Krótkie głowy kochają bardziej?

Ludzie i psy już od pokoleń wpatrują się sobie w oczy. Od smutnych oczek proszących o kąsek obiadu do pełnego miłości spojrzenia podczas głaskania – wszystkie czworonogi opanowały sztukę nawiązywania kontaktu wzrokowego ze swoimi dwunożnymi towarzyszami. Można by pomyśleć, że ta swoista adaptacja dla łatwiejszej komunikacji jest efektem ubocznym życia u boku ludzi przez tysiące lat, ale istnieje wiele powodów, dla których psy wpatrują się w ludzi, a nowe badanie wykazało, że niektóre z nich są w tym lepsze od innych.

"Kontakt wzrokowy odgrywa ważną rolę w budowaniu więzi między psem a człowiekiem"

– pisze zespół badaczy z Uniwersytetu Eötvös Loránd na Węgrzech w swojej nowej pracy – "Czas jego trwania wiąże się z podwyższonym poziomem oksytocyny – zarówno u psów, jak i ich ludzi".

Żeby zbadać, co powoduje, że niektóre psy dzielą z ludźmi więcej kontaktu wzrokowego, naukowcy zmierzyli szereg różnych czynników, np. wiek, rasę, skłonność do zabawy i pierwotne funkcje przypisane do konkretnych ras psów (przykładowo – charty są psami myśliwskimi). U wszystkich psów zmierzyli również tak zwany wskaźnik cefaliczny, czyli stosunek szerokości  głowy do długości pyska.

Chociaż może się wydawać, że ten wskaźnik nie ma nic wspólnego z kontaktem wzrokowym na linii pies-człowiek, w rzeczywistości powoduje on ogromną różnicę w sposobie, w jaki niektóre rasy psów postrzegają świat.

Badania wykazały, że chociaż psy o krótkich i krępych głowach mają mocno ograniczone pole widzenia, są znacznie bardziej skuteczne w naśladowaniu ludzkich gestach niż pupile o długich głowach.

Twój pies wygląda jak dziecko?

"Jest wielce prawdopodobne, że widzą ludzką twarz ostrzej ze względu na specjalną budowę siatkówki ich oczu, jednak możliwe jest również to, że ich właściciele częściej się w nie wpatrują, ponieważ ich rysy twarzy przypominają małe dziecko, co jest silnym podświadomym bodźcem dla człowieka” – powiedziała pierwsza autorka badania, etolożka Zsófia Bognár z węgierskiego uniwersytetu – "Z tego powodu psy z krótszymi pyskami mogą być bardziej doświadczone w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z ludźmi. Ogólnie rzecz biorąc takie rasy jak bokser, buldog, mops inne psy z podobnymi nosami mają bardziej wyraźne pole środkowe w siatkówce, więc mogą lepiej reagować na wizualne bodźce, co ułatwia im nawiązywanie kontaktu wzrokowego z ludźmi."

W swoim badaniu zespół wziął pod lupę 125 dorosłych psów i przeprowadził je przez serię eksperymentów, w tym jeden, w którym psy otrzymywały odrobinę kiełbasy za każdym razem, gdy nawiązały kontakt wzrokowy z jednym z badaczem.

Jak można się było spodziewać, zespół stwierdził, że w miarę trwania eksperymentu psy stawały się coraz szybsze w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, ale naukowcy odkryli również czynniki wpływające na to, jak długi i jak częsty ten kontakt był.

"Nasze wyniki pokazały, że psy o wyższym indeksie cefalicznym (krótsza głowa) szybciej nawiązywały kontakt wzrokowy" 

– pisze zespół w swoim opracowaniu – "Funkcja rasy również miała wpływ na wyniki psów: rasy współpracujące i kundelki nawiązywały kontakt wzrokowy szybciej niż psy z ras niewspółpracujących. Młodsze psy nawiązywały kontakt wzrokowy szybciej niż starsze, podobnie było w przypadku tych bardziej figlarnych.”

Kto by pomyślał, że zachowanie najlepszego przyjaciela człowieka tak bardzo zależy od kształtu jego nosa? 

 

Badania zostały opublikowane w Scientific Reports.