Zdjęcia wykonane przez instrument, którego angielski akronim oznacza ”eksperyment naukowy w obrazowaniu w wysokiej rozdzielczości” (High-Resolution Imaging Science Experiment) można oglądać w sieciowym katalogu na stronie projektu. Jest on aktualizowany od momentu wejścia MRO na orbitę Marsa w marcu 2006 roku a najciekawsze obrazy publikowane są w serii zdjęć dnia.

I tak, jednym z najnowszych, bo z 9 maja, jest układ skał osadowych znajdujący się w olbrzymim kraterze na równinie Meridiani Planum na wysokości równika planety. W tym regionie w 2004 roku wylądował łazik marsjański NASA Opportunity.

fot: NASA/JPL/UArizona

Kiedyś krater był całkowicie przysłonięty tymi skałami, ale dno poddane silnej erozji przez wiatr i wodę odsłoniło przypominającą schody konstrukcję warstw skalnych. To ich naturalny układ, tylko erozja pozwoliła nam zajrzeć ”do środka”.

fot. NASA/MOLA/USGS

Na innym zdjęciu (z 11. kwietnia [link] https://www.uahirise.org/hipod/PSP_004384_1705 [/LINK]) nazwanym ”Rok smoka”, HiRISE pokazał wnętrze przypominającego bestię z łuskami wąwozu Melas Chasma, najszerszego fragmentu systemu marsjańskich wąwozów Valles Marineris długości 5000 km i szerokości 200 km.

fot: NASA/JPL/UArizona

Według aktualnej teorii wąwóz ten przecina skały osadowe stanowiące dno dawnego jeziora stworzonego przez wody spływające z terenów na zachodzie. Możliwe też, że materiał wewnątrz kanionu naniesiony został przez wiatr, a jest to po części wulkaniczny popiół.

Badając skład gleby MRO zdołał potwierdzić dawną obecność wody w tym rejonie. Dowodem na jej obecność w tym miejscu są też tzw. marsjańskie jagody, czyli sferule. To kule z hematytu odkryte przez łazik Opportunity w 2012 roku. Część hipotez tłumaczących ich powstanie zakłada powolne odkładanie się minerałów w środowisku wodnym.

Instrument optyczny HiRISE może dostarcza nam pięknych zdjęć, ale to zdolności szerokopasmowej komunikacji orbitera Mars Reconnaissance są tym, co decyduje o jego nieustającej przydatności. Jest kluczowym przekaźnikiem danych od i do łazika Curiosity, a w krótce także Perseverance.