Wystawa WCIELENIA JELENIA w Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Od malowideł jaskiniowych do etażerki babuni, od dawnych mitów po współczesne mieszkania – wszędzie zwierzęta parzystokopytne! Jeleń baśniowy, magiczny, prestiżowy, kiczowaty, brokatowy, różowy, po prostu kultowy jest bohaterem wystawy Wcielenia Jelenia. Chyba żaden przedstawiciel fauny nie był w powszechnej wyobraźni tak kochany, a jednocześnie tak kontrowersyjny.
Artykuł promocyjny
Od najstarszych motywów mitologicznych, poprzez legendy i baśnie, po czas niesławy, gdy był traktowany jako symbol kiczu i wreszcie po triumfalną rehabilitację w ostatnich latach jako przewrotna, ironiczna i czarodziejska dekoracja – motyw jelenia nieustannie powraca w kulturze. Przyglądamy się jego burzliwym losom i rozmaitym wizerunkom. Motyw jelenia reprezentowany będzie zarówno przez prace artystów nieprofesjonalnych, dziewiętnastowieczną mieszczańską sztukę użytkową i jej późniejsze ludowe powidoki w postaci figurek, obrazów i makat, współczesne dekoracje ogrodowe i mieszkaniowe, przykłady dwudziestowiecznego projektowania i ilustracji. Wystawa skierowana jest do odbiorców w każdym wieku. Najmłodsza publiczność będzie mogła, podążając śladami tajemniczych kopytek, przeżyć przygodę w zaczarowanym lesie w środku miasta, odkryć klasykę ilustracji, wciągnąć się w świat legend i mitów, wziąć udział w grach i zabawach. Na starszych czeka niezwykłość, wyprawa w świat myśli mitycznej i wyobraźni ludowej, nostalgia i odrobina sentymentu, spotkanie ze współczesnymi i klasycznymi przykładami sztuki użytkowej.
Wreszcie dla wszystkich – wystawa będzie możliwością przeniesienia się do leśnej oazy w samym centrum Warszawy. Zapraszamy!
Wystawa prezentowana będzie w przestrzeni Muzeum dla Dzieci.
Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Kurator wystawy: Olga Drenda pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
11.12.2019 – 1.03.2020
WSTĘP WOLNY
ethnomuseum.pl