Sobota, 27 listopada, godz. 16:40
Nieśmiertelni – potomkowie Inków, Majów, Azteków: Krystian Bielatowicz
Podczas spotkania autor zaprezentuje zdjęcia z Peru, Meksyku i Kuby, gdzie powstają długoterminowe projekty o prekolumbijskich kulturach. Opowie także o przygotowaniach i realizacji takich projektów oraz o kulisach pierwszej trzymiesięcznej podróży do Peru i Boliwii. Będzie można usłyszeć o nowym cyklu portretów Majów i Azteków oraz obejrzeć fotokast "Nieśmiertelni". Będzie też okazja do dyskusji o nowej formie prezentacji zdjęć - videokastach. Krystian podzieli się informacjami, jak stawiać pierwsze kroki w fotoreportażu i fotografii podróżniczej. W dobie fotografii cyfrowej i internetu życie fotografa definitywnie się zmieniło. Oto pytanie: jak poradzić sobie teraz? Krystian Bielatowicz - fotograf, archeolog, podróżnik, montażysta. Rocznik 1978. Urodzony w Czechach. Wychował się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z wykształcenia archeolog, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, fascynują go dzieje imperium Inków. Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Współpracuje z nowojorską organizacją Vision Project. Od 2008 roku prowadzi szkolenia produktowe dla Nikon Polska oraz realizuje multimedialne wywiady z fotografami i poradniki video do edukacyjnego portalu Szeroki Kadr. Należy do grona Nikon Fotografii. Publikował m.in. w „National Geographic Polska”, „Newsweek Polska”, „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Przekroju”, "The Virginia Quarterly Review” (USA), „Private Magazine” (Włochy), „El Comercio”, „Cosas” i „Caretas” (Peru). Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Limie, Cuzco, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Rzeszowie i Zakopanem. Nagrody: Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Grand Press Photo, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, Międzynarodowy Konkurs Fotografii Górskiej 'Przestrzeń Życia'. Strona fotografa: www.bielatowicz.com.
Sobota, 27 listopada, godz. 17:40
Patagonia - droga przez Południe: Gosia Preuss-Złomska
Przez olbrzymie, niezamieszkałe obszary, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru, wiedzie zakurzona i pełna kolein Ruta 40. Podczas pokazu autorka zmierzy się ze słynną drogą dalekiego Południa. Towarzyszyć jej będą uchwycone podczas podróży obrazy – bezkresna przestrzeń, wypalony słońcem step, majaczące gdzieś w oddali ośnieżone szczyty Andów: potężny Fitz Roy i monumentalne wieże Paine. Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawi się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarła na prawdziwy Koniec Świata. Patagonia to kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. Jako pierwsi dotarli tu imigranci z Europy i na przekór żywiołom zakładali estancje (olbrzymie majątki ziemskie). Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o pierwszych osadnikach. Przemierzając wspólnie setki kilometrów patagońskich bezdroży nie raz przebiegnie przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos stado owiec. Gosia Preuss-Złomska: doktor socjologii, ale także podróżniczka, fotograf, przewodnik wypraw. Pierwsze kroki w wędrówce ku nieznanym lądom stawiała w Studenckim Klubie Górskim, wspinając się w górach Azji, przemierzając Jedwabny Szlak i bezkresny mongolski step. Podróżowanie stało się jej  pasją, sposobem na życie, a może "nieuleczalną chorobą”. Razem z mężem Marcinem odbyła dziesięciomiesięczną podróż poślubną dookoła świata, podczas której wędrowała przez patagońskie bezdroża, docierając do Ziemi Ognistej i do Ushuaia – miasta na Końcu Świata. Ostatnia jej podróż to samochodowa przeprawa przez ostępy Afryki Zachodniej. Swoimi wrażeniami dzieli się podczas pokazów slajdów podróżniczych, wypraw dokoła świata, a także na www.5stronaswiata.pl.

Sobota, 27 listopada, godz. 18:30
Ameryka Łacińska w sieci - prezentacja travelblogów: Marta Podleśna-Nowak
O Ameryce Łacińskiej – najpiękniejszym i najbardziej różnorodnym kontynencie - niewiele się w Polsce pisze. Nieliczne książki i wartościowe travelblogi są jak wyspy nadziei pływające pośród morza nijakiej i podobnej do siebie treści. Te bogate i ciekawe wyspy i pisane często poetyckim językiem, wyłowi dla Państwa Marta Podleśna-Nowak. Zaprezentuje blogi podróżnicze - zapis podróży przez kraje latynoamerykańskie, a wśród nich blogi ekspatriackie, pisane ręką Polaków mieszkających na stałe za granicą. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę ze względu na wiarygodne i wnikliwe przedstawienie realiów życia codziennego Wenezueli, Kolumbii czy Meksyku. Wspomni również o ostatnich latynoamerykańskich publikacjach, a na koniec poprowadzi dyskusję z pozostałymi prelegentami. Marta Podleśna-Nowak – geograf, absolwentka Instytutu Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Ameryki Łacińskiej), stypendystka Universidad de Castilla la Mancha w Hiszpanii. W ciągu 10 lat poznała większość krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Powraca do nich wielokrotnie jako pilot wycieczek oraz podczas prywatnych wypraw z plecakiem. W 2005 roku spełniła marzenie o samotnej podróży przez kontynent; przemierzyła go drogą lądową przez Kolumbię i kraje andyjskie do Argentyny. Relacje można było śledzić na blogu Latinamerica. Autorka publikacji naukowych o programie ekoturystycznym Mundo Maya, a także internetowych przewodników po Wenezueli, Ekwadorze i Peru dla serwisu Koniec Świata. Prowadzi wyjazdy, współpracuje z touroperatorami, opracowując nowe programy. www.latinotour.pl Odpowiedzialna za autorską koncepcję i organizację części podróżniczej pod nazwą Labirynt Świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Reportażu - Warszawa bez Fikcji.