość we wschodnich Niemczech znajduje się  barokowy pałac, którego początki sięgają połowy XVII wieku. Powstał jako wiejska rezydencja dla Luizy Henryki Orańskiej - to od jej nazwiska pochodzi nazwa miejscowości, a jej postać upamiętnia pomnik znajdujący się przed wejściem do pałacu. Rezydencja przeżyła ponowny rozkwit w połowie XVIII w.  Rozbudowano ją i bogato wyposażono, przekształcając w jedno z najznamienitszych brandenburskich założeń pałacowo-ogrodowych. Wykończono urzekającą salę balową zwaną "Pomarańczowym salonem, na sufitach której znajdują się alegoryczne malowidła wysławiające dynastię Orańską-Nassau.

Obecnie swoją siedzibę ma tutaj muzeum pełne wyjątkowych dzieł sztuki, takich jak etażerki w komnacie z porcelaną, królewskie srebro w srebrnej komnacie, XVII-wieczne fotele z kości słoniowej wykonane w Brazylii, rzeźby François‘a  Dieussarta i Bartłomieja Eggersa, obrazy Antona van Dycka, Jana Lievensa czy Antoine‘ a Pesne’a.


Więcej informacji o atrakcjach w Niemczech można znaleźć na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki.