W zeszłym roku, kiedy pandemia dopiero rozwijała swoje skrzydła nad światem, Istria była jednym z najbezpieczniejszych kierunków wakacyjnych. Władze regionu zapowiadają, że również w tym sezonie zapewnią swoim gościom bezpieczny i beztroski wypoczynek pełen atrakcji. Na co możecie liczyć, odwiedzając Istrię?

540 km malowniczego wybrzeża 

Sama Istria ma dostęp do 540 kilometrów wybrzeża, lecz bardzo trudno wskazać jego najpiękniejsze fragmenty – każde miejsce zachwyca inaczej, a jest ich bez liku. Od Poreča i archipelagu Brijuni z mnóstwem malowniczych wysp, przez Pješčanę Uvalę w Puli, półwysep Kamenjak, całe nietknięte wschodnie wybrzeże, aż do miejscowości Plomin. Najlepszym sposobem na odkrycie wybrzeża Istrii jest wycieczka kajakami lub wypożyczenie łodzi – każda przybrzeżna oferuje taką możliwość. 

Kulinarne hity regionu

Wśród smaków, które wasze podniebienie na zawsze połączy z niezapomnianym pobytem na Istrii znajdują się białe i czarne trufle, które można znaleźć w wilgotnych lasach okalających miasteczko Motovun. W poszukiwaniach mogą brać udział wszyscy, więc warto wybrać się na taką przygodę w towarzystwie miejscowego przewodnika i psa tropiącego takowe skarby Ziemi.

Warto również spróbować kultowej już chorwackiej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Według Flos Olei 2021 Istria już szósty rok z rzędu jest najlepszym regionem na świecie pod względem jakości oliwy, a jej istryjska odmiana została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia Unii Europejskiej. 

Ważne! Jak odróżnić prawdziwą oliwę od tej z produkcji mechanicznej? Nalej odrobinę oliwy z pierwszego tłoczenia do szklaneczki, najlepiej z niebieskiego szkła. Ogrzej ją trochę w dłoni i powąchaj – prawdziwa oliwa powinna pachnieć oliwkami, a dokładnie – drzewem oliwkowym i liśćmi, bez żadnych chemicznych nut. Weźcie mały łyk – autentyczna oliwa powinna przyjemnie otulić ścianki gardła, żeby po chwili spowodować drapanie. A im bardziej drapie, tym jest cenniejsza.

Z morza na talerz – kulinarne bogactwo Istrii

Wybór świeżych lokalnych przysmaków jest ogromny, więc podjęcie decyzji może być trudne. Wyborne białe ryby czy sardynki, imponujące rozmiarem krewetki, aromatyczna buzara z małży, zupa lub risotto z owocami morza, kalmary adriatyckie lub mątwa, być może ostrygi, brodet, pieczone skorupiaki lub ośmiornice, sałatki z krabów, solone anchois lub dorsz – to tylko początek kulinarnych skarbów z pięknego Adriatyku, wśród których można przebierać.

Zgłębiając kulinarną tradycję Istrii, warto również skosztować boškarina, czyli mięsa pochodzącego od rodzimego bydła. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zyskało ono uznanie wśród prawdziwych smakoszy z całego świata.  I na koniec pršut istryjski – ta szynka jest symbolem statusu tutejszej kuchni, a sekret jej smaku tkwi w niezwykłej słodyczy i miękkości. 

Najmniejsze miasto na świecie i nie tylko

Interesują Cię Rekordy Guinessa? Na Istrii znajdziesz idealne miejsce dla siebie! Leży tu bowiem Hum, czyli najmniejsze miasteczko na świecie, zamieszkiwane przez jedynie ok. 20 osób. 

Cenisz sobie kontakt z naturą i piękne krajobrazy? W okolicy znajduje się również mnóstwo malowniczo położonych miasteczek i wiosek. Nieważne, czy będzie to Rovinj, Vrsar, Motovun, Hum, Grožnjan, Oprtalj położone na wzgórzach Istrii – każde z nich potrafi oczarować. 

Pasjonuje Cię historia? Nieopodal znajduje się też średniowieczne Svetvinčenat z niedawno odrestaurowanym zamkiem Morosini-Grimani i takimi atrakcjami jak Dom Czarownicy Mary czy parkiem tematycznym. 

Należysz do miłośników kina? Ze względu na ilość kręconych tu filmów, Draguć nazywany jest istryjskim Hollywood, ale to nie jest jedyna atrakcja w tej miejscowości Znajdziesz tu również Dom Fresków oraz przepiękny kościół św. Rocha z cennymi freskami. Obserwatorium Višnjan to zaś znany na świecie ośrodek badawczy, który zajmuje się mapowaniem Układu Słonecznego, a jego pracownicy są światowej sławy łowcami asteroid. 

Z kolei Labin/Raša reprezentuje dziedzictwo poprzemysłowe – znajduje się tam jedyna na Instrii kopalni węgla kamiennego. W tym roku przypada 100. rocznica powstania Republiki Labin, do której narodzin przyczynił się strajk tamtejszych górników przeciwko faszystom. 

Istria dla wszystkich, którzy szukają spokoju

Mimo wielu różnorodnych atrakcji Istria to przede wszystkim cisza, spokój i kontakt z przyrodą. Podróżujący po regionie spędzają większość czasu w otoczeniu przepięknej natury, zwiedzając malownicze wzgórza, lasy, jaskinie, półwyspy, wyspy i mając do dyspozycji ok. 30 chronionych obszarów. Miłośnikom fauny i flory szczególnie polecamy: Park Narodowy Brijuni z 14 wyspami, który jest jednym z najpiękniejszych archipelagów w basenie Morza Śródziemnego. Oprócz słonia, danieli, muflonów, zebr i wielbłądów można tu znaleźć liczne stanowiska archeologiczne i autochtoniczne rośliny. 

Półwysep Kamenjak to zaś bogactwo storczyków. Ten chroniony obszar posiada również szlak dinozaurów, czyli miejsce, w którym na własne oczy można zobaczyć ślady prehistorycznych gadów na skałach. 

Zatoka Palud to z kolei pierwszy park ornitologiczny na Istrii, będący domem dla 219 gatunków ptaków.

Limski Kanal to natomiast zatoka słynąca z hodowli skorupiaków. Warto odwiedzić też jaskinię Baredine z wieloma stalagmitami i stalaktytami, a także odmieńcem jaskiniowym nazywanym Ludzką Rybą. Warte uwagi są Park Krajobrazowy Učka z kanionem Vela Draga oraz Motovuński Las, w którym można znaleźć najwięcej białych i czarnych trufli. Są tu też imponujące wodospady, m.in. Kotli, wodospad Sopot (Pićan), Škarline (Brtonigla)czy Zarečki Krov (Pazin), a więc każdy z pewnością znajdzie idealną atrakcję dla siebie. Więcej o Istrii znajdziecie tutaj: Croatia.hr, obszerne informacje o Chorwacji przeczytacie w “Travelerze Extra”.